Emniyet Şeridi Motorlara Serbest mi 2021

Emniyet şeritleri zorunlu haller haricinde kullanılması yasaktır. Günümüzde birçok sürücü emniyet şeridinin motorlara serbest olup olmadığını araştırmaktadır. Bugün sizler için emniyet şeridi motorlara serbest mi 2021 konusunu araştırıp derledik.

Emniyet Şeridi Motorlara Serbest mi 2021

Emniyet şeridi otoyol ve bölünmüş karayollarında, sağ şeritte kesiksiz bir çizgi ile ayrılmış olan ve yola paralel ilerleyen yolun bir bölümüdür. Emniyet şeridi; ambulans, polis, itfaiye gibi aciliyet gerektiren ekiplerce kullanılmaktadır. Bunun dışında ise trafik kazası, araç arızası ve acil yardım gibi çeşitli durumlarda da emniyet şeridi kullanılıyor. Özellikle sıkışık trafiklerde; İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Kocaeli gibi illerimizde sık sık emniyet şeridini kullanma hakkı olmamasına karşın emniyet şeridini kullanan sürücüler bulunmaktadır. Bu kişiler hem trafik güvenliğini hem de acil bir durum yaşanması durumunda ise can ve mal güvenliğini tehlikeye atmaktadırlar. Emniyet şeridi hakkında merak edilen sayısız konu bulunuyor. Bunlardan bir tanesi de motorcuların emniyet şeridi kullanımı konusudur. Bu konuda moturculara emniyet şeridi serbest mi merak ediliyor. Bugün sizler için, emniyet şeridi motorlara serbest mi 2021 konusunu araştırıp derledik. İşte detaylar.

Emniyet Şeridi Motorlara Serbest mi 2021

Emniyet şeritleri zorunlu haller dışında kullanılması yasak alanlardır. Çünkü emniyet şeridi isminden'de anlaşalıcağı üzere yalnızca kaza anında ya da yetkili ekipler tarafından kullanılmaktadır. Kısacası acil bir durum olmadığı sürece, emniyet şeritlerini kullanmamalıyız. Günümüzde birçok motor sahibi sürücü, emniyet şeridinin motorlara serbest olup olmadığını merak etmektedir. Emniyet şeridi motorlara serbest mi 2021, motorcularda tıpkı diğer otomobil gibi araçlara olduğu gibi gereksiz kullanımları yasaktır. Bu kural yasalarca koyulduğu için, kural ihlali yapan sürücülere ceza işlemi uygulanmaktadır. Emniyet şeridi birçok sürücünün gereksiz ve yanlış kullanması sebebi ile çok sayıda ciddi vakaların yaşanmasına sebebiyet verebiliyor. Öyle ki; acil olarak hastaneye nakli yapılması gereken bir ambulans emniyet şeridinin tıkalı olması sebebi ile zamanında hastaneye ulaşamayabilir. Ya da yangına yetişmeye çalışan bir itfaiye aracı yine emniyet şeridinden geçemeyebilir. Bu gibi durumların önüne geçmek maksadıyla emniyet şeridi yukarıda saymış olduğumuz sebepler haricinde kullanılmamalıdır. Tüm bunlara rağmen emniyet şeridini kullanmaya çalışan ve tüm bu kuralları ihlal eden sayısız sürücü bulunmaktadır. Bu kişiler acil durumlarda can ve mal kaybına sebebiyet vermekle kalmayıp, trafikte kurallara uygun olarak ilerleyen sürücülerin haklarını gasp etmektedirler. Bu kişiler EDS sistemi ile tespit edildiği zaman anında ceza işlemi uygulanır. 

İlgili Haber: Motosiklet Trafikten Nasıl Men Edilir?

Emniyet Şeridi Cezası 2021

Emniyet şeridi ihlali yapan sürücüler, EDS, mobese, trafik polisleri ve ihbar eden sürücüler tarafından tespit edilebilmektedir. Emniyet şeritlerinin sadece gerekli koşullarda kullanılmasını sağlamak ve sürücülere bilinç kazandırmak maksadıyla emniyet şeridi denetimleri son yıllarda ciddi ortanda arttırılmıştır. Özellikle birçok noktaya EDS gibi görüntüleme sistemleri konulmuştur. Ancak buna rağmen bu yasağı delen kişilere ise idari para cezası uygulanmaktadır. 2021 yılı itibariyle emniyet şeridi cezası aşağıdaki tablodaki gibidir.

YIL CEZASI ERKEN ÖDEME MİKTARI CEZA PUANI
2021 1.339 TL 1004,25 TL 20
2020 1.228 TL 921 TL 20
2019 1002 TL 851,5 TL 20

Emniyet Şeridi Cezasına Nasıl İtiraz Edilir?

Haksız bir şekilde emniyet şeridi cezası aldım diyorsanız bu duruma itiraz edebilirsiniz. Bunun için Sulh Ceza Mahkemesine aşağıda vermiş olduğumuz evraklarla birlikte itiraz edebilir ve iptali için başvuruda bulunabilirsiniz. Eğer davada haklı çıkarsanız, herhangi bir ücret ödemeniz gerekmez. Ancak haksız olan siz olursanız, mahkeme masraflarını ödemek zorundasınız. Bu sebeple sadece haklı olduğunuzu düşündüğünüz cezalara itiraz edip dava açınız. 

* Dava dilekçesi,

* Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağının Fotokopisi,

* Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağı Tebligatının Fotokopisi,

* Ruhsat fotokopisi,

* Kimlik ve ehliyet fotokopisi gereken evraklardır. 

Ehliyet araba ekibi olarak, internetteki bilgi kirliliğini önleyerek en yeni ve güncel bilgileri siz değerli kullanıcılarımıza ücretsiz olarak sunuyoruz. Bugün ki yazımızı inceleyerek Emniyet Şeridi Motorlara Serbest mi 2021 konusu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sitemizi incelemek ve diğer haberleri okumak için TIKLA!