En Düşük Radar Cezası Ne Kadar

Trafikte yapılan kural ihaleli sebebiyle, birçok sürücü trafik cezası almaktadır. Özellikle radar sistemleri ülkemizde oldukça yaygın olduğu için, birçok sürücü bu yüzden ceza almaktadır. Bugün sizler için en düşük radar cezası ne kadar konusunu araştırıp derledik.

En Düşük Radar Cezası Ne Kadar

Trafik kuralları, toplumun can ve mal güvenliğini sağlamak için yasalarca belirlenmiş olan kurallardır. Bir sürücü yasalarca belirlenmiş olan kuralları ihlal eder ise, tespit edilmesi durumunda ceza işlem uygulanır. Günümüzde ölümcül kazaların bir çoğu aşırı hız sebebiyle gerçekleşmektedir. Özellikle yüksek hızlı araç kullanımının hem kaza ihtimallerini arttırması hem de ağır kazalar yaşanması gibi riskleri olması dolayısıyla hayati önem taşımaktadır. Trafikte hız tespiti yapan radarlar bulunmaktadır. 24 saat gözleme olan bu cihazlar ile hız sınırı aşılması halinde ihlalin derecesine göre sürücülere radar cezası kesilmektedir. Bugün sizler için en düşük radar cezası ne kadar konusunu araştırıp derledik. İşte detaylar...

En Düşük Radar Cezası Ne Kadar

Gelişen teknoloji sayesinde artık trafikte yapılan denetimler oldukça artmış durumdadır. Trafikte bazen farkında olmadan radar cihazları yüzünden ceza alabilmekteyiz. Bu noktada Karayolları Trafik Yönetmeliği Kanunu'nun belirlemiş olduğu kurallara uymak zorunda kalıyoruz. Trafikte oldukça sık bir şekilde karşımıza çıkan cezalardan birisi de aşırı hız ihlalinde bulunmaktır. Radar cihazlarının yerleştirildiği bölgelerde cihazlar hız ölçümü yapar ve hız sınırı ihlali yapan araçları belirleyerek sürücülere cezai işlem uygularlar. Bu noktada ise aşılan hız sınırına göre ceza kesilmektedir. Aynı zamanda para cezasına ek olarak ehliyete ceza puanı olarak yansımaktadır. Durumun sürekli tekrarlanması durumunda ise ehliyetiniz trafik polisleri tarafından alınmaktadır. En düşük radar cezası ne kadar, hız sınırını yüzde 30 oranında aşan sürücülere 314 Türk Lirası ceza ve buna ek olarak 10 ceza puanı işlemi uygulanır. Hız sınırını yüzde 30 ile yüzde 50 arası aşan sürücülere ise 254 Türk Lirası ve 15 ceza puanı uygulanır. Son olarak ise hız sınırını yüzde 50'den fazla aşan sürücülere 1.339 Türk Lirası ve 15 ceza puanı uygulanmaktadır. Hız sınırını aşımı durumu ile karşı karşıya kaldığınızda cezanın tarafınıza tebliğ edilmiş olduğu tarihten itibaren 15 gün içerisinde ödemeniz durumunda yüzde 25 erken ödeme imkanından yararlanabilirsiniz.

Radar Cezası Nasıl Sorgulanır?

Radar sistemleri birçok alanda hayatımızı kolaylaştıran cihazlardandır. Radar, radyo dalgalarının yansıması yardımı ile uzaktaki nesneleri ve bu nesnelerin hız, kerteriz ve mesafesini tespit eden cihaza denir. Genel olarak trafikte karşılaşmış olduğumuz kırmızı ışık ihlali, aşırı hız ihlali gibi durumlarda plakadan aracı tanıyarak, araç sahibine gerekli cezai işlemi uygulamayı sağlamaktadır. Birçok kişi gün içerisinde tereddüte düşere araba ceza yedim mi ? diye düşünmektedir. Radar cezasını sorgulama için internet sitesinden kolay bir şekilde sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Emniyet Genel Müdürlüğü sitesinden, e-devletten ve PTT'den sorgulama işlemlerinizi kolay bir şekilde yapabilirsiniz. 

İlgili Haber: Radar Cezası Ne Kadar 2021

Radar Cezası Nereye Ödenir?

Trafikte araç kullanırken hiç beklemediğimiz yerde, hız sınırı aşarak ceza alabiliriz. Araç kullanırken kendi mal ve can sağlığımız için trafik kurallarına uymamız önemlidir. Aksi takdirde hem ceza alırız, hem de canımızdan olabiliriz. Trafik cezası alan birisinin, ödemeleri vergi dairesine veya online olarak internet aracılığıyla GİB (internet vergi dairesinden) motorlu taşıt cezası bölümünden kredi kartıyla tek çekimde ödemeniz mümkündür. Taksit yapılmamaktadır. İnternet vergi dairesinden ödeyecekseniz önünüze çıkan bilgileri eksiksiz şekilde doldurmanız gerekmektedir. Trafik cezasını 15 gün içerisinde ödemeniz durumunda %25 indirim uygulanacaktır. En Düşük Radar cezası ne kadar 2021 ile ilgili bilgileri bu sayfadan bulabilirsiniz. Siz de aşağıda bulunan linkten tüm cezalara ve ücretlerine ulaşabilirsiniz. Kredi kartı veya hesap kartı kullanmayan ödeme yapmaları gereken vatandaşlar vergi dairesine ödemeleri nakit olarak yapabilir. Eğer GİB üzerinden ödeme yapmak istiyorsanız kredi veya hesap kartı ile ödeme kısmından çıkan bilgileri eksiksiz doldurmanız durumunda ödemeniz gerçekleşecektir.

Sitemizi incelemek ve diğer haberleri okumak için TIKLA!