Fazla Yolcu Taşıma Cezası 2021

Ulaşım görevini yerine getiren araçlara yolcu sınırlaması getirilmiştir. Peki haddinden fazla yolcu binerse ne gibi cezai işlem uygulanır işte fazla yolcu taşıma cezası 2021 yazımızda uygulanacak cezalar.

Fazla Yolcu Taşıma Cezası 2021

Toplum sağlığının korunması için toplu taşıma araçlarına ve otomobillere yolcu taşıma sınırı getirilmiştir bu kurallar sayesinde diğer ülkelerle karşılaştığımız taşıtlar üzerinde insanlara ülkemizde pek rastlamamaktayız. Peki bu kuralı hiçe sayan ayakta yolcu taşıyanlara ayakta yolcu taşıma cezası ne kadar? Otomobile fazla kişi binme cezası ne kadar? Minibüste fazla yolcu taşıma cezası ne kadar? Bütün bu cezalara uygulanacak ceza oranına fazla yolcu taşıma cezası 2021 yazımızda açıklık getirilmiştir.

Fazla Yolcu Taşıma Cezası 2021

Motorlu taşıtlarda ruhsatta belirtildiği gibi yolcu binilmesi gerekmektedir. Bu yolcu sınırını 1 kişi de aşılırsa 10 kişide aşılırsa uygulanacak ceza oranı aynı olur. Yani 5 kişilik otomobile 6 kişide binseniz 10 kişi de binerseniz ceza aynı oranda uygulanır. Fazla yolcu taşıma cezası 2021 yılında 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 65/1-a maddesine göre; taşıma sınırı üzerinde yolcu almanın cezası 113 TL olarak belirlenmiştir. Fazla yolcu taşımada ceza puanı ise 
10 ceza puanı olarak beirlenmiştir. Bu durumda ceza alırsanız araçtaki yolcular en yakın yerleşim birimine indirilir ve bütün masraflar araç sahibine veya işletene yazılır. Arabaya 6-7 kişi binmenin cezası aynı şekilde ruhsatta yolcu haddinden fazla yolcu binmişse 113 TL ceza uygulanır. Fakat kural ihlalinde yolcuların can sağlığını tehlikeye atıyorsanız bu durumda uygulanacak ceza oranı değişmektedir. Türk Ceza Kanununun 179. Maddesi 2. Bendinde belirtilen Kara, deniz hava veya demiryolu ulaşım araçlarını; kişilerin hayat, sağlık veya mal varlığı açısından tehlike oluşturabilecek şekilde sevk ve idare eden kişi, iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılabilir. Bu hapis cezası para cezasına çevrildiği takdirde ise 19,249,60 TL ye kadar para cezası alabilirsiniz. 

Bagajda Yolcu Taşımanın Cezası 2021

Yukarda belirttiğimiz araç içerisinde fazla yolcu taşımanın yanısıra birde yolcunun hayatını tamamen riske atmak durumunda bagajda yolcu taşıma cezası vardır bagajda yolcu taşıma cezası farklı bir maddede belirtilmiştir. TCK 2918 sayılı K.T.K'nın 65/1-g maddesi gereği bagajda yolcu taşıyanlara 3.674 TL para cezası uygulanır.