Fazla Yolcu Taşıma Cezası 2020


Fazla Yolcu Taşıma Cezası 2020

Ulaşım görevini yerine getiren araçlara yolcu sınırlaması getirilmiştir. Peki haddinden fazla yolcu binerse ne gibi cezai işlem uygulanır işte fazla yolcu taşıma cezası 2020 yazımızda uygulanacak cezalar.

Fazla Yolcu Taşıma Cezası 2020
12 Mayıs 2020 Salı 18:13 tarihinde paylaşıldı.

Toplum sağlığının korunması için toplu taşıma araçlarına ve otomobillere yolcu taşıma sınırı getirilmiştir bu kurallar sayesinde diğer ülkelerle karşılaştığımız taşıtlar üzerinde insanlara ülkemizde pek rastlamamaktayız. Peki bu kuralı hiçe sayan ayakta yolcu taşıyanlara ayakta yolcu taşıma cezası ne kadar? Otomobile fazla kişi binme cezası ne kadar? Minibüste fazla yolcu taşıma cezası ne kadar? Bütün bu cezalara uygulanacak ceza oranına fazla yolcu taşıma cezası 2020 yazımızda açıklık getirilmiştir.

Fazla Yolcu Taşıma Cezası 2020

Motorlu taşıtlarda ruhsatta belirtildiği gibi yolcu binilmesi gerekmektedir. Bu yolcu sınırını 1 kişi de aşılırsa 10 kişide aşılırsa uygulanacak ceza oranı aynı olur. Yani 5 kişilik otomobile 6 kişide binseniz 10 kişi de binerseniz ceza aynı oranda uygulanır. Fazla yolcu taşıma cezası 2020 yılında 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 65/1-a maddesine göre; taşıma sınırı üzerinde yolcu almanın cezası 104 TL olarak belirlenmiştir. Fazla yolcu taşımada ceza puanı ise 
10 ceza puanı olarak beirlenmiştir. Bu durumda ceza alırsanız araçtaki yolcular en yakın yerleşim birimine indirilir ve bütün masraflar araç sahibine veya işletene yazılır. Arabaya 6-7 kişi binmenin cezası aynı şekilde ruhsatta yolcu haddinden fazla yolcu binmişse 104 TL ceza uygulanır. Fakat kural ihlalinde yolcuların can sağlığını tehlikeye atıyorsanız bu durumda uygulanacak ceza oranı değişmektedir. Türk Ceza Kanununun 179. Maddesi 2. Bendinde belirtilen Kara, deniz hava veya demiryolu ulaşım araçlarını; kişilerin hayat, sağlık veya mal varlığı açısından tehlike oluşturabilecek şekilde sevk ve idare eden kişi, iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılabilir. Bu hapis cezası para cezasına çevrildiği takdirde ise 17.644,32 TL ye kadar para cezası alabilirsiniz. 

Bagajda Yolcu Taşımanın Cezası 2020 

Yukarda belirttiğimiz araç içerisinde fazla yolcu taşımanın yanısıra birde yolcunun hayatını tamamen riske atmak durumunda bagajda yolcu taşıma cezası vardır bagajda yolcu taşıma cezası farklı bir maddede belirtilmiştir. TCK 2918 sayılı K.T.K'nın 65/1-g maddesi gereği bagajda yolcu taşıyanlara 3.368 TL para cezası uygulanır.
YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • E-mail:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Hakaret edici ve aşağılayıcı cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter dışında yazılan , spam yorumlar ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum yazanlar tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 2 yorum mevcut

  • M. Kalkan 5 ay önce yorumlandı

   merhaba panelvan aracın arka kısmında yolcu taşıma cezası var mıdır

  • Fatih 1 yıl önce yorumlandı

   Doblo tarzı araçlarda bagajda yolcu olunca bagajda yolcu taşıma cezası kesiliyormu?

  
  
  Ehliyet Araba Ehliyet Araba
  2020 © Ehliyet Araba - Ehliyet Sınavı, Trafik Cezaları 2020