Hatalı Sollama Cezası Ne Kadar 2021

Trafiğin akıcı olması için araç sollamak yasak değildir fakat trafiği riske atacak şekilde araç sollamak yasaktır . Hatalı olarak sollama yapıldığında kesilen ceza tutarı ne kadar? 2021 yılına ait güncel olarak kesilen hatalı sollama ceza tutarını öğrenmek için yazının devamını okuyunuz.

Hatalı Sollama Cezası Ne Kadar 2021

Seyir halinde giden bir aracı geçmeye araç sollama denir. Bu araç sollama çok dikkat edilmesi gereken çok önemli bir konudur. Tabi ki her önünüze gelen aracı sollayamazsınız. Araç sollamanın yasak olduğu ve yasak olmadığı, araç sollamanın serbest olduğu yerler vardır. Araç sollamanın yasak olduğu yerlerde sollama yapan sürücüler trafik ekiplerince tespit edilmesi durumunda hatalı sollama cezası 2021 yılına göre idari para cezası uygulanır.

Araç Sollamanın Yasak Olduğu Yerler?

• Araç sollamanın yasak olduğu yerlerden birisi trafik levhalarıyla belirtilen yerdir.

• Görüş açısının dar olduğu karşıdan gelecek olan aracın görünmediği yerler, tepe üstleri ve dönüşlerde araç sollamak yasaktır.

• Her hangi bir yaya geçidi veya okul geçidine yaklaşırken araç sollamak tehlikeli ve yasaktır.

• Kavşaklarda ve bu kavşaklara yakınlaştığınız zaman kısacası kavşak ve yakın çevresinde.

• Çift şeritli yol ve köprü, tünellerde araç sollamak yasaktır.

 

HATALI SOLLAMA CEZASI NE KADAR 2021? 

Hatalı sollamanın cezası 2918 numaralı Karayolları Trafik Kanununun 54/1-a maddesine göre, hatalı sollama cezası yapan sürücülere 314 TL idari para cezası ve ehliyetinize 20 ceza puanı yansımaktadır. Cezanın tebliğ tarihinden itibaren 15 iş günü içinde öderseniz kesilen cezanın %25'lik kısmı kadar indirim uygulanır. %25 lik indirim ile beraber 78,52 TL'lik indirim uygulanır. Bu indirim toplam 314 TL olan cezanızı 235,65 TL'ye düşürmektedir. Son olarak her cezaya itiraz hakkınız olduğu gibi bu cezaya da itiraz edebilirsiniz. İtirazınız değerlendirildikten sonra kabul edilirse cezadan muaf sayılırsınız aksi takdirde cezayı ödemeye mecbursunuz.

DOĞRU SOLLAMA NASIL YAPILIR?

 

Sollama yaparken çok dikkatli olmanız lazımdır. Mesela sollama yapacağınız anda öncelikli olarak aynalardan arkanızı sizi sollayacak birisinin var olup olmadığını incelemeniz lazım. Aynaları kontrol ettikten sonra sol tarafa doğru sinyal ışığını açıp önünüzdeki aracı geçmelisiniz. Karşınızdaki sürücüyü sollama sonucu geçtiğiniz zaman hemen ardından tekrardan eski şeridinize geçip yolunuza öyle devam etmeniz gerekmektedir.