Hatalı Park Cezası Ne Kadar 2019

Hatalı park cezası Karayolları Trafik Kanununun park edilmemesi yere araç park etmelerinden dolayı uygulanan idari para cezasıdır. 2019 yılında hatalı yere araç park eden sürücülere uygulanacak ceza oranlarını aşağıda detaylıca inceleyebilirsiniz.

Hatalı Park Cezası Ne Kadar 2019

 Ülkemizde toplumun huzurlu ve rahat yaşamını sağlamak için uyulması gereken kurallar vardır. Bu kurallar sosyal hayatta olduğu gibi trafikte can ve mal güvenliğini sağlamak amacıyla idari  para cezası hatta hapis cezası dahi uygulanmaktadır. Trafik akışını sağlamak amacıyla da park cezası yani hatalı yere park eden araçlara hatalı park cezası 2019 olarak uygulanan para cezası vardır. Aşağıda güncel para cezası hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Hatalı Park Cezası 2019

Park edilmemesi gereken yere araç park eden sürücülere bazı durumlarda sadece para cezası kesilip bırakılırken bazı durumlarda ise araç yeddiemin otoparkına çekilmektedir. Bu durumda hem para cezasını ödeyip hemde otopark ücreti, çekici ücreti gibi ücretler ödemek zorunda kalırsınız. Hatalı yere park eden sürücülere park ettiği yere göre 10-15-20 aralıklarında ceza puanı kesilir. 

  2019 yılı için hatalı park eden sürücüler hatalı park cezası 2019 yılı için 133 TL park cezası öder. Erken ödemeden faydalanmak için 15 gün içerisinde ödemeniz durumunda %25'lik indirim uygulanarak 100 TL olarak ödersiniz. 

  Engelli yerine park eden sürücülere 216 TL para cezası uygulanmaktadır. Erken ödemeden faydalanarak %25'lik indirimle 162 TL olarak ödeme yaparsınız.

Hatalı Park Cezasında Çekici Ücreti 2019

Hatalı yere araç park eden sürücülere para cezası uygulamanın yanısıra eğer araç yeddiemin otoparkına çekilirse ayrıyeten çekici ücreti de ödenmektedir. Çekici ücreti mesafeye göre pazarlığa tabidir emniyet birimleri yakınlarda bulunan çekici çağıracağından çekici ücreti çok yüksek ücretler tutmaz fakat Emniyet Hizmetleri Geliştirme ve Destekleme Vakfı'na 80 TL ödeme yapmanız gerekmektedir.

Hatalı Park Cezasında Otopark Ücreti 2019

Aracınız hacizli araçların bulunduğu yeddiemin otoparkına çekilecektir. Aracınız otoparka girdiği anda çıkarsanız dahi bir günlük ücret olarak 15 TL olarak ücret alınır. Aracınız kaldığı gün kadar 15 TL üzerinden ücret ödersiniz.

Hatalı park cezalarında 30 gün içerisinde ödenmemesi durumunda geçen her ay için %5 ceza faizi uygulanmaktadır. 

İlginizi Çekebilir: Plakadan trafik cezası sorgulamak için tıklayınız

İlginizi Çekebilir: 2019 Trafik Cezaları

Hatalı Park Cezası Nereye Ödenir 2019

Hatalı park cezası ödeme işlemi iki farklı şekilde ödeme yapmanız mümkündür. Nakit ödemelerde vergi dairesinde ödeme yapabilirsiniz. Hatalı park cezası 2019 Hesap kartı veya kredi kartı ile ödeme yapmak istiyorsanız Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) internet vergi dairesi üzerinden ödeme yapabilirsiniz. İnternet adresine girdikten sonra motorlu taşıtlar ceza ödeme sayfasına girmenizin ardından bilgilerinizi eksiksiz bir şekilde girmeniz durumunda ödemeniz gerçekleşir. Aracınıza veya adınıza başka kesilmiş ceza olup olmadığını e devlet üzerinden öğrenebilirsiniz. 

Paylaş: