Hatalı park şikayet: Trafik şikayet hattı

Yaya geçidinde, site önünde, apartman önünde yanlış park eden araçları hatalı park şikayet için trafik şikayet hattına bildirebilirsiniz.

Hatalı park şikayet: Trafik şikayet hattı

Yaya geçidinde, apartman önünde, site önünde, okul önünde veya park edilmez levhası bulunan yerlerde hatalı olarak aracını park eden kişileri, hatalı park şikayet hattına bildirebilir ve anında aracın oradan kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Ankara, İzmir, Antalya, Mersin, Adana, İstanbul ve diğer tüm illerde yanlış yere park eden sürücüleri aşağıdaki ihbar hattına şikayet edebilir ve ceza almasını sağlayabilirsiniz.

 

Hatalı park nedir?

Karayolları Trafik Kanunu'na göre 61/1-a maddesinde "Taşıt yolu üzerinde duraklamanın yasak olarak belirlendiği yerlerde park etmek yasaktır." ibaresiyle açık şekilde belirtilmiştir. Herhangi bir sürücü yanlış yere park etmesi sonrası emniyet güçleri ceza keserek aracı bağlama hakkına sahiptir.

 

Hatalı park nasıl anlaşılır?

Park cezasına veya aracın Polis tarafından çekilerek bağlanmasına neden olan hatalı park durumları:

  • Geçiş yolu üzerine veya önüne durmak,
  • Yangın muslukları etrafında park etmek,
  • Yaya geçidine park etmek,
  • "Park Edilmez" tabelası bulunan yerlere park etmek,
  • Araçla girilen yerlerin araç girişini engellemek,
  • Mücbir sebepler dışında taşıt yollarına araç park etmek,
  • Engelli poark alanları gibi alana park etmek,
  • Süre kısıtlaması olan bölgelere park etmek,
  • Belirli bir kişiye ait alana park etmek gibi nedenler, hatalı park olarak kabul edilmektedir.

 

Yanlış park nereye şikayet edilir?

Hatalı park şikayetleriniz için Trafik şikayet hattı olarak 155'i arayabilir, Polis ihbar şikayet hattı merkezinden hatalı park eden sürücüleri şikayet edebilirsiniz. Engelli ve diğer vatandaşlara yönelik olarak da 155 SMS ihbar servisi de faaliyete geçmiştir. 155 polis imdat ve şikayet hattını aramak tüm hatlardan ücretsizdir.

 

Trafik şikayet online

Hatalı park veya farklı trafik kurallarını ihlal eden sürücüleri tespit ettiğinizde, durumu Emniyet Müdürlüğü'ne şikayet edebilirsiniz. Ayrıca ihlale konu olan şikayetinizin resmini çekerek Whatsapp şikayet hattından veya online olarak aşağıda linkini vereceğimiz online trafik şikayet sitesinden gönderebilirsiniz. Şikayetinize geri dönüş yapılmasını istiyorsanız, kişisel bilgilerinizi doldurmanız gerekmektedir. Sisteme birden fazla görsel veya video da ekleyebilirsiniz. Formda doldurmanız gereken zorunlu alanlar ise şikayete konu olan il, konu, olay yeri ve açıklamadır. Online trafik şikayet formu'na tıklayarak Emniyet Genel Müdürlüğü'nün şikayet formunu doldurabilir, hatalı park eden sürücüleri şikayet edebilirsiniz.

 

Hatalı park cezası ne kadar?

2021 yılında hatalı park cezası 144 TL olarak uygulanmaktadır. Erken ödeme indirimi olarak %25 düşüldüğünde ise 108 TL hatalı park cezası ödenmektedir.

 

Hatalı park cezası nereye ödenir?

Diğer tüm trafik cezalarında olduğu gibi hatalı yere park etme cezasını da İnteraktif Vergi Dairesi'nden ödeyebilirsiniz. E-devletten hatalı park cezası sorgulaması yapabilir ve üzerinize kayıtlı araçların trafik cezası alıp almadığını öğrenebilirsiniz.,

Bu sayfamızda yer alan bilgileri inceleyerek siz de hatalı park şikayet hattına ulaşabilir, hatalı park eden sürücüleri veya trafik kurallarına uymayanları anında Trafik Şube'ye şikayetinizi gönderebilirsiniz.

 

Yaya geçidine park etme cezası

Hatalı park etme cezası

Kırmızı ışıkta geçme cezası

Radar cezası ne kadar?