HGS Cezası Ne Kadar 2021

HGS ve OGS den kaçak geçişleriniz de ödeyeceğiniz ceza ücretleri ve ceza ödememek için yapmanız gerekenler aşağıda belirtilmiştir HGS Cezası Ne Kadar 2021 yazımızı okuyup bilgi sahibi olabilirsiniz.

HGS Cezası Ne Kadar 2021

Şehirlerarası seyahat ederken şehiriçi yoğun trafiğe girmek istemeyen sürücüler şehirlerarası seyahatlerde otoban denilen karayolunu kullanmaktadırlar. Bu yolları kullanmak için araç sahipleri ücret ödemektedirler. Bu ücretler önceden nakit olarak alınmaktayken gelişen teknoloji ile birlikte HGS ve OGS sisteminden toplanılmaktadır. Peki bu sistemlerden ücret ödemeden geçerseniz nolur? HGS cezası ne kadar 2021? OGS cezası ne kadar? Diye merak eden sürücüler için bu araştırmamızı yaptık. Aşağıdaki yazımızda HGS ve OGS sisteminden kaçak geçerseniz ne olur öğrenmiş olacaksınız.

HGS Cezası Ne Kadar 2021

HGS veya OGS den kaçak geçiş veya yetersiz bakiyeniz olması durumunda geçiş yapıldıktan sonra 15 gün içerisinde Karayolları Genel Müdürlüğü'nün resmi sayfasından geçiş ihlali sorgulaması yazıp araç plakasını güvenlik kodunu girerek okudum anladım kısmına onay vererek sorgulama yapabilirsiniz. Sorgulama sonrasında 15 gün içerisinde ödemeniz durumunda cezasız olarak ödeme yaparsınız. Fakat 15 günü geçmesi durumunda geçiş ücretinin 4 katı ödeme yapmanız gerekecektir. HGS veya OGS' den geçiş yapılması durumunda 15 gün içerisinde ödeme yapılmazsa HGS veya OGS geçiş ücreti 5 TL olan gişeden etiketiniz olmadan veya yetersiz bakiye ile geçmeniz durumunda 20 TL ceza ödemeniz gerekmektedir.

Buna da Bakın: HGS Yerine OGS'den Geçme Cezası 2021

 

HGS Cezası Sorgulama Sayfasına Gitmek İçin Buraya Tıklayınız ! ! !

NOT: Sorgulama sayfasına gittikten sonra araç plakası, yukarıda belirtildiği gibi çıkan kodu girdikten sonra okudum anladım kutucuğuna onay verdikten sonra sorgulama işlemi yapabilirsiniz.

HGS ve OGS ‘den kaçak geçişlerde ne yapılması gerekiyor

Kaçak geçiş yaptığınız günden 15 gün içinde hesabınıza nakit yüklemeniz durumunda , cezanız hesaba yansımaz bakiyenizden geçiş ücreti sadece kesilir . HGS ve OGS olmaması durumunda ücretli geçtiğiniz otoyol ve köprüden geçiş yaptığınızda HGS ve OGS’ den herhangi birini satın aldığınız durumunda ceza ödemezsiniz. HGS ve OGS’ den kaçak geçtiğiniz sırada HGS ve OGS almanız gerekir. Bu durumda kaçak geçiş olarak sayılır ve ceza ödersiniz. Bu durumda dikkat etmeniz gereken tek şey HGS veya OGS’ den herhangi birini almanız gerekiyor.

Otoyol ve Köprü’ den kaçak geçiş cezası nereye itiraz edebilir ?

Çok sayıda sürücülere otoyol ve köprüde HGS ve OGS gişesinden geçiş yapmadığı halde farklı sebeplerden yanlış cezalar uygulanıyor. Bu durumlarda hemen itiraz işlemini gerçekleştirmektesiniz ve sonuç alamadığınız durumda cezalarına, 2 bin 400 TL’ nin altındaki cezalara kaymakamlıkta bulunan İlçe Tüketici Hakem Heyeti’ ne başvurup itiraz edebilirsiniz. 2 bin 400 veya 3 bin 610 TL arasında olan cezalara İl Tüketici Hakem Heyetine başvurabilir. 3 bin 610 TL üstü olan cezalara da Tüketici Mahkemeleri’ ne itiraz edebilirsiniz.

Tıkla Öğren==> Trafik Cezası Nereye Ödenir?

Yukarıda yer alan bilgilere göre Hızlı Geçiş Sistemi adı verilen HGS'den ücret ödemeden kaçak geçişlerinizde ceza ödememek için geçiş tarihinizden 15 gün içerisinde aracınıza HGS kartı çıkarmanız veya HGS hesabınıza Lira yüklemeniz durumunda geçiş ücretlerinize ceza ödemeden bu bakiyenizden düşürülür. HGS cezası ne kadar 2021 yazımızda ceza ödememeniz için yapmanız gerekenleri araştırdık sayfamızda bilgiler güncel olup değişiklikler olması durumunda güncellemeler olacaktır.