HGS OGS Borcu Olan Araç Muayeneden Geçer mi

HGS yada OGS borcu olanların en çok merak ettiği konuların başında, HGS OGS Borcu olan araç muayeneden geçer mi ? Sorusu yer almakta. Bu sorunun cevabına haberimizin devamından ulaşabilirsiniz.

HGS OGS Borcu Olan Araç Muayeneden Geçer mi

Araçlarınızın muayenesi yaklaştıysa eksiklerini tamamlamak ile sorumlusunuz. Çünkü muayenede eksiği olan araç muayeneden geçemez. Birçok araç sahibi muayenede aracında eksik çıktığı için mağdur olmaktadır. Aracınız HGS yada OGS olmadan geçiş yaparsanız ceza işlemi uygulanır. Bu durumda HGS yada OGS gişelerinden kaçak ihtlal geçişi yapmış olacaksınız. Aracınızda HGS veya OGS sistemi olmadan gişelerden geçerseniz, 15 gün içinde HGS yada OGS yüklemeniz gerekmektedir. Gereken tutarı plakanız üzerinden yatırdığınız zaman ihlal ortadan kalkmış olacaktır. Bu durumda HGS yada OGS cezası almamış olacaksınız. Ama hem kaçak geçiş ihlali yapıp hemde para yatırmazsınız cezai işlemler uygulanmaya başlayacaktır. Karayolları Trafik Yönetmeliği Kanununa göre kaçak ihlal yapan araçlara giriş-çıkış yapılan mesafe ücretinin 4 katı tutarında bir ceza işlemi uygulanır. Karayolları Trafik Yönetmeliği Kanununun koymuş olduğu yasalara hepimiz uymak zorundayız. Yoksa anında ceza işlemleri uygulanmaya başlayacaktır. Günümüzde en çok merak edilen ve araştılan konuların başında, HGS OGS borcu olan araç muayeneden geçer mi ? Sorusu yer almaktadır. Detaylar haberimizin devamında anlatılmıştır. 

 

HGS OGS Borcu Olan Araç Muayeneden Geçer mi ?

 

Muayeneye gitmeden önce aracınızı gereken standartlara uygun hale getirmeniz gerekir. Örneğin lastikleriniz eski ise yenilemelisiniz. Aracınızın lambaları bozuk ise yaptırmalısınız Aracınızın muayeneden geçebilmesi için tamamen kusursuz olması gerekiyor. Herhangi bir eksik tespit edilmesi halinde aracınız muayeneden geçemeyecektir. Özellikle bir araç alıyorsanız o aracın mutlaka borç bilgilerine göz atmalısınız. Çünkü borcu olan araçlarda muayeneden geçemez. Aracınızın borcunu ödeyerek temize çıkarıp daha sonra muayene gitmeniz gerekmektedir. HGS OGS borcu olan araç muayeneden geçer mi ? Karayolları Trafik Yönetmeliği Kanununa göre borcu olan araçlar kesinlikle muayeneden geçemezler. HGS yada OGS cezasıda bir kaçak ihlal geçişi olduğu için o borcunuzu ödemeden aracınız muayeneden geçemeyecektir. Aracınızda HGS yada OGS olmadan bu geçiş sistemlerini kullanırsanız plakanız üzerinden ceza işlemi uygulanır. 15 gün içerisinde aracınıza HGS yada OGS yükleterek bu cezadan kurtulabilirsiniz. Eğer ki yükleme yapmazsanız giriş ve çıkış mesafe ücretinin 4 katı tutarında ceza yersiniz. Buda normalde ödemeniz gereken tutardan daha fazla para ödemenize sebep olacaktır. Karayolları Trafik Yönetmeliği Kanunun belirlemiş olduğu yasalara uyarak cezalardan kurtulabilirsiniz. Muayene gününüz gelmeden önce aracınızın bütün eksiklerini tamamlamaya özen göstermelisiniz. Aracınızın borcu var ise ödemeden muayeneye gitmeyiniz. Çünkü herhangi trafik borcu olan araç kesinlikle muayeneden geçemeyecektir. 

 

HGS OGS Nasıl Yüklenir ?

 

HGS yada OGS sistemi otobandan hızlı geçişler yaparak gideceğimiz yere daha kolay ulaşmamızı sağlamaktadır. Ama tabiki bu işlem ücretlidir, ücret ödemeden bu sistemi kullananlara ise para cezası uygulanmaktadır. Aracınıza HGS yada OGS yüklemesi yapmadan kullanmamaya özen göstermelisiniz. Aksi takdirde yaptığınız yolun tutarı hesaplanıp 4 katı tutarında ceza işlemi uygulanır. HGS yada OGS yüklemek için bankanızın mobil bankacılık uygulamasını kullanabilirsiniz. Mobil bankacılığa giriş yaptıktan sonra menüle kısmından ödemeler seçeneğini seçmelisiniz. Daha sonra yapmak istediğiniz ödeme tipini seçerek yatırmak istediğiniz para tutarını yazarak bu işlemi tamamlayabilirsiniz. İnternet üzerinden' de HGS veya OGS ödemelerini gerçekleştirebilirsiniz. En yakın PTT şubelerine müracaat ederekte HGS veya OGS yükleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

 

HGS OGS Cezası Nasıl Ödenir ?

 

Trafik kurallarına uymadığımız zaman ceza işlemi uygulanacaktır. HGS yada OGS sistemini kullanmak ücretli olduğu için, ücret ödemeden bu sistemi kullananlara para cezası uygulanmaktadır. Trafikten almış olduğumuz cezaları e-devlet üzerinden borç sorgulayarak ödeyebiliriz. PTT şubeleride trafik borç ödeme işlemlerini yapmaktadır. Ödemesini internet bankacılığı üzerinden yapmak isteyenler ise, bankalarının mobil uygulamalarını kullanmalıdır. Bankanızın uygulamasına giriş yaptıktan sonra menü kısmından ödemeler seçeneğine tıklamalısınız. Daha sonra borç ödemeleri kısmından T.C Kimlik Numaranız ile sorgulama yaparak çıkan trafik borçlarınızı ödeyebilirsiniz. Bu işlemi yapabilmeniz için hesabınızda para olması gerekmektedir.