Kar Lastiği Takmama Cezası 2021

Trafikte özgürce araç kullanabilmemiz için, aracımızın trafik standartlarına uygun olması şarttır. Kış mevsimi geldiği zaman, aracımızın kış standartlarına uygun olması gerekiyor. Günümüzde birçok sürücünün merak ettiği bir konu olan, kar lastiği takmama cezası 2021 konusunu sizler için araştırıp derledik.

Kar Lastiği Takmama Cezası 2021

1 Aralık 2020 tarihinden itibaren ülkemizde motorlu taşıtla için kış lastiği uygulaması devreye girmiştir. Yalnız bu uygulama 4 aylık bir süreyi kapsamaktadır. Yani 1 Aralık 2021 - 1 Nisan 2021 tarihleri arası kış lastiği uygulamasının resmi süresidir. Belirtilen bu süreler arasında mutlaka kış lastiğinizi takdırmalısınız. Trafikte aracımızı özgürce kullanabilmemiz için, aracımızın trafik standartlarına uygun olması gerekiyor. Eğer aracımız trafik standartlarına uygun değil ise, ekipler tarafından tespit edildiği zaman ceza işlemi uygulanır. Günümüzde birçok sürücünün merak ettiği ve araştırdığı bir konu olan, kar lastiği takmama cezası 2021 konusunu sizler için araştırıp derledik. İşte detaylar...

Kar Lastiği Takmama Cezası 2021

Ocak ayı itibariyle kış dönemi daha fazla hissedilmektedir. Her sene yenilenerek alınan bu kara; kaza riskini azaltmak ve zorlu yol koşullarında araçların yol tutuşunu arttırabilme konusunda kış lastiği (kar lastiği) uygulamasının zorunlu kılınması, bu noktada beklenmedik felaketlerin önüne geçme konusunda önemli bir adımdır. Zaten kış ayına girmemizle birlikte, bütün araç sahipleri araçlarını kışa uygun hale getirmek ile yükümlüdür. Örneğin kış ayında muayenesi olan bir araç, üzerinde yaz lastikleri varken muayeneden geçemez. Bunlar oldukça önemli ve dikkat edilmesi gereken konulardır. Aracını kış şartlarına uygun hale getirmeyen sürücülere ceza işlemide uygulanmaktadır. Kar lastiği takmama cezası 2021 araçlarını kışa uygun hala getirmeyerek, kar lastiği takmayan sürücülere 835 Türk Lirası tutarında ceza işlemi uygulanmaktadır. (Karayolları Trafik Kanunu, Madde 65/A). Ayrıca kanuna göre bu araçların lastiklerini uygun hale getirebilecekleri en yakın yerleşim yerine kadar gitmelerine denetimle görevli olanlar tarafından izin verilir. Trafikte yaptığımız ihlaller yüzünden ceza almamız durumunda, bu cezaları indirimli olarak ödememiz mümkündür. Trafik cezalarını indirimli olarak ödememiz için, cezanın bize tebliğ edildikten sonra 15 gün içerisinde ödeme işlemini gerçekleştirmeliyiz. Cezanın tebliğ tarihi itibari ile 15 gün içerisinde ödeme gerçekleştiren kişilere %25 indirim uygulanmaktadır. Kar lastiği takmama ceza puanı ise 10' dur.

İlgili Haber: Kış Lastiği Takmak Zorunlu mu?

Kar Lastiğinin Faydaları Nelerdir?

Kar lastiğinin günümüzde birçok faydası bulunmaktadır. Mevsim şartlarına göre önem kazanan bu lastiklerin sizlere kış aylarında sunacağı faydaları şu şekilde sıralayabiliriz;

* Kış lastiklerinin içerisinde yer alan diş derinliği, yaz lastiklerine göre daha fazladır,

* Yol üzerinde kar, buz, su veya çamur etkisini azaltır,

* Kış lastiklerinin içerisinde yer alan madde sayesinde sertleşmiyor ve tutunma özelliklerini koruyor,

* Islak zeminde bile sürüş emniyetini arttırıyor,

* Fren gücünü arttıran bir yapıya sahiptir,

* Kış lastiklerinin yanı sıra karlı dönemlerde zincir kullanımı da oldukça önemlidir. Araçların mekanik aksamlarını koruyabilmek açısından kaliteli bir zincir tercih etmekte fayda vardır.

Hangi Araçlara Ceza Kesilir?

Ticari Araçlar: "Ülemizde tescil edilmiş olsun veya olmasın şehirlerarası karayollarında seyreden tüm kamyon, çekici, tanker, otobüs, minibüs ve kamyonet türü araçlar ile Karayolu Taşıma Yönetmeliği uyarınca "A" türü yetki belgelerine kayıtlı otomobiller" denilmektedir.

Hususi Araçlar: Hususi araçlara herhangi bir ceza uygulanmamaktadır. Ceza için değil de kendi güvenliğiniz için kar lastiği tercih etmelisiniz. Tabiki bu durumda karar tamamen sizindir. Ama bilmeniz gereken önemli bir husus var. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı kış lastiğiyle ilgili verilecek bazı kararları valiliklere devredebilir. Bu nedenle valiliklerin kararlarını takip edebilirsiniz. Fakat ülkemizde hususi araçlara herhangi bir zorunluluk getirilmemektedir. Karayolları kanunundaki son düzenlemeler de "Yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçların kış lastiği kullanmaları" şeklinde ifade eklenmiştir. 

Kar Lastiği Takmama Ceza Maddesi 

Kar lastiği mecburiyetine uymayan araç sürücülerine uygulanacak cezalar Karayolları Trafik Kanunu 65/A maddesinde düzenlenmiştir. 

Yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçların kış lastiği kullanmaları, illerin hava ve iklim şartlarına göre Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yılın belirli dönemi için zorunlu tutulur. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı bu yetkisini valiliklere devredebilir. Bu madde hükümleri çerçevesinde araçları denetlemeye Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının yetkilendirdiği Bakanlık personeli ile Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığının sınır kapılarındaki birimleri ve belediyelerin denetim birimleri yetkilidir. Bu maddede düzenlenen yükümlülüğe uymayan aracın işletinine 652 Türk Lirası tutarında bu maddede belirtilen görevlilerce idari para cezası verilir ve bu araçların lastiklerini uygun hale getirebilecekleri en yakın yerleşim birimine kadar gitmelerine denetimle görevli olanlar tarafından izin verilir. Bu maddede belirtilen idari para cezasının tutarını azaltmaya ve iki katına kadar arttırmaya Cumhurbaşkanı yetkilidir. Bu maddeye ilişkin usul ve esaslar Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından belirlenir. 

Kış Lastiği Hangi İllerde Zorunlu?

Ülkemizde kış lastiği takmak, toplamda 54 ilde zorunlu kılınmıştır. Bu iller ise aşağıda maddeler halinde belirtilmiştir.

* Afyonkarahisar

* Ağrı

* Amasya

* Ankara

* Artvin

* Bilecik

* Bitlis

* Bolu

* Burdur

* Bursa

* Çankırı

* Çorum

* Denizli

* Edirne

* Elazığ

* Erzincan

* Erzurum

* Eşkişehir

* Gümüşhane

* Hakkari

* Isparta

* İstanbul

* Kars

* Kastamonu

* Kayseri

* Kırklareli

* Kırşehir

* Kocaeli

* Konya

* Kütahya

* Manisa

* Muş

* Nevşehir

* Niğde

* Samsun

* Sakarya 

* Sivas

* Tekirdağ

* Tokat

* Tunceli

* Uşak

* Van

* Yozgat

* Zonguldak

* Aksaray

* Bayburt

* Karaman

* Kırıkkale

* Batman

* Şırnak

* Ardahan

* Iğdır

* Karabük

* Düzce

Ehliyet araba ekibi olarak, internetteki bilgi kirliliğini önleyerek en yeni ve güncel bilgileri siz değerli kullanıcılarımıza ücretsiz olarak sunuyoruz. Bugün ki yazımızı inceleyek Kar Lastiği Takmama Cezası 2021 konusu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sitemizi incelemek ve diğer haberleri okumak için TIKLA!