Kar Lastiği Takmama Cezası 2021

Ülkemizde kar yağışı ülkenin hemen hemen %60 ında kar yağışı kimi yerde güçlü şekilde kimi yerde ise hafif şekilde etkisini göstermektedir. Bu yazımızda kar lastiği takmamanın 2021 yılına ait ceza tutarını yazdık. Yazının devamında bu bilgiye ulaşabilirsiniz

Kar Lastiği Takmama Cezası 2021

Ülkemizde yazı doyasıya eylenerek , sıcakta kavrularak yaşadığımız gibi kışları da mevsim her türlü etkisini bizlere göstermektedir. Mecburen kış etkisini gösterdiği zaman bizlerde bazı gerekli önlemler alma ihtiyacı duyarız. Yolların kayganlaşmasından dolayı olumsuz olaylar meydana getirmemesi için araçlara kar lastiği (kış lastiği) takmaları önerilmişti ve bu kar lastiği takma olayı geçtiğimiz yıllarda zorunlu hale getirilmiştir. Bu kar lastiğinin takılmasının mecbur olması 1 Aralık 2015 tarihinden itibaren Aralık ve Nisan ayları arası takılması zorunlu kılınmıştır. Kış lastiğinin özelliklerine bakacak olursak ilk olarak kar lastiğinin yapısı normal gündelik lastiklerden farklıdır. Normal lastikler kauçuk adı verilen maddeden oluşurken kış lastiği ise oluk adı verilen maddeden oluşamaktadır. Kış lastiğinin deseni normal lastiğe göre farklıdır. Kış lastiği takılması mecbur olduğundan itibaren her sürücü tarafından otomobillerde zorunlumu? düşüncesi ortaya çıkmıştır. Kış lastiği şehirler arası yük, yolcu, vs gibi taşıma yapan her türlü ticari araç için zorunlu kılınmıştır. Bu zorunluluk yukarıda belirtmiş olduğumuz aylar içinde mecburdur takılmak zorundadır. Kış lastiğinin takılıp çıkarılmasının süresi yaşadığınız bölgeye, oranın coğrafik koşullarına göre uzatılabilir veya kısaltılabilmektedir. Tüm araçlara kış lastiği önerilmiştir bunun sebebi oluşabilecek olumsuz ve tatsız olaylardan can ve mal kaybı yaşamamak içindir. Fakat öneri yapılmasına rağmen her araç takmak zorunda değil sadece hususi aracı olanlar yani otomobiller takmak zorunda değillerdir fakat takmaları risk acısından önerilmiştir.

KIŞ LASTİĞİ TAKMAMANIN CEZASI NE KADAR? 2020

Kış lastiği, Bakanlığın görevlendirdiği personellerin haricinde Emniyet Genel Müdürlüğü , Jandarma Genel Komutanlığı ve Ticaret Bakanlığının sınır kapısındaki görevlileri ve belediyelerin denetimi tarafından yapılmaktadır. Kış lastiği yukarıda belirttiğimiz gibi hayati derecede önem taşımaktadır. Bu derece önemli olan kar lastiği takmamanın cezası Karayolları Trafik Kanunu'nun 65.Maddesi A bendine göre 766 TL'dir. Kesilen cezanın 15 gün içerisinde ödenmesi durumunda %25 indirim uygulanarak ödenmesi gereken tutar 575 TL'dir. Kar lastiği takmadığı tespit edilen sürücülerin ehliyetlerine 10 ceza puanı yansır. Ceza tutarının yükselmesinin sebebi ise sürücülerin bu kadar yüksek bir tutarı ödemek istememesi ve bu yüzden gerekli olan tedbirleri almasını sağlamaktadır. Kar lastiğini dikkate alınız ve kar lastiğini ihmal etmeyiniz.

Kar Lastiği Hangi Araçlarda Zorunlu?

Kar Lastiği zorunluluğu hususi araçlar için zorunlu değildir. Ruhsatta ticari olarak geçen bütün araçlar için zorunludur. Belirtilen tarihler arasında takılmadığı takdirde yukarıda verilen tutarda cezai işlem uygulanır.

Kar Lastiği Hangi Tarihler Arasında Zorunludur?

Kar Lastiği takma zorunluluğu hususi araçlar için zorunlu değildir. Ticari araçlar için kar lastiği takma tarihi 1 Aralık ve 1 Nisan tarihleri arasında zorunludur. Kar lastiği yazlık lastiğe oranla daha soğuk zamanlarda yol tutuşu daha iyi olduğu tespit edilmesinden dolayı zorunlu tutulmuştur.

Kış lastiği olarak tabir ettiğimiz nitelendirdiğimiz şey havaların soğumaya başladığı andan itibaren aşırı yağışa, kar ve buzlanma gibi olaylar esnasında aracın yola daha iyi tutunmasını yola hakim olmasını sağlamaktadır. Kar zinciri ise sadece kar yağışında kar ile lastik arasında bir köprü kurarak lastiğin kaymasını önlemektedir. Ancak bir sene boyunca kış zinciri kullanmak doğru değildir. Zincir sadece kar yağışında etkisinin gösterirken kış lastiği ise her türlü kış olayında etkisini göstermektedir. 

Sizce kar lastiği otomobillere zorunlu olmalı mı? Yorum kısmında düşüncelerinizi belirtiniz.

Paylaş: