Reklam

Kırmızı Işıkta Geçme Cezası 2021

Günümüzde bir çok kişi kırmızı ışık cezası 2021 yılında ne kadar? Diye merak etmekte. Peki kırmızı ışıkta geçme cezası ne kadar? Kırmızı ışık erken ödeme indirimi ne kadar? Hepsi ve daha fazlası haberimizin devamında anlatılmıştır.

Reklam
.
Kırmızı Işıkta Geçme Cezası 2021

Trafikte en çok dikkat edilmesi gereken bir kuraldır, kırmızı ışıklar. Birçok kazanın olma sebebi, sürücülerin kırmızı ışıkta geçmesinden kaynaklanmakta. Kırmızı ışıkta geçen araçları çok ağır yaptırımlar beklemekte. Kırmızı ışıkta geçen sürücüler hem kendi mal ve can varlığını riske atmış olurlar, hemde başkalarının mal ve can güvenliğini riske atarlar. Günümüzde bir çok kişi kırmızı ışıkta geçme cezası 2021 yılında ne kadar diye merak etmekte. Yaşanılan trafik kazaları sonucunda birçok mahsum insan canından olmakta. Kırmızı ışık yanarken trafik ışığını göremeyen dikkatsiz sürücüler veya kasti bir şekilde ışık yanarken geçen sürücüler kırmızı ışıkta geçerek hem kendilerinin hemde trafikteki diğer araç ve yayaların canlarını tehlikeye atmakta. Ülkemizde yaşanılan ölümlü kazaların bir kısmıda sürücülerin kırmızı ışık ihlali yaptıklarından dolayı birçok insan canından olmakta. Kırmızı ışıkta geçenler belirlendiği takdirde hem para cezası hemde tekrar edildiği takdirde sürücü belgelerine el konularak cezalandırılmaktadır. Günümüzde en çok merak edilen ve araştırılan konuların başında, kırmızı ışıkta geçme cezası 2021 yılında ne kadar? Sorusu yer almakta. Bu sorunun yanıtına bütün detaylarıyla haberimizin devamından ulaşabilirsiniz.

 

Kırmızı Işıkta Geçme Cezası 2020

 

Trafikte en çok dikkat edilmesi gereken kurallardan birisi kırmızı ışıklardır. Çünkü ülkemizde yaşanan birçok kazanın sebebi, kırmızı ışık ihlalleri sebebiyle oluşması. Kırmızı ışıkta geçen bir sürücü hem kendi canını, hemde başkalarının canını riske atmakta. Sizde kendi mal ve can güvenliğinizi korumak için, trafik kurallarına uymaya özen göstermelisiniz. Trafik kurallarına uymayarak kırmızı ışıkta geçenleri çok ağır yaptırımlar beklemekte. Karayolları Trafik Kanunu 46. Madde kapsamında kırmızı ışık ihlali yapan sürücülere uygulanacak 2021 kırmızı ışık cezası  314 TL'dir. Bu cezanın tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde ödenmesi durumunda %25 indirim uygulanacaktır. İndirim uygulanması durumunda ödenecek tutar 236 TL 'dir. Kırmızı ışık ihlalini üst üste tekrarlanmamız sonucunda, ehliyet puanınız düşürülecektir. Siz ısrarla kırmızı ışıktan geçmeye devam ederseniz, devlet tarafından ehliyetinizede el konulacak. Çünkü ülkemizdeki en ölümcül ve en feci kazalar kırmızı ışık ihlali sebebiyle yaşanmakta. Sizde kendi mal ve can sağlığınızı korumak için, kırmızı ışıkları ihlal etmeden kurallara uyunuz.

Aynı yıl içerisinde 6. defa ışık ihlali yapan sürücüler piskiyatri uzman kontrolüne tabi tutulacaktır. Sürücü belgesine almasına ve araç kullanmasına mani hali olmadığı anlaşılan sürücüler para cezasını ödedikleri takdirde ve gerekli el konulma süresi dolması durumunda ehliyetlerine kavuşabileceklerdir. 


Başkaları şunuda okudu: 2021 Radar Cezası Ne Kadar?


NOT: Sürücünün ehliyetine el konulması durumu olması için cezanın polis denetimi sonucunda sürücüye yazılmış olması gerekmekte. Elektronik Denetleme Sistemi (EDS) ile plakaya yazılan cezalar sadece araç ruhsat sahibine para cezası olarak uygulanmakta. Herhangi sürücü belgesine el konulması söz konusu değildir. Bu sayfada yer alan bilgilere göz atarak siz de kırmızı ışıkta geçme cezası 2021 yılında ne kadardır sorusunun yanıtını bulabilirsiniz. 

Kırmızı ışıkta geçen sürücüler polis denetiminde yakalanmaları durumunda aldıkları ceza kendilerine verilmekte. Elektronik Denetleme Sistemi (EDS) ile yazılan cezalarda ise direk plakaya yazılarak 1 hafta ile 10 gün içerisinde ruhsat sahibinin ikametgah adresine gönderilecektir. Eğer kırmızı ışık cezanız 10 gün içerisinde adresinizine iletilmediği takdirde mahkemeye başvurma hakkınız vardır. Adınıza düzenlenmiş trafik cezası olup olmadığını E- Devlet, trafik genel müdürlüğü veya internet mtv vergi dairesi üzerinden sorgulayabilirsiniz. 2021 kırmızı ışıkta geçenlerin alacakları cezalar belirlendi.Tüm ceza tutarlarına ulaşmak için tıklayınız: Trafik cezaları

Kırmızı Işıkta Geçmenin Cezası Kaç Günde Gelir ?

 

Kırmızı ışıktan geçtiğiniz tespit edildiği zaman bunun bedelini ödemek zorunda kalırsınız. Trafikte en çok dikkat etmemiz gereken bir kuraldır kırmızı ışıklar. Ülkemizdeki en büyük ve ölümcük kazaların sebebi, kırmızı ışık ihlalinden kaynaklanmakta. Karayolları Yönetmelik Kanunu bu konuda çok katıdır. Kırmızı ışıkta geçenleri çok ağır yaptırımlar beklemektedir. Kırmızı ışıkta geçerek kural ihlali yapan sürücüler trafik ekiplerince tespit edilmesi durumunda elden veya posta yoluyla tebligat yapılır. Elden yapılan tebligatta aynı anda ceza bildirilir fakat plakaya yazılan ceza 7 ile 15 gün içerisinde plaka sahibinin ikamet adresine gönderilir. Adresinize ceza ulaştıktan sonra, almış olduğunuz cazayı indirimli olarak ödeme şansınız bulunmaktadır. Trafikte almış olduğunuz ceza size tebliğ edildiği andan itibaren 15 gün içerisinde ödeme yaparsanız %25 indirimli ödersiniz.

- Sürücünün 1 yıl içerisinde 3 defa kırmızı ışık ihlali yaptığı tespit edildiği takdirde sürücü belgesine 30 gün süreyle el konulacaktır. Bu süre zarfında trafikte araç kullanımı yasaklanacaktır.

- Aynı yıl içerisinde 3 defa daha kırmızı ışık ihlali tekrar ettiği takdirde ehliyetine 45 gün süreyle el konulacaktır.

- Yıl içerisinde 3 defa veya daha fazla kırmızı ışık ihlali yapılması durumunda sürücü belgelerine 60 gün süreyle el konulacaktır ve bu süre zarfında sürücü belgeleri olmadığı için taşıt kullanımları yasaklanacaktır. Sürücü belgesi olmadan taşıt kullanan sürücüler yakalanmaları durumunda ehliyetsiz araç kullanma cezası alacaklardır.

 

Hız Sınırını Aşma Cezası 2021

 

Günümüzde en çok merak edilen ve araştırılan bir diğer konu ise, hız sınırını aşma cezası 2021 yılında ne kadar? Sorusudur. Hız sınırını bazen hiç farketmeden aşabiliyoruz. Teknolojinin birçok alanda gelişmesiyle birlikte, artık birçok yerde radar bulunmaktadır. Bölgedeki hız sınırını aşan sürücülere anında plaka üzerinden ceza işlemi uygulanmakta. Karayolları Trafik Yönetmeliği Kanununca 2021 yılında hız sınırını aşma cezası belli olmuştur. 2021 yılında hız sınırını yüzde 10 ile 30 arasında aşan bir sürücü için 314 TL, yüzde 30 ile yüzde 50 arasında aşan bir sürücü için 652 TL, yüzde 50' den daha fazla aşan sürücüler için ise 1.340 TL para cezası ödeyeceklerdir. Hız sınırın aşan sürücülere cezaları tebliğ edildiği zaman indirim ile ödemeleri mümkündür. Trafikte almış olduğunuz ceza miktarı size tebliğ edildikten sonra, 15 gün içinde cezanızı öderseniz yüzde 25 indirim ile ödersiniz.

 


Güncel konu: Ehliyet randevu alma numarası

Sosyal Medyada Paylaş