Kırmızı Işıkta Geçme Cezası 2020


Kırmızı Işıkta Geçme Cezası 2020

Günümüzde bir çok kişi kırmızı ışık cezası 2020 yılında ne kadar diye merak etmektedir. Peki kırmızı ışıkta geçme cezası ne kadar ve kırmızı ışık erken ödeme indirimi ne kadardır?

Kırmızı Işıkta Geçme Cezası 2020

Günümüzde bir çok kişi kırmızı ışıkta geçme cezası 2020 yılında ne kadar diye merak edilmektedir. Yaşanılan trafik kazaları sonucunda birçok mahsum insan canından olmaktadır. Kırmızı ışık yanarken trafik ışığını göremeyen dikkatsiz sürücüler veya kasti bir şekilde ışık yanarken geçen sürücüler kırmızı ışıkta geçerek hem kendilerinin hemde trafikteki diğer araç ve yayaların canlarını tehlikeye atmaktadır. Ülkemizde yaşanılan ölümlü kazaların bir kısmıda sürücülerin kırmızı ışık ihlali yaptıklarından dolayı birçok insan canından olmaktadır. Kırmızı ışıkta geçenler belirlendiği takdirde hem para cezası hemde tekrar edildiği takdirde sürücü belgelerine el konularak cezalandırılmaktadırlar. Ülkemizde yaşanan ölümlü kazalar aşırı hız ve dikkatsizlik sonucu olmaktadır. Bu dikkatsizlik içerisinde kural ihlali de vardır. 2020 Kırmızı ışık ihlali yapan sürücüler ne kadar ceza alır?

 

Kırmızı Işıkta Geçme Cezası 2020

Karayolları Trafik Kanunu 46. Madde kapsamında kırmızı ışık ihlali yapan sürücülere uygulanacak 2020 kırmızı ışık cezası  288 TL'dir. Bu cezanın tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde ödenmesi durumunda %25 indirim uygulanacaktır. İndirim uygulanması durumunda ödenecek tutar 216 TL 'dir.

Aynı yıl içerisinde 6. defa ışık ihlali yapan sürücüler piskiyatri uzman kontrolüne tabi tutulacaktır. Sürücü belgesine almasına ve araç kullanmasına mani hali olmadığı anlaşılan sürücüler para cezasını ödedikleri takdirde ve gerekli el konulma süresi dolması durumunda kavuşabileceklerdir. 

NOT: Sürücünün ehliyetine el konulması durumu olması için cezanın polis denetimi sonucunda sürücüye yazılmış olması gerekmektedir. Elektronik Denetleme Sistemi (EDS) ile plakaya yazılan cezalar sadece araç ruhsat sahibine para cezası olarak uygulanmaktadır. Herhangi sürücü belgesine el konulması söz konusu değildir. Bu sayfada yer alan bilgilere göz atarak siz de kırmızı ışıkta geçme cezası 2020 yılında ne kadardır sorusunun yanıtını bulabilirsiniz. 

Kırmızı ışıkta geçen sürücüler polis denetiminde yakalanmaları durumunda aldıkları ceza kendilerine verilmektedir. Elektronik Denetleme Sistemi (EDS) ile yazılan cezalarda ise direk plakaya yazılarak 1 hafta ile 10 gün içerisinde ruhsat sahibinin ikametgah adresine gönderilecektir. Eğer kırmızı ışık cezanız 10 gün içerisinde adresinizine iletilmediği takdirde mahkemeye başvurma hakkınız vardır. Adınıza düzenlenmiş trafik cezası olup olmadığını E- Devlet, trafik genel müdürlüğü veya internet mtv vergi dairesi üzerinden sorgulayabilirsiniz. 2020 kırmızı ışıkta geçenlerin alacakları cezalar belirlendi.

TÜM CEZALAR: Trafik cezaları 


Kırmızı Işıkta Geçmenin Cezası Kaç Günde Gelir?
 
Kırmızı ışıkta geçerek kural ihlali yapan sürücüler trafik ekiplerince tespit edilmesi durumunda elden veya posta yoluyla tebligat yapılır. Elden yapılan tebligatta aynı anda ceza bildirilir fakat plakaya yazılan ceza 7 ile 15 gün içerisinde plaka sahibinin ikamet adresine gönderilir.

- Sürücünün 1 yıl içerisinde 3 defa kırmızı ışık ihlali yaptığı tespit edildiği takdirde sürücü belgesine 30 gün süreyle el konulacaktır. Bu süre zarfında trafikte araç kullanımı yasaklanacaktır.

- Aynı yıl içerisinde 3 defa daha kırmızı ışık ihlali tekrar ettiği takdirde ehliyetine 45 gün süreyle el konulacaktır.

- Yıl içerisinde 3 defa veya daha fazla kırmızı ışık ihlali yapılması durumunda sürücü belgelerine 60 gün süreyle el konulacaktır ve bu süre zarfında sürücü belgeleri olmadığı için taşıt kullanımları yasaklanacaktır. Sürücü belgesi olmadan taşıt kullanan sürücüler yakalanmaları durumunda ehliyetsiz araç kullanma cezası alacaklardır.

Güncel konu: Ehliyet randevu alma numarası
YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • E-mail:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Hakaret edici ve aşağılayıcı cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter dışında yazılan , spam yorumlar ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum yazanlar tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 3 yorum mevcut

  • Mehmet 2 yıl önce yorumlandı

   bende bugün geçtim bakalım gelecekmi ne zaman belli olur

  • ömer 2 yıl önce yorumlandı

   2019 yılında zam yok sanırım 2018 fiyatları aynımı ceza yiyip ödeyen varmı

  • Beytullah 2 yıl önce yorumlandı

   Kırmızı ışıkta geçtim 2019 yılı ücretlerine göre ödemem gerekiyor sanırım.

  
  
  Ehliyet Araba Ehliyet Araba
  2020 © Ehliyet Araba - Ehliyet Sınavı, Trafik Cezaları 2020