Kış Lastiği Hangi İllerde Zorunlu 2021

Kış ayına girmemizle birlikte, araç sahipleri kış lastiğinin hangi illerde zorunlu olduğunu araştırmaya başlamıştır. Bugün sizler için kış lastiği hangi illerde zorunlu 2021 konusunu araştırıp derledik.

Kış Lastiği Hangi İllerde Zorunlu 2021

Trafikte özgürce araç kullanabilmemiz için, aracımızın trafik standartlarına uygun olması gerekiyor. Öncelikle kış mevsimine girmemize az bir zaman kalmıştır. Bu sebeple aracımızı kışa uygun standartlara getirmek zorundayız. Kış lastikleri, ıslak ve kaygan zeminler için hazırlandığı için, kaza yapmanızı büyük ölçüde engellemektedir. Eğer aracınızın muayenesi yakın ise, mutlaka aracınızın yaz lastiklerini kış lastikleri ile değiştirmelisiniz. Birçok sürücü kış lastiğinin hangi illerde takılmasının zorunlu olduğunu merak etmektedir. Bugün sizler için, kış lastiği hangi illerde zorunlu 2021 konusunu araştırıp derledik. İşte detaylar.

Kış Lastiği Hangi İllerde Zorunlu 2021

Kış aylarının çetin geçtiği illerde önemi daha da artan ve uygulanan kış lastiği zorunluluğu, 54 ilde uygulanmakla birlikte valiliklerin alacakları karara göre uygulamanın alanı ve zamanı genişletilebilmektedir. Araçların en önemli parçaları arasında yer alan lastikler, sürüş deneyimini etkilerken sürücülerin güvenli bir seyehat süreci yaşamaları açısından büyük önem taşımaktadır. Araçların yol tutuşlarını en iyi seviyeye taşıyan kış lastikleri, karlı ve buzlu yollarda yaşanabilecek kazaları asgari düzeye indirerek olası can ve mal kayıplarının da önüne geçmektedir. Kış lastiği hangi illerde zorunlu 2021, öncelikle bilmelisiniz ki kış lastiği yasalarca belirlenmiş olan kurallar çerçevesinde yalnızca 54 ilde takılması zorunludur. Bu illerin dışında kalanların araçların kar veya kış lastiği takması zorunlu kılınmamıştır. Kış lastiğinin zorunlu olduğu iller sırasıyla aşağıda belirtilmiştir.

Ülkemizde kış lastiği takmak, toplamda 54 ilde zorunlu kılınmıştır. Bu iller ise aşağıda maddeler halinde belirtilmiştir.

* Afyonkarahisar

* Ağrı

* Amasya

* Ankara

* Artvin

* Bilecik

* Bitlis

* Bolu

* Burdur

* Bursa

* Çankırı

* Çorum

* Denizli

* Edirne

* Elazığ

* Erzincan

* Erzurum

* Eşkişehir

* Gümüşhane

* Hakkari

* Isparta

* İstanbul

* Kars

* Kastamonu

* Kayseri

* Kırklareli

* Kırşehir

* Kocaeli

* Konya

* Kütahya

* Manisa

* Muş

* Nevşehir

* Niğde

* Samsun

* Sakarya 

* Sivas

* Tekirdağ

* Tokat

* Tunceli

* Uşak

* Van

* Yozgat

* Zonguldak

* Aksaray

* Bayburt

* Karaman

* Kırıkkale

* Batman

* Şırnak

* Ardahan

* Iğdır

* Karabük

* Düzce

İlgili şehirlerdeki hava koşulları, Resmi Gazete'de yayımlanan tebliğin dördüncü maddesinde belirtilen kış lastiği tanımı kısmındaki "7 derecenin altındaki sıcaklıklarda" ifadesini tam olarak karşıladığı için sürücülerin, uygulama üzerine önemle eğilmesi tavsiye edilmektedir. Zira listede bulunan şehirlerde kış ayı ortalama sıcaklıkları 7 derece ve daha aşağı değerlere inebilmektedir. 

İlgili Haber: Kar Lastiği Takmama Cezası 2021

Kış Lastiği Yönetmeliği

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından 20212 yılında hazırlanan ve yürürlüğe giren "Araçların Yüklenmesine İlişkin Ölçü ve Usuller ile Tartı ve Boyut Ölçümü Toleransları Hakkında Yönetmelik" kış lastiği zorunluluğu uygulamasının temelini teşkil etmektedir.

Hangi Araçlara Ceza Kesilir?

Ticari Araçlar: "Ülkemizde tescil edilmiş olsun veya olmasın şehirlerarası karayollarında seyreden tüm kamyon, çekici, tanker, otobüs, minibüs ve kamyonet türü araçlar ile Karayolu Taşıma Yönetmeliği uyarınca "A" türü yetki belgelerine kayıtlı otomobiller" denilmektedir.

Hususi Araçlar: Hususi araçlara herhangi bir ceza uygulanmamaktadır. Ceza için değil de kendi güvenliğiniz için kış lastiği tercih edebilirsiniz. Tabi ki karar tamamen sizin. Ama bilmeniz gereken önemli bir husus daha var. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı kış lastiğiyle ilgili verilecek bazı kararları valiliklere devredebilir. Bu nedenle valiliklerin kararlarını takip edebilirsiniz. Fakat ülkemizde hususi araçlara herhangi bir zorluluk getirlmemektedir. Karayolları kanunundaki son düzenlemeler de "Yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçların kış lastiği kullanmaları" şeklinde ifade eklenmiştir. 

Yetki Belgeleri

A türü yetki belgesi: Ticari amaçla otomobille yolcu taşımacılığı yapacak gerçek ve tüzel kişilere verilir. Taşımanın şekline göre aşağıdaki türlere ayrılır:

A1 yetki belgesi: Yurtiçi yolcu taşımacılığı yapacakalara (Taksi),

A2 yetki belgesi: Uluslararası yolcu taşımacılığı yapacaklara verilmektedir.

Kış Lastiğinin Faydaları Nelerdir?

Kış lastiğinin günümüzde birçok faydası bulunuyor. Mevsim şartlarına göre önem kazanan bu lastiklerin sizlere kış aylarında sunacağı faydaları şu şekilde sıralanıyor;

* Kıs lastiklerinin içerisinde yer alan diş derinliği, yaz lastiklerine göre daha fazladır,

* Yol üzerinde kar, buz, su veya çamur etkisini azaltıyor,

* Kış lastiklerinin içerisinde yer alan madde sayesinde sertleşmiyor ve tutunma özelliklerini koruyor,

* Islak zeminde bile sürüş emniyetini arttırıyor,

* Fren gücünü arttıran bir yapıya sahiptir.

Kış lastiklerinin yanı sıra karlı dönemlerde zincir kullanımı da olukça önemlidir. Araçların mekanik aksamlarını koruyabilmek açısından kaliteli bir zincire yönelmekte fayda bulunuyor.

Ehliyet araba ekibi olarak, internetteki bilgi kirliliğini önleyerek en yeni ve güncel bilgileri siz değerli kullanıcılarımıza ücretsiz olarak sunuyoruz. Bugün ki yazımızı inceleyerek Kış Lastiği Hangi İllerde Zorunlu 2021 konusu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sitemizi incelemek ve diğer haberleri okumak için TIKLA!