Motosiklet Trafikten Nasıl Men Edilir

Trafikte belirlenmiş temel kurallar bulunmaktadır. Yazılan bu kurallara bütün herkes ve araçlar uymakla zorunludur. Trafikte belirtilmiş olan kurallara aykırı olan araçlar için ceza işlemi uygulanmaktadır. Günümüzde en çok araştırılan ve merak edilen konulardan birisi olan motosiklet trafikten nasıl men edilir? bütün detaylarıyla haberimizin devamında.

Motosiklet Trafikten Nasıl Men Edilir

Günümüzde merak edilen konuların başında motosiklet trafikten nasıl men edilir? Öncelikle trafikten men nedir? bu sorunun cevabıyla başlayalım, trafikten men edilen araç bir daha trafiğe çıkamayacak demektir. Yani basitçe anlatmak gerekirse trafik yönetmeliğine göre aracınızın fazlası veya eksiği bulunması hallerinde aracınız trafikten men edilecektir. Aracınızın kesinlikle kanunda belirtilen şartlara göre olması gerekmektedir. Kanunda belirtilen şartları taşımayan araçların trafiğe çıkması yasaktır. Trafiğe çıkacağınız aracın gereken özelliklere ve gerekli standartlara uygun olması gerekmektedir. En çok merak edilen ve araştırılan konulardan bir tanesi olan motosiklet trafikten nasıl men edilir? bütün detaylarıyla anlatılmıştır.

Motosiklet Trafikten Nasıl Men Edilir?

Trafikte belirtilmiş olan esaslara aykırı olan araçların tespit edilmesi durumunda trafikten men işlemi gerçekleşmektedir. Yani diyelimki siz aracınızı aldınız ve ona fazladan egzoz takdırdınız, tespit edilmesi durumunda aracınız trafikten men edilecektir. Çünkü trafik yönetmeliği kanuna göre aracınız fabrikadan nasıl çıktıysa o şekilde kullanmak zorundasınız. Aracınızın herşeyi trafiğe uygunsa ama yinede bazı eksiklikler varsa yine trafikten men cezası uygulanır. Mesela ruhsatta yazan bilgilerinizde eksiklik veya yanlış bilgi varsa aracınız trafikten men edilmektedir. Aracınızın sizi veya çevrenizdekileri tehliye atacak herhangi durumu olmamalıdır. Muayenesi yapılmayan araçlar trafikte tespit edildiği zaman hemen ceza işlemi uygulanmaz. Yakalandığı günden itibaren olmak üzere muayenesini yaptıraması için 7 günlük bir süre verilir. Süre verilmesine rağmen yinede aracınız trafikten men edilir. Men edilen aracınız çekilmez, kullanmaya devam edersiniz ama 7 gün içinde muayenesini yaptırmak zorundasınız. Muayenesini yaptırdığınız aracın men cezasını kaldırmak için trafik tescil bürosuna giderek men cezanızı sildirmek zorundasınız.  Motosiklet trafikten nasıl men edilir? motosikletinizi trafikten men edebilmek için öncelikle borcu yoktur yazısını tanzim etmeniz gerekmektedir. Daha sonra ise ek belgeyi doldurarak muayene istasyonuna giderek aracınızın kullanılamaz durumda olduğunu beyan ediyorsunuz. Daha sonra onaylanan ek belgenizi alıp trafiğe gidiyorsunuz, ruhsatınıza hurdaya ayrılmıştır, kaşesi vurulduktan sonra aracınız trafikten men edilmiş olacaktır.

Men Edilen Araç Trafiğe Çıkabilirmi ?

En çok merak edilen diğer bir konu ise men edilen araç trafiğe çıkabilirmi? sorusudur. Arkadaşlar bu sorunun cevabı aslında oldukça basittir. Çünkü zaten aracınızın eksiği veya fazlası olduğu için trafikten men işlemi uygulanır. Yani kısacası aracınız trafiğe çıkmaya uygun değildir kullanamazsınız anlamına gelmektedir men cezası. Aracını trafikten men ettiren kişiler bir dahada trafikte o aracı kullanamazlar. Genellikle köy yerlerinde trafiğe çıkmayan kişiler araçlarını trafikten men ettirmektedirler.

Trafikten Men Nasıl Kaldırılır?

Günümüzde trafikte kullanılan araç sayısında ciddi artışlar olmuştur. Bu kadar aracın trafikte olması çeşitli kazalara ve cezalara yol açmaktadır. Trafikte araç kullanırken gereken kurallara uyarak kendi mal ve can sağlımızı riske atmamalıyız. Bazı trafik kuralları ihlallerinde trafikten men cezası verilmektedir. Trafikten men edilen aracın yeniden trafiğe çıkabilmesi için gereken bedelleri ödemesi gerekmektedir. Trafikten men cezası aldıktan sonra belirtilen tarihler aralığında trafikten men edilme sebebini ortadan kaldırarak, gerekli cezayı ödeyip trafikten men cezasını sildirebilirsiniz. Bu işlemi yapan kişilerin araçları yeniden trafiğe çıkabilir ve trafikten men cezası ortadan kalkar.

Paylaş: