Motosiklet Trafikten Nasıl Men Edilir 2021

Trafikte özgürce araç kullanabilmemiz için, aracımızın trafik standartlarına uygun olması gerekiyor. Birçok sürücü motosiklet trafikten nasıl men edilir 2021 konusunu araştırmaktadır. İşte detaylar.

Motosiklet Trafikten Nasıl Men Edilir 2021

Trafikte özgürce araç kullanabikmek için, aracımızın trafik standartlarına aykırı olmaması gerekiyor. Eğer trafiğe aykırı bir durum polis ekipleri tarafından, tespit edilirse anında ceza işlemi uygulanır. Herkesin malumu olduğu üzere trafikte seyir halinde olan, tüm araçların uyması gereken belli kurallar vardır. Sağlıklı bir şekilde sistemin yürümesi adına bu kurallara uymak, yasal otorite tarafından zorunlu kılınmıştır. Belirlenmiş olan trafik kurallarına uymayan sürücüler, araçlarının trafikten men cezası ile karşılaşabilir. Bu durumun yaşanmaması için, araç kullanırken tüm trafik kurallarını dikkate alarak trafikte seyir halinde olmak gerekir. Günümüzde birçok sürücü, motosiklet trafikten nasıl men edilir 2021 konusunu araştırmaktadır. Biz sizler için bu konuyu araştırıp derledik, işte detaylar.

Motosiklet Trafikten Nasıl Men Edilir 2021

Trafikte belirtilmiş olan esaslara aykırı olan araçların tespit edilmesi durumunda trafikten men işlemi gerçekleşmektedir. Yani diyelimki siz aracınızı aldınız ve ona fazladan egzoz takdırdınız, tespit edilmesi durumunda aracınız trafikten men edilecektir. Çünkü trafik yönetmeliği kanuna göre aracınız fabrikadan nasıl çıktıysa o şekilde kullanmak zorundasınız. Aracınızın herşeyi trafiğe uygunsa ama yinede bazı eksiklikler varsa yine trafikten men cezası uygulanır. Mesela ruhsatta yazan bilgilerinizde eksiklik veya yanlış bilgi varsa aracınız trafikten men edilmektedir. Aracınızın sizi veya çevrenizdekileri tehliye atacak herhangi durumu olmamalıdır. Muayenesi yapılmayan araçlar trafikte tespit edildiği zaman hemen ceza işlemi uygulanmaz. Yakalandığı günden itibaren olmak üzere muayenesini yaptıraması için 7 günlük bir süre verilir. Süre verilmesine rağmen yinede aracınız trafikten men edilir. Men edilen aracınız çekilmez, kullanmaya devam edersiniz ama 7 gün içinde muayenesini yaptırmak zorundasınız. Muayenesini yaptırdığınız aracın men cezasını kaldırmak için trafik tescil bürosuna giderek men cezanızı sildirmek zorundasınız.  Motosiklet trafikten nasıl men edilir 2021 motosikletinizi trafikten men edebilmek için öncelikle borcu yoktur yazısını tanzim etmeniz gerekmektedir. Daha sonra ise ek belgeyi doldurarak muayene istasyonuna giderek aracınızın kullanılamaz durumda olduğunu beyan ediyorsunuz. Daha sonra onaylanan ek belgenizi alıp trafiğe gidiyorsunuz, ruhsatınıza hurdaya ayrılmıştır kaşesi vurulduktan sonra aracınız trafikten men edilmiş olacaktır. Trafikte belirli kurallar çerçevesinde hareket etmek  ve aracın düzenli bakımının yapılması çok önemlidir. Aksi durumda hem can güvenliğiniz tehlikeye girer hem de bütçenizi önemli oranda sarsan trafik cezaları ile karşılaşırsınız. Bu nedenle öncelikle trafik kurallarını bilmek ve kurallara uyulmaması durumunda karşılaşılacak olumsuzluklarla ilgili bilgi sahibi olmak gerekiyor. 

İlgili Haber: Kasksız Motosiklet Kullanma Cezası 2021

Trafikten Men Edilmenin Sebepleri Neler?

Giriş kısmında da belirttiğimiz gibi her trafik suçu sonunda sürücüler trafikten men ile karşılaşmaz. Aracın söz konusu ceza ile karşılaşması için, aşağıdaki kuralları ihlal etmiş olması gerekiyor.

* Araç sahibinin, araç üzerinde yapılan teknik bir değişikliği en geç 1 ay içinde tescil belgesine işletmemesi,

* Araç satın alındıktan sonra 1 ay içinde trafik tescilinin yapılmaması,

* Aracın taşıma sınırını aşacak şekilde taşıma işlemi yapması,

* Tehlikeli maddelerin gerekli yasal izinler alımadan araçta taşınması,

* Zorunlu trafik sigortası yaptırılmadan aracın trafikte seyretmesi,

* Araçta, teknik açıdan diğer sürücülerin görüş açısını kapatan ya da kazaya sebebiyet verecek özelliklerin var olması,

* Özel izin alınarak taşınması gereken malzemelerin izinsiz olarak araçta taşınması,

* Aracın lastik, fren, ışık ya da diğer sürücüleri etkileyen teknik donanımları eksik olarak trafiğe çıkması,

* Trafiğe tescil işlemi yapılmış olan aracın plakası olmadan kara yoluna çıkarılması,

* Aracın kamu aracı olmamasına rağmen, resmi plaka ile trafikte seyretmesi,

* Araçta olması gereken işaretlerin araç üzerinde olmaması,

* Aracın muayenesinin yaptırılmaması,

* Gerekli yasal izinler alınmadan ticari amaçla yolcu taşımacılığı yapılması, trafikten men sebebidir. 

Trafikten Men Edilen Araç Ne Olur?

Yukarıda sayılan trafik suçlarından kaynaklı olarak araç trafikten men edildi ise, sürücünün aracına kolluk görevlileri tarafından el konulur. Ayrıca sürücüye idari para cezası uygulanarak araç otoparka çekilir. Araç trafiğe çıkmaya elverişli hale gelene kadar sürücüye iade edilmez. Araca kesilen trafik cezası ve otopark ücreti ödenerek araç otoparktan alınabilir. Aracın otoparkta kaldığı süre, gün bazında hesaplanarak ücreti sürücüden talep edilir. Bunun yanında cezanın niteliğine göre aracın trafikten men edilmesinin yanında sürücünün ehliyetine el konulması da söz konusu olabilir. Trafikten men edilen aracın ne şekilde geri alınacağının net olarak bilinmesi için cezanın hangi trafik suçuna istinaden kesildiğini bilmek gerekir. Aracın arıza veya eksik aksesuarı nedeniyle bu ceza ile karşı karşıya kalındı ise, öncelikle eksikliklerinin giderilmesi gerekir. Bunun yanında kesilen cezayı da ödedikten sonra araç alınabilir. Araç eksik belge nedeniyle trafikten men edildiyse, örneğin aracın geçerli bir trafik sigortası olmadığı için bu işlem ile karşılaşılmış olabilir. Bu durumda geçerli bir trafik sigortası yaptırılıp kesilen trafik cezası ve otopark ücreti ödenerek araç otoparktan alınabilir. Trafikten men edilen araçlar, il ve ilçe merkezlerinde trafik komisyonları tarafından belirlenmiş olan otoparklara kaldırılır. Söz konusu merkezlerde otopark olmaması durumunda, araç trafik kuruluşları tarafından belirlenmiş kamu park alanlarına çekilir. Bir tutanak ile park yerine teslim edilen araçların gerekli kanuni işlemler yapılmadan sürücüye teslim edilmesi mümkün değildir. 

Trafikten Men Nasıl Kaldırılır?

Trafikten men kaldırma işleminin yapılabilmesi için, aracın neden bu ceza ile karşılaştığının bilinmesi gerekir. Araçtaki ilgili eksikliğin giderilmsi, ceza tutarının ödenmesi ve otopark ücretinin karşılanması beklenir. Tüm bu işlemlerin tamamlanmasına müteakip Trafik Tescil Şube Müdürlüğü' ne başvurularak trafikten men motor, araç ya da diğer vasıtalardaki söz konusu hüküm kaldırılır. Burada gerekli yasal işlemler yapıldıktan sonra araç tekrar trafiğe çıkarılabilir. Cezanın kaldırılması için gerekli prosedürü ve eksik evrakları tamamlamanız gerekir. Aldığınız cezanın nedeni ve belli kriterlete göre istenen evrakların niteliği de değişebilir. Fakat genel anlamda araç men cezasının kaldırılması için istenen evraklar şu şekildedir:

* Araç tescil belgesi,

* Araç muayene belgesi,

* Sürücü belgesi,

* Trafik sigortası poliçe belgesi.

Araç Men Sorgulama Nasıl Yapılır?

Araç men sorgulama işlemi, özellikle araç alım satımı yapmadan önce mutlaka yapılması gereken uygulamalar arasındadır. Bu sayede herhangi bir olumsuzluğa sahip olan aracı satın almamış olursunuz. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte e-devlet sisteminde de önemli gelişmeler olmuştur. Bu kapsamda e-devlet sisteminden de T.C. kimlik numarası ve araç plaka bilgisi ile trafikten men sorgulama işlemi yapılabiliyor. Fakat sistemin dolandırıcılık kapsamında kullanıldığına dair gelen şikayetler üzerine kamu otoritesi tarafından sistem üzerinden bu imkan kaldırılmıştır. Günümüzde aracın üzerinde trafikten men ibaresinin olup olmadığının anlaşılması için en pratik yöntem noter sistemidir. Herhangi bir notere gittiğinizde söz konusu durum ile ilgili gerekli bilgi ve belgelere ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda aracın üzerinde trafikten men işleminin olup olmadığı emniyet müdürlüklerinin trafik tescil şubesinden de öğrenilebilir. Trafikten men cezası, trafikte karşılaşılan ağır ceza yaptırımlarından biridir. Bu nedenle trafik kurallarını bilerek, kurallara uyulmaması durumunda karşılaşılacakları bilgi sahibi olunarak hareket edilmelidir. Aracın bakımının düzenli olarak yapılıp evraklarının tam olması durumudna bu tür olumsuzluklar ile büyük ölçüde karşılaşmazsınız. 

Ehliyet araba ekibi olarak, internetteki bilgi kirliliğini önleyerek en yeni ve güncel bilgileri siz değerli kullanıcılarımıza ücretsiz olarak sunuyoruz. Bugün ki yazımızı inceleyerek Motosiklet Trafikten Nasıl Men Edilir 2021 konusu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sitemizi incelemek ve diğer haberleri okumak için TIKLA!