Muayenesi Olmayan Araç Bağlanır mı

Aracınızın muayenesi yaklaştıysa biran önce yaptırmalısınız. Aksi halde muayenesi araçla trafiğe çıkarsanız ceza kaçınılmaz olacaktır. Günümüzde en çok merak edilen ve araştırılan konuların başında gelen muayenesi olmayan araç bağlanır mı ? Sorusunun yanıtına haberimizin devamından ulaşabilirsiniz.

Muayenesi Olmayan Araç Bağlanır mı

Muayene günü yaklaşmakta olan araç sahipleri araçlarının eksiklerini gidermek zorundadırlar. Aracınızda eksik bir hususun tespit edilmesi, aracınızın muayeneden geçmesine engel olacaktır. Mesela aracınızın yazın muayeneye girecekse ve üstünde kış lastiği varsa aracınız muayeneden geçemeyecektir. Ayrıca aracınızın bütün aksamlarının çalışıyor olmasıda gerekmektedir. Aracınızda herhangi bir aksam çalışmıyorsa aracınızın muayeneden geçemeyecektir. Karayolları Trafik Yönetmeliği Kanunu bu konuda çok açıktır, araçlarının gereken standartlara uygun olmadığı tespit edilenlerin aracı muayeneden geçemeyecektir. Özellikle aracınızı götürmeden önce borcunun olmamasına dikkat ediniz trafik borcu olan bir aracın muayeneden geçmesi imkansızdır. Günümüzde en çok merak edilen ve araştırılan konuların başında gelen muayenesi olmayan araç bağlanır mı ? Sorusunun yanıtına haberimizin devamından ulaşabilirsiniz. 

Muayenesi Olmayan Araç Bağlanır mı 

Trafikte öncelikle araç sahibinin ve daha sonra etraftaki diğer araçların güvenliğinin sağlanması için, trafikte bulunan araçların tamamının araç muayenesi yapılmış olarak trafiğe yani yola çıkması gerekmektedir. Muayene yapılmadığı takdirde araç sahibine ceza işlemleri uygulanır. Bulunduğumuz yıl için trafik ceza fiyatları zamların etkisi ile artış göstermiştir. Durum böyle olunca, muayenesi araç kullanma cezası fiyatıda yükselmiştir. Trafikte özgürce araç kullanabilmeniz için, aracınızın muayenesinin olması zorunlu kılınmıştır. Karayolları Trafik Yönetmeliği Kanunu bu konuda oldukça açık ve nettir, muayenesi olmayan aracın trafiğe çıkması kesinlikle yasaktır. Muayenesi olmayan araca ne cezası verildiğini birçok kişi merak etmektedir. Muayenesi olmayan araç bağlanır mı, trafikte seyir halindeyken aracınızın muayenesiz olduğu denetleme tarafından tespit edilir ise para cezası alırsınız. Ancak ilk defa muayenesiz olarak denetlemede yakalanan kişilere para cezası uygulanmaktadır. Trafik polisi size cezayı yazar ve 15 gün süre tanır. Size verilen süre içerisinde aracınızın muayenesini yaptırmazsanız ve tekrar yakalanırsanız aracınız direk olarak bağlanacaktır. Ayrıca yapılan son değişikliklerle birlikte araç muayenesi yaptıramama cezası arttırılmıştır. Araçların muayenesini yaptırmayan sürücüler, son alınan kararlar ile beraber çok yüksek tutarlarda ceza işlemine tabi tutulurlar. Muayenesiz araç kullanma cezası 2021 yılında 314 Türk Lirası olarak belirlenmiştir. 

İlgili Haber: Araç Muayene Ücreti Ne Kadar 2021

Trafik Cezası Nasıl İndirimli Ödenir?

Trafik kuralları toplumun can ve mal güvenliği sağlamak için, yasalarca belirlenmiş uyulması zorunlu kurallardır. Eğer bir sürücü trafikte araç kullanırken, yasalarca belirlenmiş olan kuralları ihlal eder ise anında ceza işlemi uygulanır. Ancak trafikte almış olduğumuz cezaları indirimli olarak ödememiz mümkündür. Trafik cezasını indirimli ödemeniz için, ceza size tebliğ edildikten sonra, 15 gün içerisinde ödeme işlemini gerçekleştirmeniz gerekiyor. Cezanın tebliğ tarihinden itibaren, 15 gün içerisinde ödeme yapan kişilere %25 indirim uygulanmaktadır. Eğer aracınızın muayenesi yok diye, 315 TL ceza aldıysanız bu cezaya %25 indirim uygulandığı zaman ceza tutarı 235.50 Türk Lirası oalcaktır. 

Muayenesiz Araç Ceza Puanı Nedir?

Trafikte araç kullanırken, yapılan ihlaller sebebi ile ceza puanınız düşürülür. Eğer bir kişi bir yıl içerisinde sürekli olarak ihlal yapar ve ceza puanını sıfırlar ise, ehliyetine el konulur. Muayenesiz araç cezasının, ceza puanı 10' dur. Araç plakasına yazılan araç muayene cezalarında, ceza puanı araç sahibine eklenmez. Ceza puanı sadece, sürücünün ehliyetine yazılan cezalar için geçerlidir. 

Araç Muayene Cezası Nereye Ödenir?

Araç muayene cezasını ödeyebileceğiniz birçok yöntem bulunmaktadır. Araç muayene cezası nereye ödenir, detaylarıyla aşağıda anlatılmıştır.

1- Anlaşmalı Bankalar,

2- PTT şubeleri,

3- Bankaların mobil, internet şubelerinden, bankaların ATM' lerinden,

4- Vergi dairesine,

5- E-devlet sistemi üzerinden,

trafik cezalarınızı ödeyebilirsiniz. 

Muayene Cezası İptali Davası Nereye Açılır?

Araç muayene trafik cezalarına itiraz için; Sulh Ceza Hakimliğine başvurmanız gerekiyor. Başvuru için gerekli belgeleri eksiksiz hazırlamanız gerekiyor. Ceza iptali için gerekli belgeler:

1- Ehliyet fotokopisi,

2- Kimlik fotokopisi,

3- Trafik cezası iptal dilekçesi,

4- Trafik ceza makbuzu,

5- Trafik cezası tebliğat zarfı (Plakaya yazılan cezalar da)

6- Araç ruhsat fotokopisi,

7- Varsa deliller

Yukarıda belirtilen evrakları eksiksiz şekilde hazırladıktan sonra, Sulh Ceza Hakimliğine giderek araç muayene cezası iptal davası açabilirsiniz.

Ehliyet araba ekibi olarak, internetteki bilgi kirliliğini önleyerek en yeni ve güncel bilgileri siz değerli kullanıcılarımıza ücretsiz olarak sunuyoruz. Bugün ki yazımızı inceleyerek muayenesi olmayan araç bağlanır mı konusu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sitemizi incelemek ve diğer haberleri okumak için TIKLA!