Muayenesi Olmayan Araç Bağlanır mı

Aracınızın muayenesi yaklaştıysa biran önce yaptırmalısınız. Aksi halde muayenesi araçla trafiğe çıkarsanız ceza kaçınılmaz olacaktır. Günümüzde en çok merak edilen ve araştırılan konuların başında gelen muayenesi olmayan araç bağlanır mı ? Sorusunun yanıtına haberimizin devamından ulaşabilirsiniz.

Muayenesi Olmayan Araç Bağlanır mı

Muayene günü yaklaşmakta olan araç sahipleri araçlarının eksiklerini gidermek zorundadırlar. Aracınızda eksik bir hususun tespit edilmesi aracınızın muayeneden geçmesine engel olacaktır. Mesela aracınızın yazın muayeneye girecekse ve üstünde kış lastiği varsa aracınız muayeneden geçemeyecektir. Ayrıca aracınızın bütün aksamlarının çalışıyor olmasıda gerekmektedir. Aracınızda herhangi bir aksam çalışmıyorsa aracınızın muayeneden geçemeyecektir. Karayolları Trafik Yönetmeliği Kanunu bu konuda çok açıktır, araçlarının gereken standartlara uygun olmadığı tespit edilenelerin aracı muayeneden geçemeyecektir. Özellikle aracınızı götürmeden önce borcunun olmamasına dikkat ediniz trafik borcu olan bir aracın muayeneden geçmesi imkansızdır. Günümüzde en çok merak edilen ve araştırılan konuların başında gelen muayenesi olmayan araç bağlanır mı ? Sorusunun yanıtına haberimizin devamından ulaşabilirsiniz. 

 

Muayenesi Olmayan Araç Bağlanır mı ?

 

Aracınızın muayenesi geldiyse ve gün geçirerek muayene yaptırmadıysanız bu bir suçtur. Ayrıca muayenesi olmayan araçla trafiğe çıkmak kesinlikle yasaktır. Aracınızı muayene götürmeden önce bütün eksiklerini tamamlamanız oldukça önemlidir. Çünkü aracınızda herhangi bir eksiğin tespit edilmesi aracınızın muayeneden geçmesine engel olacaktır. Özellikle borcu olan araçlar kesinlikle muayeneden geçemezler. Trafik borcunuz var ise borcunuzu ödeyip öyle muayene gitmelisiniz. Muayenesi bitmiş aracın kullanılması durumunda trafik ekiplerinin denetimi esnasında tespit edildiği zaman muayenesiz araç kullanma cezası olarak 344 TL para cezası yazılır ve 15 gün içerisinde muayene yaptırmanız tarafınıza tebliğ edilir. 2. defa muyanesiz olarak tespit edilmesi durumunda 652 TL para cezası yazılır araç trafikten men edilir 2. defa muayenesiz yakalanan araç bağlanır. Aracınız muayenesiz yakalandığı zaman size verilen süre içerisinde mutlaka muayenesini yaptırmalısınız. Aksi taktirde aracınızın çekilerek bağlanmasına engel olamazsınız. Borcu Olan Araç Bağlanır Mı?

 

Plakadan Trafik Cezası Sorgulama Tıkla Sorgula !

 

 

Trafik Cezası İndirimli Nasıl Ödenir ? 

 

Trafikte araç kullanırken kurallara hepimiz uymak zorundayız. Karayolları Trafik Yönetmeliği Kanunu bu konuda gerekli düzenlemeler yaparak, kurallara uymayanlara ağır yaptırımlar uygulamaktadır. Ayrıca trafik kurallarına kendi mal ve can sağlığımızı korumak içinde uymak zorundayız. Trafik kurallarına uymayanlara ağır cezalar ve yaptırımlar uygulanmaktadır. Eğer ki trafik kurallarına uymayarak herhangi bir ceza aldıysanız, bunu indirimli olarak ödemeniz mümkündür. Trafikte almış olduğumuz cezaları bize tebliğ edildikten sonra 15 gün içerisinde ödersek %25 indirim hakkından yararlanırız. Örneğin trafikte bir ceza aldınız diyelim, 100 TL olan cezanızı size tebliğ tarihinden itibaren 5 gün içerisinde öderseniz %25 indirim uygulanır ve 75 TL ödeme yaparsınız.

Paylaş: