Muayenesiz Araç Kullanma Cezası 2021

Motorlu taşıtlarda zorunlu tutulan araç muayene otomobillerde 2 yılda bir, kamyonetlerde yılda bir yapılması zorunludur. Muayenesi olmayan araç kullanan sürücüler tespit edilmesi durumunda para cezası uygulanır ve araç bağlanır. Muayenesiz araç kullanma cezası 2021 yılı için güncel para tutarı haber detayımız da belirtilmiştir.

Muayenesiz Araç Kullanma Cezası 2021

Sıfır araçlar ilk 3 yaşını doldurduktan sonra 2 yılda bir düzenli olarak muayeneden geçmesi şartı koyulmuştur muayenesi geçmiş araç kullanma cezası 2021 yılında yüzde 9,11 artış göstermiştir. Aracın tamamiyle kontrolden geçmesi , çalışır vaziyette görülmesi ve kaydın düzgün alınması için muayene zorunludur. Muayene için TÜVTÜRK sitesinde online randevu alınır ve sonrasında araçların zorunlu olan muayene işlemleri başlatılır.

Araç Muayeneye Giderken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Muayene istasyonuna gidecek araçların öncelikle tamamlaması gereken birtakım işlemler vardır. Aşağıdaki maddelerin eksik birininbile eksik olması durumunda aracınızın muayenesi yapılmayacaktır. 

 Araca ait herhangi bir borç olmaması önemlidir aksi takdirde muayene işlemleri başlamaz

 MTV ve trafik sigortasının muayeneden önce ödenmesi zorunludur.

 Aracın yukarıde belirtilen nedenler ile birlikte sigortaya sahip olmaları gerekir, sigortaya sahip olmayan araçların muayeneden geçmesi söz konusu bile değildir

 Son olarak egzoz ölçüm raporları bulunmayan araçlar da muayeneye alınmamaktadır.

 

Muayenesiz Araç Kullanma Cezası 2021

 

Ticari olarak kullanılmakta olan araçların senelik olarak periyodik bir şekilde muayene raporu alır. Bununla beraberinde zamanı gelmesine karşılık işlemlerin başlamaması dururumunda 2021 yılında muayenesiz araç kullanma cezası 314 TL ve muayenesiz araç kullanan sürücülerin ehliyetlerine 10 ceza puanı yansıtılır. %25 lik indirimden yararlanmak için ise cezanın  tebliğ edildiği günden itibaren 15 iş günü içerisinde ödenmesi gerekir aksi takdirde indirimden yararlanılmaz. Bununla birlikte aracın muayenesinin yapılması ancak sorunlu raporu verilmesi durumunda kullanılması anında ise verilen ceza 604₺ dir. Eğer muayene ile ilgili ceza kesilmesini öğrenmek için E-Devlet kişisel hesabından yapılabilir. Sorgulamak için farklı yöntem olarak Emniyet Genel Müdürlüğü bölümünden plakaya göre ceza sorgulamak mümkündür. Ayrıca Emniyet Genel Müdürlüğü sitesinde cezai işlem ile ilgili bilgiler alınır. Gelir İdaresi Başkanlığı' nda sorgulama yapılırken muayenesiz araç kullanma cezasına geçilir. Fazla zorluğu olmayan ödeme tipinde banka kartları kullanılır. Kart bilgilerinin doğru verilmesinin ardından bankaya göre değişen taksitlendirme seçeneği de mevcuttur, taksit ayarlandıktan sonra ceza online ve güvenli bir şekilde ödenir.

 

Trafik Cezası 2020 Yılı Ceza Tutarı 2021 Yılı Ceza Tutarı
Muayenesiz Araç Kullanma Cezası (34/a) 288 TL 314 TL
%25 Erken Ödeme İle Ödenecek Tutar 216 TL 235,50 TL
Ehliyet Ceza Puanı 10 10

 

Başkaları Şunları da Okudu;

Radar Cezası Ne Kadar 2021? 

 

Muayenesiz Araç Kullanma Cezası Ödeme

Ceza ile ilgili bir hata olduğunu düşünülüyorsa veya biliniyorsa kişiye doğal olarak itiraz hakkı doğuyor ve kişi bu cezaya itiraz edebiliyor. Doğrudan internet üzerinden cezayla ilgili itirazlar yetkili kişilere ulaştırır. İtiraz sonucu verilen kararlar yapılan değerlendirmeler sonucu ortaya bir karar çıkar. PTT ya da vergi dairesinden cezanın ödenmesinde herhangi bir sorun ortada yoktu. Farklı ödeme tipleriyle cezadan para ödemeden yani kısaca cezadan kurtulmanız mümkündür. Doğrudan banka hesabına giriş yapılarak da ödemelerin kişisel hesaptan aktarılması sağlanır . Muayenesiz araç kullanma bazen pahalıya patlayabilir yani fazla bir yaptırım ile karşı karşıya kalmanız söz konusudur. Israrcı bir şekilde muayeneye girilmemesi halinde para cezası dışında trafikten men yeme ihtimali ile baş başa kalırsınız. Muayenesiz aracın trafikte kullanılması söz konusu değildir kullanılması ve yakalanılması halinde yukarıda belirtilen cezayı kesmek zorunda kalırlar. Kesilen cezada tüm muayene borçlarının ödenmesi şarttır. 

Olduğu gibi alınacak sorunlu ya  da emniyetsiz raporların hemen akabinde 30 günlük zaman içinde bir kez daha muayene işlemine girebilir. Kişi bu muayenede herhangi bir ücret ödemezken muayenesiz araç kullanma cezası da olmamaktadır. 2 yıllık geçerlilik süresine sahip olan muayene sırasında meydana gelebilecek eksik ya da sorunların gidilmesi bu zaman içinde gerçekleşir . Aksi takdirde bu sürenin aşılması yani zamanın geçmesi durumunda tekrardan muayene ücreti öder ve işlemlere başlanılması istenilir. Onay sonrasında ise raporlar ele alınır ve kontroller tamamlanır.

İlgili Konu:

2021 Trafik Cezaları ( Tüm Cezalar)