Otoban Gişe Ücretleri 2021

Şehirler arası seyahate çıkacak vatandaşlar otoyolları kullanmak için ücret ödemektedir. Otoban gişe ücretleri 2021 yazımızda gideceğiniz güzergahta ne kadar ücret ödemeniz gerektiği bilgisine ulaşabilirsiniz.

Otoban Gişe Ücretleri 2021

Şehirler arası yola çıkacak vatandaşlar şehir merkezlerine girmeden ulaşmak istedikleri yere daha hızlı daha kolay ulaşmak için otoban adı verilen yolları kullanmaktadırlar. Otobanlar konumu itibariyle genellikle şehir merkezlerinden ayrı şehir kalabalığından uzak güzergah kullanmaktadır. Bu sebepten dolayı şehrin kalabalığına girmeyen sürücüler ulaşmak istedikleri varış noktasına trafik yoğunluğuna girmeden daha erken varmaktadır. Şehir merkezinden ücretsiz yolu kullanan sürücüler kilometre itibariyle de bazı durumlarda daha fazla yol gittiklerinden dolayı otobanlarda ödemedikleri ücretleri hem vakit hem de yakıt olarak fazlasıyla ödemektedirler. Otobanlarda ödenen ücretler tek seferde ödenmemektedir. Kullanacağınız güzergahta belirli aralıklarla bulunan gişelerden geçersiniz. Bu gişelerin sıklığı bulunduğu konuma göre değişmektedir. Gişeler şehirler arası ücretsiz otoyollardan ücretli otobanlara giriş yapılan heryerde vardır. Bu sebepten dolayı Ücretsiz yollardan Ücretli yollara giriş sıklığına göre gişe yoğunluğu değişmektedir. Giriş yapıp gişeden geçtikten sonra otoban gişe ücreti ödemesi yapmanız gerekmektedir. Bu ödemeler şu şekildedir.

 

Otoban Gişe Ücretleri 2021

 

Otobanları kullanacak sürücülerin neden fiyat ödediği konusuna gelince otobanlar şehir merkezlerinde bulunan yollar gibi giderleri belediye tarafından karşılanmamaktadır. Otobanların masrafları Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından karşılanmaktadır. Bu sebepten ötürü aydınlatma, yol, bariyer bakım onarım gibi giderlerini otobanları kullanan sürücülerden karşılar. Otobanlar hakkında bilmediğiniz hız sınırları, trafik cezaları, otoban gişe ücretleri 2020 konularına ait bütün bilgiler haberin devamında yer almaktadır. Öncelikle belirtmemiz gereken bu konu köprü ücretlerini vermeyeceğimiz için yüksek oranlarda ücretler ödemeyeceğinizi göreceksiniz. Otoban gişe ücretleri 2021 aşağıda verdiğimiz gibi iki gişe arası ortalama 3 TL ile 15 TL arasında değişen oranlardadır. Bu ücretler kullandığınız yolun yoğunluğuna göre ve iki gişe arası mesafeye göre değişmektedir. https://isletme.otoyolas.com.tr/ sitesine girerek seyahat edeceğiniz güzergahta giriş ve çıkış gişelerini seçerek ödemeniz gereken ücreti öğrenebilirsiniz.

 

Gişelerin Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 

Bilindiği üzere gişelerde nakit ödeme yapmak yoktur. Geçtiğimiz zamanlarda kilometrelerce kuyruğu ortadan kaldırıp trafiğin akışını kolaylaştıran sistem beraberinde bazı şartlar getirdi. Geçişler nakit yerine HGS ve OGS adı verilen akıllı kartlarla yapılmaktadır. Bu akıllı kartları arabanızın camına yapıştırarak durmadan ödeme yapabilirsiniz. Ödeme yapılması için içerisinde bakiye olması gerekmektedir. Bakiye takibi yapmak istemiyorsanız kredi kartınızla bağlayarak ödemeleri kredi kartınızdan yapabilirsiniz. Bu geçişlerde en önemli bilmeniz gereken bilgi HGS ve OGS ayrımıdır. Eğer aracınızda HGS tanımlı bir kart varsa OGS den geçmeniz durumunda 11 kat ceza ödemeniz gerekmektedir. Bundan dolayı gişelere yaklaşırken hızınızı düşürüp doğru şeride geçip doğru gişeden geçmelisiniz aksi takdirde 11 kat cezalı ödersiniz.

İlgili Konu: Radar Cezası Ne Kadar ? 

Gişeler Arası Mesafe Hesaplama

 

Yeni sistemle birlikte radar cezalarına farklılık eklenmiştir. Artık trafik memurları olmasa da radar cezası yazılabilir. Cezalar km hesabına göre yazılmaktadır. Örneğin 1.Sınıf aracınızla otobanda seyahat ederken iki gişe arası 120 Km ise bu mesafeyi 60 dakikadan önce tamamlamanız durumunda hızınızı arttırmış olduğunuz tespit edilerek radar cezası yazılmaktadır. 1.Sınıf otomobiller için otoban hız sınırı 120 Km olarak belirlenmiştir. Hızınızı 120 Km'nin üzerine çıkarmanız durumunda 60 dakikadan önce tamamlamış olacaksınız erken tamamladığınız süreye göre yüzdelik dilim hesaplanarak radar cezası yazılmaktadır. Bazı örnek gişeler arası şu şekildedir;

- Adana Mersin arası 83 Km olan yol için 43 dakika süre verilmiştir.

- Niğde Şanlıurfa arası 536 km 4 saat 28 dakika tamamlama süresi verilmiştir.

- Adana Şanlıurfa arası 312 km mesafe için 2 saat 36 dakika süre verilmiştir.

- İstanbul Ankara arası 450 km için 3 saat 45 dakika süre hesaplanmışır.

- Anadolu Gişesi Adapazarı Gişesi arası 122 Km olan yol için 61 dakika süre verilmiştir.

Yukarıda verilen mesafelere göre verilen sürelerden daha geç tamamlamanız durumunda herhangi bir cezai işlem uygulanmamaktadır. Fakat verilen süreyi 2 dakika bile erken tamamlarsanız radar cezasının ilk %10'luk diliminden cezalandırılırsınız. Verilen süreden çok daha erken tamamlarsanız radar cezasının dilimlerine göre cezalandırılırsınız.