Plaka Değiştirme Ücreti 2021

Araç sahibi birçok kişi, plaka değiştirme ücretinin ne kadar olduğunu merak etmektedir. Biz sizler için plaka değiştirme ücreti 2021 konusunu araştırıp derledik. İşte Detaylar.

Plaka Değiştirme Ücreti 2021

Trafikte özgürce araç kullanabilmeniz için, aracınızın gereken standartlara uygun olması şarttır. Eğer aracınız gereken şartlara, uygun değil ise tespit edildiği zaman anında cezai işlemler uygulanır. Her yıl olduğu gibi plaka değiştirme ücreti 2021 yılında da farklı bir şekilde belirlenen masraflar başlığı altında değerlendirilebilir. İkinci el araç satın alanların başvurduğu bir yol olan plaka değiştirme süreci beraberinde bir takım mali yükümlülükler getirmektedir. Bunlar arasında plaka değiştirme, noter ücretleri ve özel araç plaka fiyatları ve masraflar yer almaktadır. Plaka değiştirme ücreti 2021 konusunu sizler için araştırıp derledik. İşte detaylar...

Plaka Değiştirme Ücreti 2021

Plaka değişikliği aracın yeni sahibi tarafından, talep edilmesi durumunda başlatılan bir süreçtir. Araç satış işlemi esnasında veya daha sonra, (1 Ay) araç sahibi plakasını değiştirmek istemezse mevcut plakası ile kullanmaya devam edebilir. Yani araç satın almayı düşünen kişiler araç plakası değişim işleminin zorunlu olduğunu düşünüyorlarsa bu düşünce yanlıştır diyebiliriz. Plakanın hasarlı veya yıpranmış olmasından dolayı yenilenmesi gerekebilir, fakat bu durum plaka değiştirme ücreti konusundan farklı bir konudur. Plaka değiştirme ücreti 2021 bu işlemi yapabilmeniz için ödemeniz gereken tutar 2021 yılı için 290 Türk Lirasıdır. Bu tutar, noter masraflarını kapsamaktadır. Daha sonra şoförler odasına 50 TL ek bir ödeme yapmanız gerekecektir. Plaka değiştirme ücreti için toplam ödemeniz gereken tutar 340 TL diyebiliriz. Bu rakamın içine bütün masraflar dahildir. Plaka değişim işlemlemlerinin başlayabilmesi için ikinci bir el araç satın alıyor olmanız şarttır. Aldığınız aracın plakasını değiştirmek için 1 ay vaktiniz bulunmaktadır. Bir aylık süreç tamamlandığı zaman, plaka değiştirme hakkınız bulunmakayacaktır. 

İlgili Haber: Özel Plaka Nasıl Alınır 2021

Plaka Değişikliği Şartları Neler?

Plaka değişikliği yapabilmeniz için bazı şartların kurallara uygun olması gerekiyor. Plaka değişim işlemleri kişilerin isteğine göre değil, bir takım koşulların yerine getirilmesinden sonra başlayabilen bir süreçtir. Plaka değişikliği için gerekli şartlar neler sorusunun cevabına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

* Plaka değişikliği ikinci el araç satan alan kişiler için geçerlidir. Plaka değişimi için ikinci el bir araç satın alıyor olmanız gerekir,

* Bulunduğunuz ilden farklı bir ile ikematgahınızı aldırmanız, plaka değiştirme işlemlerini başlatmanıza engel bir durumdur,

* Plaka değişikliği yapılacak aracın MTV borcunun bulunmaması,

* Söz konusu aracın geçmiş tarihli herhangi bir muayenesinin olmaması gerekiyor,

* Son olarakta gerekli evrakların tamamlanması gerekiyor.

Plaka Değişikliği İçin Gerekli Evraklar Neler?

Plaka değişikliği sürecinde ihtiyacınız olan bir takım belgeler vardır, bu belgeler sürecin sağlıklı sonuçlanabilmesi için kurumlar tarafından talep edilmektedir. Evrakların herhangi birisinin eksik olması süreci tehlikeye sokabilir. Plaka değişikliği için gerekli evrakları aşağıda bulabilirsiniz. 

* Üzerinde bulunan bilgilerin okunaklı olması şartıyla nüfus cüzdanı,

* Söz konusu araca ait zorunlu sigorta poliçesi,

* Plakası değiştirilecek aracın trafikte bulunabilmesini sağlayan belgeler, ön ve arka olmak üzere iki adet plakası,

* Şoförler odasından alınan evraklar.

Plaka Yenileme Nasıl Yapılır?

Araç sahipleri mevcut plakalarını yenileyebilmeleri için birkaç adım bulunmaktadır. Plaka yenileme için izlenmesi gereken yollar;

1- Plaka yenileme için aşağıda belirtilen gerekli evrakları hazırlayın,

2- Noter' de plaka yenileme yapmak istediğinizi beyan edin,

3- Ruhsatınız ile birlikte plaka yenileme işlemlerinin gerçekleştiğini gösteren evrakı alın,

4- Yeni plakanın basılması için en yakın Şoförler Odası Plaka Basım Merkezine başvurun.

Plaka Değiştirme Zorunlu mu?

Genellikle ikinci el araç alım satımlarında sıkça sorulan sorulardan biri de mevcut plakayı değiştirmek gerekli midir? Aslında bu sorunun yanıtı bir döneme kadar "evet" iken, şimdilerde farklı bir ile ait olsa da aracın mevcut plakasını değiştirmeye gerek yoktur. Çünkü birçok araç sahibi Büyükşehirler de ki araç sigorta ücretlerinin yüksek olmasından dolayı ikinci el araç alım satımları sırasında plaka değiştirmeye gitmekteydi. Şimdilerde böyle bir şey yapmaya gerek yok, çünkü araç sigorta işlemleri artık araç sahibinin ikamet ettiği adrese göre yapıldığı için aracın plakasının hangi ile ait olduğunun bir önemi bulunmuyor.

Plaka Değişikliği Nerede ve Nasıl Yapılır?

İkinci el araç satın alan bir kişi plaka değiştirme işlemlerini ilk olarka noter de daha sonra ikametgâh adresinin bağlı bulunduğu Trafik Tescil Şube Müdürlüğünde yaptırması gerekmektedir. Mevcut plakanın nasıl değiştirileceği ise aşağıdaki yolların izlenmesiyle yapılabilir. İkinci el araç alım satımı sırasında noterde yapılacak olan devir işlemleri sırasında görevli memura "mevcut plaka yenisiyle değiştirilecektir" bilgisi verilmesi zorunludur. Aksi halde bu satış işlemiyle plaka değiştirimesi Trafik Tescil Şube Müdürlüklerinde yapılamaz. Noterde yapılan satış ve devir işlemlerinden sonra araç sahibinin plaka değişikliği için 1 ay süresi bulunmaktadır. Plaka değiştirme işlemini başlatmadan önce mevcut plaka ücretini yatırmalısınız. Plaka değişikliği için yukarıda belirtilen evrakların hazırlanması, aracın sigortasının bulunup bulunmadığının kontrol edilmesi ve araç muayenesinin olup olmadığını kontrol ettiktesn sonra Trafik Tescil Şube Müdürlüğüne başvuru yapılabilir. Trafik Tescil Şube Müdürlüğüne başvuru işlemleri için büyük şehirlerde ikamet edenler il ve ilçe Emniyet Müdürlükleri üzerinden randevu almalıdır. Büyük şehirlerdeki yoğunluktan dolayı araç sahipleri randevu almadıkları takdirde mağduriyet yaşabilirler. Plaka değişikliği yaptıracak olan araç sahipleri kendi ikametgâh bölgesine bakan Trafik Tescil Şube Müdürlüklerini kullanmaları zorunlu olduğunu unutmamalıdır. Plaka değişikliğinin evrak işlemlerinin yapılmasından sonra araç sahiplerine verilen kağıt ile birlikte kendi il merkezlerinde bulunan Türkiye Şoförler Odası plaka basım merkezlerine giderek yeni plakanın basımını gerçekleştirmelidir. 

Ehliyet araba ekibi olarak, internetteki bilgi kirliliğini önleyerek en yeni ve güncel bilgileri siz değerli kullanıcılarımız ile ücretsiz olarak paylaşıyoruz. Bugün ki yazımızı inceleyerek Plaka Değiştirme Ücreti 2021 konusu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sitemizi incelemek ve diğer haberleri okumak için TIKLA!