Plaka Değiştirme Ücreti Ne Kadar 2021

Aracının plakasını değiştirmek isteyen araç sahiplerini öncelikle gereken evrakları toplaması gerekmektedir. Gerekli evrakları toplayan araç sahiplerinin son olarak yapması gereken şey belirtilen ücreti ödemektir. 2021 yılı için plaka değiştirme ücreti ne kadar? Hepsi ve daha fazlası haberimizin devamında.

Plaka Değiştirme Ücreti Ne Kadar 2021

Araçların trafikte rahatça dolaşabilmesi için plaka çok önemlidir. Günümüzde nasılki T.C Numaramızdan herşey sorgulanıp öğrenilebiliyor ise, plakada araç için aynıdır. Kısacası plaka aracımızın resmi kimliği gibidir. Araç alımı alırken yapılması gereken belli başlı şeyler, kişiden kişiye farklılık gösterebilmektedir. Aracın yaşı, kazası falan sorgulanması gerekirken bunlardan daha çok alınan aracın plakası ve harflerine dikkat edilmektedir. Bazı insanlar ismini aracının plakasında görmek isterken, bazılarıda tuttuğu takımın ismini plakasında görmek istemektedir. Kendi aracının plakasının kendisine özel olmasını isteyenlerin yapması gereken şey, oldukça basittir. Plaka değiştirmek isteyen ara sahiplerinin, gerekli evrakları hazırladıktan sonra gerekli ücreti ödemesi gerekmektedir. 2021 yılı için plaka değiştirme ücreti ne kadar? Hepsi ve daha fazlası haberimizin devamında.

Plaka Değiştirme Ücreti Ne Kadar 2021

Plaka değiştirme işlemi zorunlu bir işlem değildir. Fakat günümüzde şehirlerarası araç ticaretinin yaygın olması nedeniyle ikametinden farklı ilde araç alan vatandaşlar aracında ikametinin bulunduğu ilin plakasını taşımasını istemektedir. Plaka değiştirme ücreti için 2021 yılı için 298 Türk Lirası noter masrafı ve şoförler odasına 65 TL olmak üzere toplamda 363 Türk Lirası'dır.

Plaka Değiştirme Şartları Nelerdir? 

İkinci el araç aldığınız zaman başka ilden araç aldıysan eğer, sadece ikamet ettiğimiz adresin plaka kodunu alabiliriz. Örneğin Adana'da oturan birisi Mersin'den bir araç aldığı zaman plaka değişikliği yapmak ister ise plakasının başı 01 plaka kodu ile başlamak zorundadır. Daha sonra almış olduğumuz aracın, MTV borcunun olmaması gerekmektedir. Plaka değişikliğinin yapılabilmesi için, aracın muayenesinin yapılmış olması gerekmektedir. Belirttiğim şartları taşıyan araçlar plaka değişikliği yapabileceklerdir.

Plaka Değişikliği İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Plaka değişikliğini yapmak isteyen araç sahiplerinin öncelikle yapması gereken şey, gereken evrakları tam ve eksiksiz tamamlamak olacaktır. Çünkü gerekli evrakları hazırlamadan plaka değişikliğinin yapılması mümkün değildir. Plaka değişikliği için gereken evraklar; 

1- Nüfüs Cüzdanı
2- Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası Poliçesi
3- Aracın Eski Trafik Belgeleri ve Plakaları
4- Noter Satışı yada Geçici Tescil Belgesinin Aslı yada Fotokopisi
5- Şoförler Odasından Alınan Nakil Dosyası

Yukarıda belirtilen evrakları eksiksiz tamamlayan araç sahipleri plaka değişikliğini yapabileceklerdir.

 

Paylaş: