Plakadan Motorlu Taşıtlar Vergisi MTV Sorgulama 2021

Günümüzde çok araştırılan ve merak edilen konulardan birisi olan Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) bütün detaylarıyla haberimizde anlatılmıştır. Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ödeme işlemleri her yılın ilk ayı olan ocak ayında ödeme işlemleri yapılmaktadır. Motorlu Taşıtlar Vergisini internet ortamında online bir şekilde hızlı ve güvenli olarak ödemesini gerçekleştirebilirsiniz. Her yıl hesaplanan ve ödenmesi zorunlu olan Motorlu Taşıtlar Vergisini iki eşit taksitli bir şekilde ödemesini yapabilirsiniz. Ödeme günü yaklaşan araç sahipleri Motorlu Taşıtlar Vergisini plakadan sorgulayarak öğrenebilmektedir. Çok merak edilen ve araştırılan bir konu olan plakadan motorlu taşıtlar vergisi sorgulama sorusunun yanıtı haberimizin detayında.

Plakadan Motorlu Taşıtlar Vergisi MTV Sorgulama 2021

Her yılın başında Motorlu Taşıtlar Vergisi yeniden hesaplanır ve gelen zamlar yeni yılda uygulanmaya başlar. 2020 yılında Motorlu Taşıtlar Vergisi değerleme oranı %12 olarak belirlenmiştir. Motorlu Taşıtlar Vergisini zamanında ve gününde ödemeyen araç sahiplerine gecikme zammı uygulanmaktadır. Şuan günümüzde uygulanmakta olan güncel gecikme zammı oranı ise %1.6 olarak belirlenmiştir. Motorlu Taşıtlar Vergisini trafiğe çıkan bütün araçların ödemesi zorunlu kılınmıştır. Bu vergiyi ödememeniz durumunda Maliye Bakanlığı size vergiyi ödemeniz için bir uyarıda bulunur. Yapılan uyarılara rağmen vergiyi ödememeye devam ederseniz devlet tarafından banka hesaplarınıza el konularak vergi tahsis edilir. Plakadan motorlu taşıtlar vergisi hesaplanırken aracın yaşı, hacmi,ağırlığı, kapasitesi, cinsi vb bir çok etken göz önünde bulundurularak hesaplama yapılmaktadır. Aracınızın bütün özellikleri değerlendirilip vergi belirlendikten sonra iki eşit şekilde ödemesini yapabilirsiniz. Ödemelerinizi iki eşit şekilde online olarak gerçekleştirebilirsiniz.

Plakadan Motorlu Taşıtlar Vergisi Sorgulama 2021

Motorlu Taşıtlar Vergisi, MTV işlemleri Gelir İdaresi Başkanlığının sitesinden yapılmaktadır. Plakadan motorlu taşıtlar vergisi sorgulama yapacak olan vatandaşlar Gelir İdaresi Başkanlığının resmi sitesine giriş yaparak aracınızın plakasını,özel plaka olup olmadığını seçerek tc kimlik numaranızı ve aracınızın tescil tarihini yazarak detaylı sorgulama yapabilirsiniz. Siteye giriş yaptıktan ödemenizi online olarak kredi kartınızla yapabilirsiniz. Online işlemler günümüzde pek çok işimizi kolaylaştırarak hızlı ve güvenli işlem yapmamızı sağlamaktadır. Plakadan Motorlu Taşıtlar Verginizi sorgulayarak ödeme yapmanız gereken tarihi takip ederek günü geçmeden ödemelerinizi yapabilirsiniz.

 

Motorlu Taşıtlar Vergisi Ödenmezse Ne Olur

Motorlu Taşıtlar Vergisi araç sahibi olan bütün vatandaşın devlete ödemesi zorunlu olan bir vergi türüdür. Motorlu Taşıtlar Vergisini ödemeyenler için devlet oldukça ciddi yaptırımlar uygulamaktadır. Motorlu Taşıtlar Vergisi her yılın ilk ayı yeni oranı ile birlikte hesaplanarak resmi gazete yayımlındaktın sonra resmileşir. Motorlu Taşıtlar Vergisini ödememeniz veya geç ödemeniz durumunda bunun cezai yaptırımlar vardır. Örneğin Motorlu Taşıtlar Vergisini ödemeyi geciktirirseniz gecikme zammıyla birlikte daha fazla para ödemeniz gerekir. Ödemeyi geciktirip ödememeye devam ederseniz Maliye Bakanlığından ödeme yapmanız için tarafınıza bir uyarı yapılır. Siz hala ısrarla Motorlu Taşıtlar Vergisini ödemekte direnirseniz devlet tarafından banka hesaplarınız el konularak para tahsis edilir. Motorlu Taşıtlar Vergisini ödememeniz durumunda aracınızda bağlanabilmektedir.

ARAÇLARIN MTV TUTARLARI
01.01.2018 öncesi tescil

1-3 yaş araçlarda

0-1300 cc aralığı

939 Türk Lirası

01.01.2021  1-3 yaşlarda 0-1600 cc aralığı 1635 Türk Lirası
01.01.2021 1-3 yaşlarda 1801-2000 cc aralığı 5094 Türk Lirası
01.01.2021  4-6 yaşlarda 0-1300 cc aralığı 733 Türk Lirası

 

Mtv Ödemesi Online Olarak Nasıl Yapılır

Motorlu Taşıtlar Vergisini hızlı ve güvenli bir şekilde online olarak yapabilmektesiniz. Bunun için bir çok yol bulunmaktadır, örneğin E-devlet üzerinden Mtv borcu sorgulama yaparak kart ile ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz. E-devlet şifresi olmayan vatandaşlar şifrelerini en yakın ptt şubelerine giderek temin edebilirler.  Daha sonra e-devlet kapısına giriş yaparak Gelir İdaresi Başkanlığını seçerek ödemelerini online ve güvenli bir şekilde yapabilmektedirler.

Evet arkadaşlar bugunki haberimizde plakadan motorlu taşıtlar vergisi nasıl sorgulanır sorusunun yanıtını sizlerle paylaştık. Bu ve buna benzer haberlerden anında haberdar olmak için sitemizi takipte kalmayı unutmayınız. Sizde merak ettiğiniz soruları yorum kısmında belirterek fikir sahibi olabilirsiniz.