Plakasız Araç Kullanma Cezası 2020

Plakasız Araç Kullanma Cezası 2020

Plakasız Araç Kullanma Cezası 2020

Günümüzde bir çok kişi trafikten veya kameralardan plakasını saklamak,gizlemek amaçlı plakalarını araçlarından sökmektedir. Yada üzerini kapatarak gizlemeye çalışmaktadır, bu yüzden kanun bu konuda çok nettir.  Araçların trafiğe plakasız çıkmaları halinde uygulanacak cezalar kanunlarca açıkça belirlenmiştir. Trafik ceza kanunun 23. maddesine göre  kullanmakta olduğunuz aracın tescil belgesi ve tescilli plakanın araç üzerinde trafik ceza kanunlarına göre bulundurulması şarttır. Sahibi olduğunuz yada kullanmakta olduğunuz aracın tescil belgesinin veya aracın plakasının olmaması yada trafik ceza kanunun belirtmiş olduğu kurallara uygun bir şekilde araca sabit edilmemiş olması durumunda idari para cezası ile cezalandırılırsınız.

Araç Tescil Belgesi Nedir Nasıl Alınır

Araç sahiplerinin araçlarını trafiğe çıkarabilmeleri için mutlaka araç tescil belgesi çıkarttırmak zorundadır. Araçların trafiğe çıkabilmesi için gerekli olan belgeye araç tescil belgesi denir. Araç sahibi olan arkadaşlar araçlarını trafiğe çıkartabilmek ve kullanabilmek için trafik ceza kanunlarının belirlemiş olduğu gerekli belgeleri toplayıp,hazırlayıp tescil şubelerine teslim etmeleri gerekmektedir. Plakanızın çıkarılması ve hazırlayıp sunduğunuz belgelerin onaylanmasından sonra aracınızla gönül rahatlığıyla trafiğe çıkabilirsiniz. Tescil belgesi olmayan bir aracın trafiğe çıkması kesinlikle yasaktır, tescil belgesi olmayan bir araçlar trafiğe çıkarsanız ve yakalanırsanız yaptırımı çok ağırdır aracınızın bağlanır.

Plakasız Araç Kullanma Cezası 2020

1. Aracına sahte plaka takıp trafiğe çıkan sürücüler için kesilen idari para cezası 1,942 TL'dir.

2.Plakasını farklı okunmaya yönelik değişiklik yapanlar veya aldatmaya çalışanlar için ise 505 tl, tescilli aracını plakasız kullananlar için ise 2,018 tl ceza işlemi uygulanmaktadır.

3. Yönetmeliğin belirtmiş olduğu kurallara aykırı plaka takanlar için ise 505 tl idare para cezası uygulanmaktadır.

4. Tescil edilen aracınızın trafik belgesini yada tescil plakasınızı almadan trafiğe çıkarırsanız ve yakalanırsanız plakasız araç kullanma cezası 2020 yılı için 3,060 TL idari para cezasına çarptırılırsınız.

Plakası Araç Kullanma Süresi 

Plakasız araç kullanmak trafik ceza kanunlarının belirtmiş olduğu maddelere çok aykırıdır ve plakasız araç kullanmak kesinlikle yasaktır. Ama siz yeni bir araç aldığınız zaman doğal olarak bir plakaya sahip olamaya bilirsiniz. Bu durumda aracı aldığınız bayiden size geçici olarak trafikte işinizi görecek G plaka verilecektir. Bu plaka aracınıza sabitlenecektir. Trafikte ceza yemenizi engellemiş olacaktır. Fakat bayiden almış olduğunuz bu plakanın kullanım süresi sadece 3 gündür. Plaka değişikliği için eski plakanızı notere bıraktığınızda yeni plakanızı almak için şoförler odasına gitmeniz gerekmektedir. Fakat bu mesafeyi aracınızla gitmemeniz gerekir. Aracınızın plakasını notere bıraktığınız için trafiğe çıktığınızda plakasız araç kullanma cezası yazılır.