Plakasız Trafiğe Çıkma Cezası 2021

Araçların kimliği olan plakalar her geçen gün sayısı artan taşıtları birbirinden ayırmayı kolaylaştıran en önemli unsurdur. Ancak aracına plaka takmadan seyir halinde olan veya plakanın okunmasını zorlaştıracak materyal yapıştıran sürücülere bir takım cezai işlemler uygulanır. Haberimizin devamında Plakasız araç kullanma cezası hakkında bilgi alabilirsiniz.

Plakasız Trafiğe Çıkma Cezası 2021

30 kilometreden yüksek hız yapan araçlara Türkiye ve Dünya'da rahatlıkla ayrım yapılabilmesi için verilen araç kimliğidir. Plaka trafikte seyir halinde olan araçları birbirinden ayırt etmeye ve gerek trafik ekiplerinin gerek ise araç sahibinin birçok işini kolaylaştırabilmektedir . Trafik denetimi yapan görevli diğer araçlar arasından plaka sayesinde ceza işlemi yapacağı aracı ayırt eder ve sadece plaka sayesinde araca cezai işlem uygulayabilir. Öte yandan araç sürücüsü plaka sayesinde aracına ceza kesilip kesilmediğini, hızlı geçiş sistemi sorgulama işlemini ve vergi borcu gibi birçok işlemini araç plakası sayesinde öğrenebilmektedir. Plakalar her araç için farklıdır ve bir başka araçta birebir eşi yoktur.Ülkemizde plakalar aracın kullanımı ve kullanım amacına göre farklılık içerebilmektedir. Ülkemizde kullanım alanına göre 9 farklı plaka olmaktadır.Araçlarında plaka bulundurmayan sürücüler cezai işlem ile karşı karşıya kalmaktadırlar. Herhangi bir kaza durumunda gelen trafik ekiplerinin araç bilgilerine ve araç sahibi bilgilerine plaka olmadan ulaşabilmesi zor olduğundan dolayı Plakası olmayan araçların trafiğe çıkması yasaklanmıştır.

 

 

Plakasız Trafiğe Çıkma Cezası 2021

Aracının plaka kısmında plaka bulundurmayan sürücülere 1852 Türk Lirası para cezası ehliyetine 20 ceza puanı yansıtılır. Sürücüye gelen cezayı 15 gün içerisinde ödemesi durumunda 463 TL indirim uygulanarak 1389TL ödenmesi gerekmektedir. Bu cezanın haricinde plaka takılmayan araç trafikten men edilir. Bu cezanın yanısıra aracına plaka takıp fakat taktığı plakanın üzerine plakanın okunmasını engelleyecek sticker ve benzeri materyal bulunduran sürücülere de ceza kesilir. Bu cezayı alan araç sürücüsünün ehliyetine 15 puanlık ceza uygulanır buna istinaden sürücüye 412 Türk lirası para cezası kesilir. Bu para cezası 15 gün içerisinde ödenmesi durumunda indirimli hale gelir.

 

Araç kiralama şirketlerinden araç kiralayan ve aracın üzerinde var olan plakayı sökerek trafikte seyir halinde olan araç sürücüleri trafik ekiplerinden ceza yemesi durumunda ceza rent a car firmasına gelir. Ancak bu cezayı rent a car firması cezanın geldiği saati gelen ceza makbuzu üzerinde görerek aracı kiralayan sürücünün doldurduğum form üzerinde o saatte aracın sürücü de olduğunu ve kiraladığı aracın araç kiralayan kişi tarafından kiraladıktan sonra plakasını söküldüğünü kanıtlayabilir ve hukuki yollar ile aracı kiralayan sürücüye cezayı ödetebilmektedir.

Trafik Cezası Sorgulama

E-devlet'e kullanıcı bilgileri ve şifre ile giriş yapılarak sürücüye yazılan plakasız araç kullanma cezası  sorgulanabilmektedir. E-devlet'e giriş yapan taşıt sürücüsü e-devlet üzerinden trafik cezaları kısmından plaka cezaları bölümüne girerek kendisine yazılan ceza tutarına, ceza saatine, ve ceza bilgisine ulaşabilir. Bu sorgulama Emniyet Genel Müdürlüğü üzerinden de yapılabilmektedir. Yazılan ceza tutarım bankalardan taksitlendirme imkanı ile ödenebilir ancak taksit suresi ve taksit tutarı bankalara göre farklılık gösterebilmektedir. Sürücü kendisine gelen ceza da bir yanlışlık fark ederse veyahut cezanın kesilmemesini düşünürse vakit kaybetmeden itiraz edebilir fakat bu itirazın sonuçlanma süresi pek kısa sürmemektedir.