Radar Cezası Erken Ödeme İndirimi 2021

Trafikte araç kullanırken kurallara hepimiz uymak zorundayız. Günümüzde pek çok araç sahibi hız sınırını aşarak ceza almaktadır. Radar cezası erken ödeme 2021 bütün detaylarıyla haberimizin devamında anlatılmıştır.

Radar Cezası Erken Ödeme İndirimi 2021

Toplumun can ve mal güvenliğini korumak için trafik kuralları oldukça önemlidir. Kural ihlali yapan sürücülere ağır yaptırımlar uygulanmaktadır. Ülkemizde son zamanda gerçekleşen ölümcül kazaların en büyük sebebi aşırı hızdır. Trafikte araç kullanırken yasalarca belirlenmiş olan hız sınırına hepimiz uymak zorundayız. Kurallara uymayarak hız sınırını aşan araç sahiplerine ciddi yaptırımlar uygulanmaktadır. Trafik polisi yok burada nasılsa hız yapabilirim diye kesinlikle düşünmeyiniz. Çünkü trafik polisinin olmadığı pek çok yerde radar sistemleri bulunmaktadır. Bulunduğunuz noktada ki hız sınırını aşarsanız radar sistemi ile tespit edilirsiniz. İlk yapılan polis denetiminde aracınız durdurulur ve hız sınırını aştığınız için ceza işlemleri uygulanır. Bazen hiç haberiniz bile olmadan radar sistemi plakanıza ceza yazarak adresinize gönderilir. Aracınızın muayenesi yaklaştıysa trafikte almış olduğunuz cezaları mutlaka ödemelisiniz. Çünkü muayene esnasında aracın trafik borcunun olup olmadığı tespit edilmektedir. Trafik cezası olan bir araç muayeneden geçemeyecektir. Trafikte almış olduğumuz cezaları indirimli olarak ödememiz mümkündür. Radar cezası erken ödeme indirimi 2021 bütün detaylarıyla haberimizin devamında anlatılmıştır. 

 

Radar Cezası Erken Ödeme İndirimi 2021

 

Karayolları Trafik Yönetmeliği Kanunu trafik kurallarında yeni düzenlemeler yapmıştır. Trafikte araç kullanırken kurallara uymayan herkese ağır yaptırımlar uygulanmaktadır. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte trafikte bir çok noktaya radar sistemi yerleştirilmiştir. Araç kullanırken hız sınırını ihlal eden araç sahiplerine elektronik ortamda ceza yazılmaktadır. Araç kullanırken almış olduğumuz trafik cezalarını indirimli olarak ödememiz mümkündür.  Radar cezası erken ödeme indirimi 2021, hız sınırı kuralına uymayarak ceza alan araç sahibinin cezası tebliğ edildikten sonra 15 gün içinde ödeme yaparsa %25 indirim uygulanacaktır. Hız sınırını %10 ile %30 arasında aşan sürücülere 314 TL para cezası uygulanır tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde ödeyenlere %25 erken ödeme indirimi uygulanıp 235,50 TL ödeme yapılması gerekmektedir. Hız sınırını %30 ile %50 arasında aşan sürücülere 652 TL para cezası uygulanır erken ödeme indiriminden faydalanan sürücüler 489 TL ödeme yapması gerekecektir. Hız sınırını %50 den fazla aşan sürücülere 1339 TL para cezası uygulanır 15 gün içerisinde ödeme yapan sürücüler 1004 TL 25 Kuruş ödeme yapması gerekecektir. Bazı durumlarda hız sınırını aşan araç sahipleri radar sistemiyle takip edilerek ilk polis çevirmesinde ceza işlemi uygulanır. Özellikle yerleşim yerlerinde bulunan hız sınırlarına uymak zorundayız. Çünkü yerleşim yerlerinde hız sınırını aşarsak feci ve ölümcül kazalara sebep olabilir. Trafik kurallarına uymak kendi mal ve can sağlığımızı korumak için çok önemli bir etkendir. 

İlgili Haber: Kırmızı Işık Cezası Erken Ödeme 2021

 

Trafik Cezası Nasıl Sorgulanır ?

 

Günümüzde birçok araç sahibi trafik borcunun olup olmadığını merak etmektedir. Özellikle aracınızın muayenesi yaklaştıysa mutlaka borç sorgulama işlemini yapmalısınız. Çünkü muayene sırasında borcu olduğu tespit edilen araç muayeneden geçemeyecektir. Aracınızın borcunun olup olmadığını sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz. E devlet üzerinden borç sorgulaması yapmak için trafik borcu sorgulama yazarak aratmalısınız. Daha sonra açılan sayfada şahsi bilgilerinizi ve araç bilgilerinizi yazarak borç sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Trafik borcu size tebliğ edildikten hemen sonra 15 gün içerisinde öderseniz indirimden yararlanabilirsiniz. 

 

Trafik Cezası Nasıl Ödenir ?

 

Trafikte almış olduğumuz cezaları fazla vakit geçirmeden ödemeliyiz. Çünkü trafik cezası bize tebliğ edildikten sonra 15 gün içerisinde ödeme yaparsak %25 indirim hakkından yararlanırız. Trafikte almış olduğumuz cezaları ödemenin birden fazla yöntemi bulunmaktadır. Kullanmakta olduğumuz bankanın mobil uygulamasına giriş yaptıktan sonra ödemeler kısmından trafik borçlarını ödeyebiliriz. İkinci bir yöntem ise e-devlet üzerinden trafik borcu sorgulaması yazarak borcunuzu sorgulatıp ödeyebilirsiniz. Bulunmuş olduğunuz il yada ilçedeki vergi daireleride trafik cezası ödeme işlemi gerçekleştirmektedir. Köyde yaşayanlar ise en yakın PTT şubelerine müracaat ederek borç ödeme işlemini gerçekleştirebilirler. 

 

Sitemizin incelemek ve diğer blok yazılarını okumak için TIKLA.