Radar Cezası Ne Kadar 2020


Radar Cezası Ne Kadar 2020

Trafikte aşırı hız cezası olarak da bilinen radar cezası ne kadar? Bu sayfada 2020 yılına ait güncel radar hız cezası bilgileri yer almaktadır.

Radar Cezası Ne Kadar 2020
sponsorlu reklamlar

Bu sayfada araştırmalarımızı yaparak radar ceza ne kadar 2020 sorusuna yanıt verdik. Yerleşim yerlerinde yayaların can güvenliğini ve taşıt sürücülerinin aşırı hız yapmamaları gerekçesiyle cezai yaptırım uygulanmaktadır. Radar cihazı konulduğu bölgelerde yüksek teknolojide cihazlar hız ölçümü yapıp hız sınırı dışında olan araçları belirleyip radar cihazının ilerisinde bulunan trafik ekiplerine bildirmektedir. Araç çevirmeye girdikten sonra hız sınırını aşmış durumda ise aştığı orana göre ceza kesikmektedir. Son dönemlerde para cezasının yanısıra ehliyetlere ceza puanı olarak yansımaktadır. Ceza puanı daha sonrasında sürekli tekrarlanması durumunda ehliyetinizden olmanıza dahi sebep olmaktadır. Fakat her radar cezasında ceza puanı yansımaz kullanılan farklı sistemler sayesinde bazı durumlarda sadece plakaya ceza kesilmektedir. Aşağıda hangi durumlarda plakaya hangi durumlarda ehliyete ceza kesilmektedir.
 

Radar Cezası Ne Kadar?
Radar Cezası Karayolları Trafik Kanununun hız sınırını aşan sürücülere uygulamış olduğu idari para cezasıdır. Radar cezası 2020 para cezası yanısıra ceza puanı olarak ehliyetlere yansıyan paunlar biriktikten sonra belirli süreli veya sürekli olarak ehliyetinizden olmanıza sebep olabilir. Hem can güvenliğiniz hem yayaların can ve mal güvenliğini tehlikeye atmamak amacıyla radar cezalarında ciddi yaptırımlar vardır. Kamera sistemiyle hız tespiti yapıldığı gibi aynı zamanda otoyolların belirli bölgelerine yerleştirilen kameralarlada tespit yapılmaktadır. Bu kameralar hız tespiti yapmamaktadır fakat kamera açısına girdiğiniz zamanda diğer kamera açısına girdiğiniz zaman tespit edilip aradaki mesafe ölçülerek ortalama hızın dışına çıktığınız tespit edilmektedir. Böyle durumlarda hızınız fazlaysa ceza kaçınılmaz olacaktır. Bütün trafik cezalarında erken ödemelerde %25 indirim uygulanmaktadır. Kesilen cezayı 15 gün içerisinde öderseniz bu indirimden faydalanırsınız. Hız sınırına uygulanan ceza miktarıyla ceza puanını aşağıdaki tablodan inceleyebilirsiniz.

 

 Radar Ceza Oranları

 Ceza Tutarı

 %25 Erken Ödeme

 Ceza puanı

 %10-%30 arası

( 51/2-a)

 288 TL

  216 TL

10 Ceza Puanı

 %30-%50 arası

 ( 51/2-b)

  598 TL

 448,50 TL

 

15 Ceza Puanı

 %50 den fazlası için

 ( 51/2-c)

 1228 TL

 921 TL

 

 


Kanunda %10 hızınızın üzerine çıkma töleransı tanınmıştır. Halk arasında bu hata payı veya tölerans olarak bilinmektedir.  Bu sınırı aşarsanız ceza kesilecektir. Örneğin hız sınırı saatte 100 km olan bir bölgede radara girerseniz hızınız saatte 110 km ise ceza yemezsiniz. Bütün trafik cezalarında erken ödemede sağlanan %25'lik erken ödeme avantajı sayesinde adınıza kesilmiş trafik cezasını 15 gün içerisinde ödemeniz durumunda bu ciddi oranda indirimden faydalanabilirsiniz. Hız sınırlarında şehir içi ve şehirler arası farklı oranlarda cezalar uygulanmaktadır. Aşağıda şehir içi ve şehirlerarası uyulması gereken hız sınırlarını inceleyebilirsiniz.

Sayfaya Git: Kırmızı Işıkta Geçme Cezası Ne Kadar?


Hız Sınırları 2020

 Aracın Cinsi

 Yerleşim Yeri İçinde

 Şehirler Arası Çift Yönlü Karayolunda

 Bölünmüş Yollarda

 Otoyollarda

 

Otomobil

 

 

50 Km Hız

 

90 Km Hız

 

110 Km Hız

 

120 Km Hız

 

Minibüs

 

 

50 Km Hız

 

80 Km Hız

 

90 Km Hız

 

100 Km Hız

 

 

Otobüs

 

 

50 Km Hız

 

80 Km Hız

 

90 Km Hız

 

100 Km Hız

 

Kamyonet

 

 

50 Km Hız

 

80 Km Hız

 

85 Km Hız

 

95 Km Hız

 

Kamyon

 

 

50 Km Hız

 

80 Km Hız

 

85 Km Hız

 

90 Km Hız

 

Motorsiklet

 

 

50 Km Hız

 

80 Km Hız

 

90 Km Hız

 

100 Km Hız

 

Tehlikeli Madde Taşıyan Araçlar

 

 

30 Km Hız

 

50 Km Hız

 

60 Km Hız

 

70 Km Hız

 

Özel Yük Taşıma Belgesi ile Yola Çıkan Araçlarda

 

 

30 Km Hız

 

50 Km Hız

 

50 Km Hız

 

60 Km Hız

 

Lastik Tekerlekli Traktörler

 

 

20 Km Hız

 

30 Km Hız

 

40 Km Hız

 

Giremez

 

Arızalı Aracı Çeken Araçlar

 

 

20 Km Hız

 

20 Km Hız

 

30 Km Hız

 

40 Km Hız

 

İş Makineleri

 

 

20 Km Hız

 

20 Km Hız

 

20 Km Hız

 

İzinsiz Giremez

 


Aracınızın plakasına kesilmiş ceza varmı öğrenmek için tıklayınız: Plakadan Ceza Sorgulama

Hızlara Göre Kesilen Ceza Miktarları
Radar cezasında yani hız sınırı cezasında her sınırı aşan aynı cezayı almamaktadır. Kırmızı ışık cezası gibi değildir. Her sürücü girdiği hıza göre bulunduğu yere göre ceza kesilmektedir. Hız sınırlarında %10 tölerans kanun koyucular tarafından konulmaktadır. Aşağıda bu oranları inceleyelim.

 

Hız sınırlarını yüzde otuzdan fazla aşmak suretiyle ihlalin işlendiği tarihten geriye doğru bir yıl içerisinde bu kuralı beş defa ihlal ettiği tespit edilenlerin ehliyetlerine bir yıl süre ile el konulur. Süre sonrasında  psiko-teknik değerlendirmeden ve psikiyatri uzmanının muayenesinden geçirilerek sürücü belgesi almasına engeli olmadığı anlaşılanlara bu Kanun kapsamında verilen trafik idari para cezalarının tahsil edilmiş olması şartıyla belgeleri iade edilir. Son ceza ihlalinin gerçekleştiği tarihten itibaren geriye doğru 5 yıl içinde bu madde kapsamında sürücü belgesi ikinci defa geri alınanların ehliyetleri iptal edilir. Belgesi iptal edilenlerin tekrar ehliyet alabilmeleri için; sürücü kurslarına devam etmeleri ve yapılan sınavlarda başarılı olarak motorlu taşıt sürücüsü sertifikası almaları gerekir. Bu kişilerin sürücü kurslarında eğitime başlayabilmeleri için tabi tutulacakları psiko-teknik değerlendirme ve psikiyatri uzmanı muayenesi sonucunda sürücülüğe engel hâli bulunmadığını gösterir belgenin sürücü kursuna ibrazı zorunludur.

Radar Cezası Nereye Ödenir?
Ödemeleri vergi dairesine veya online olarak internet aracılığıyla GİB (internet vergi dairesinden) motorlu taşıt cezası bölümünden kredi kartıyla tekçekimde ödemeniz mümkündür. Taksit yapılmamaktadır. İnternet vergi dairesinden ödeyecekseniz önünüze çıkan bilgileri eksiksiz şekilde dolmurmanız gerekmektedir. Trafik cezasını 15 gün içerisinde ödemeniz durumunda %25 inidirim uygulanacaktır. Radar cezası 2020 ile ilgili bilgileri bu sayfadan bulabilirsiniz. Siz de aşağıda bulunan linkten tüm cezalara ve ücretlerine ulaşabilirsiniz.Kredi kartı veya hesap kartı kullanmayan ödeme yapmaları gereken vatandaşlar vergi dairesine ödemeleleri nakit olarak yapabilir. Eğer GİB üzerinden ödeme yapmak istiyorsanız kredi veya hesap kartı ile ödeme kısmından çıkan bilgileri eksiksiz doldurmanız durumunda ödemeniz gerçekleşecektir.

 

Trafik cezası ödenmezse ne olur?

Otoban hız sınırı
Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • E-mail:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Hakaret edici ve aşağılayıcı cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter dışında yazılan , spam yorumlar ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum yazanlar tarafından dava açılabilmektedir.
  
  
  Ehliyet Araba Ehliyet Araba
  2020 © Ehliyet Araba - Ehliyet Sınavı, Trafik Cezaları 2020