Ruhsatsız Araç Kullanma Cezası 2021

Araç ruhsatı veya bir ismi ile araç tescil belgesi, bir aracın kimliği olarak bilinmektedir. Araç ruhsatında, aracın ne zaman trafiğe çıktığı, üretim yılı, markası, modeli, koltuk sayısı, rengi, aracın tipi, araç sahibinin bilgileri gibi oldukça önemli veriler yer alıyor. Bu sebep ile ruhsatsız araç kullanmak kesinlikle yasaktır. Bugün sizler için ruhsatsız araç kullanma cezası 2021 konusunu araştırıp derledik.

Ruhsatsız Araç Kullanma Cezası 2021

Araç kullanırken, arabada olması gereken en önemli evraklardan birisi ruhsattır. Trafik ekiplerince durdurulmanız durumunda sizden ilk olarak ehliyet ve ruhsat talep edilecektir. Trafikte seyir haline olan bir sürücü, mutlaka aracında ruhsatı bulundurmak ile zorunludur. Aksi durumda ruhsatı yanında bulundurmama cezası kesilmektedir. Birçok sürücü, aracımda ruhsat olmaz ise aracım bağlanır mı sorusuna yanıt aramaktadır. Trafik Kanunu'na göre araç ruhsatı yanınızda bulunmazsa sadece sürücü belgenize trafik cezası yazılacaktır. Bugün birçok sürücünün merak ettiği konuların başında gelen, ruhsatsız araç kullanma cezası 2021 konusunu araştırıp derledik. İşte detaylar...

Ruhsatsız Araç Kullanma Cezası 2021

Aracınız ile trafiğe ruhsatınız olmadan çıkmanız durumunda, ruhsatsız araç kullanma cezası ödemek zorunda kalabilirsiniz. Motorlu bütün taşıtların araçlarında ruhsat bulundurması ve kulllanırken ruhsatını yanında taşımaları gerekmektedir. Ruhsatsız araç kullanmanız halinde sorgulayan memerların aracı çekme gibi bir yetkisi de bulunuyor. Ruhsatsız olarak araça kullanma ile ilgili en önemli duurum, eğer arabıyı bir tanıdığınızdan emanet aldıysanız ve çevirme sonucunda ruhsatınız bulunmazsa trafik cezası ödemele kalmaz aynı zamanda çalıntı araç muamelesi de görebilirsiniz. Yasalarca belirlenmiş olan kurallara göre, motorlu taşıtların araç ruhsatları sürüş esnasında yanında olmalıdır diye belirtilmiştir. Herhangi bir polis denetiminde ruhsatınızı polis ekiplerine ibraz etmek ile zorunlusunuz. Kanunlarca belirlenmiş olan, araçta ruhsat taşıma kuralına uymayan sürücülere idari para cezası uygulanmaktadır. Ruhsatsız araç kullanma cezası 2021, Karayolları Trafik Yönetmeliği Kanununca belirlenmiş olan ruhsatsız araç kullanma cezası tutarı 122 Türk Lirasıdır. Trafikte almış olduğumuz cezaları indirimli olarak ödememiz mümkündür. Bunun için, ceza bize tebliğ edildikten sonra 15 gün içerisinde ödeme yapmalıyız. Eğer bir trafik cezası size tebliğ edildikten sonra, 15 gün içerisinde cezayı öderseniz %25 erken ödeme indirimi uygulanacaktır. Ancak belirtilen sürenin sonunda ödeme yaparsanız, indirim hakkınızı kaybedersiniz. Trafik cezası ile karşı karşıya kalan sürücülerin ödeme işlemlerini yapabileceği birçok alternatif bulunuyor. Ancak en kolay ödeme yöntemi Vergi Dairesinin internet sitesi üzerinden yapılmaktadır. Ödeme işlemi için izlemeniz gereken yol şu şekildedir:

* Gelir İdaresi Başkanlığı GİB resmi internet sitesine giriş yapılır,

* Giriş yaptıktan sonra trafik cezası sorgulama ekranından ilgili ceza bulunur,

* Kredi kartı ile hızlı ve güvenli ödeme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Görüldüğü üzere oldukça basit ve güvenli bir şekilde, trafik cezası ödemek mümkündür. Ruhsatsız araç kullanma cezasını, daha detaylı anlayabilmeniz için aşağıya tablo halinde güncel ceza tutarını derledik. Tabloyu inceleyerek geçmiş yıllarda ki ve günümüzde ki ceza tutarları hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Ruhsatsız Araç Kullanma Cezası 2021
YIL CEZASI ERKEN ÖDEME İNDİRİMİ CEZA PUANI
2021 122 TL 91.5 TL 10
2020 112 TL 84 TL 10
2019 92 TL 69 TL 10

23/2-a Trafik Cezası Maddesi: Araç kullanırken ruhsatı yanında bulunmayan kişilere, Karayolları Trafik Kanunu'nun 23/2-a maddesi cezası yazılır. Bu madde "Araç tescil belgesini araçta bulundurmamak" şeklindedir. 

İlgili Haber: Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası 2021

Ruhsatsız Araç Bağlanır mı?

Günümüzde trafikeki düzenin sağlanması için belirli alanlarda düzenli kontroller sık olarak gerçekleştirilmektedir. Trafik ekipleri tarafından gerçekleştirilen kontrollerde, araç sürücülerinin ruhsat ve ehliyet gibi bilgileri kontrol edilmektedir. Öncelikli olarak ruhsatsız araç kullanmak yasaktır ve mutlaka cezai yaptırımı bulunduğunu belirtmek lazım. Burada bir diğer edilmesi gereken husus, yapılacak olan sorgu sonrasında ortaya çıkacak olan vergilerdir. Trafik kontrolü sırasında ruhsatsız araç kullandığı tespit edilen, araç sahiplerine ceza işlemi anında uygulanmaktadır. Buna ek olarak ise, ehliyet ceza puanı işleniyor. Eğer bir yıl içerisin de ehliyet ceza puanınızı doldurursanız, ehliyetinize el konulacağını bilmelisiniz. Araç sahipleri, trafik cezasının yanı sıra araç bağlama gibi cezaların verilip verilmediğini merak etmekte ve araştırmaktadır. Ruhsat bulundurmadan araç kullanan kişilerin araçlarının bağlanması gibi bir ceza işlemi bulunmuyor. Trafik ekiplerince yapılan kontrollerde ruhsatsız araç kullanan sürücülerin tespit edilmesi halinde ceza uygulanmaktadır. Ayrıca araçların sorgulaması sistemden yapıldığı için, tüm bilgilere kısa süre içerisinde ulaşılmaktadır. Muayene ve sigorta gibi konularda araçta eksik olması halinde farklı cezalar ile karşı karşıya kalırsınız. 

Araç Ruhsatı Nedir?

Araç sahibi olan veya almayı düşünen kişilerin araştırdığı konulardan birisi de araç ruhsatının ne olduğudur. Ehliyet ve ruhsat gibi evraklar, sürücülerin mutlaka sahip olması gereken belgeler arasında yer almaktadır. Ruhsat belgesi, her araçta bulunması gereken ve kimlik niteliğinde olan resmi bir evraktır. Ruhsatların üzerinde araçların üretim tarihi, rengi, marka ve modeli, trafiğe çıkış tarihi ve araç sahibi hakkındaki çok önemli bilgiler yer alıyor. Araçlarda bulunması gereken en önemli evraklardan birisi olan ruhsatı, araçta bulundurmayan sürücülere ceza işlemi uygulanıyor. Sürüş esnasında trafik ekipleri tarafından kontrol yapılırken ruhsatın olmaması ceza sebeplerinden birisidir. Ruhsatsız araç kullanma cezası sıklıkla karşı karşıya kalınan ceza türlerinden birisidir. Ruhsatı yanında bulunmayan araç sahiplerine yasalarca belirlenmiş olan ceza işlemi uygulanacaktır. 

Ehliyet araba ekibi olarak, internetteki bilgi kirliliğini önleyerek en yeni ve güncel bilgileri siz değerli kullanıcılarımıza ücretsiz olarak sunuyoruz. Bugün ki yazımızı inceleyerek ruhsatsız araç kullanma cezası 2021 konusu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sitemizi incelemek ve diğer haberleri okumak için TIKLA!