Sarı Işıkta Geçme Cezası 2021

Trafik kuralları, toplumun can ve mal güvenliğini korumak için oldukça önemlidir. Sarı ışıkta geçmenin cezasının olup olmadığını birçok kişi merak etmektedir. Sarı ışıkta geçme cezası 2021 bütün detaylarıyla haberimizin devamında anlatılmıştır.

Sarı Işıkta Geçme Cezası 2021

Trafik kuralları, toplumun can ve mal güvenliğini korumak için oldukça önemlidir. Karayolları Trafik Yönetmeliği Kanunu trafikte kurallara uymayan sürücülere, oldukça ağır yaptırımlar uygulamaktadırlar. Yasalarca belirlenmiş olan bu kurallara, hem yayaların hem de motorlu-motorsuz araç kullanan tüm sürücülerin uyma zorunluluğu bulunuyor. Işık kurallarına riayet etmekte bunlardan bir tanesidir. Sarı ışıkta geçmenin cezasının olup olmadığını birçok sürücü merak etmektedir. Sarı ışıkta geçme cezası 2021 bütün detaylarıyla haberimizin devamında anlatılmıştır.

Sarı Işıkta Geçme Cezası 2021

Karayolları Trafik Yönetmeliği Kanunu, koymuş olduğu kurallara ve yasaklara uymayan sürücülere ağır yaptırımlar uygulamaktadır. Yasalarca belirlenmiş olan kanunların birincil amacı, toplumun can ve mal güvenliğini koruyarak trafik kazalarını olabildiğince minimuma indirmektir. Birçok sürücünün merak ettiği ve araştırdığı konuların başında, sarı ışıkta geçmenin cezasının olup olmadığı yer alıyor. Sarı ışıkta geçme cezası 2021 sarı ışıkta geçen sürücülere, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu madde 47/-B (Kırmızı Işık İhlali) sebebiyle 2021 yılı için belirlenen ceza tutarı 314 Türk Lirasıdır. Kırmızı ışık ihlali trafik cezasını, ceza size tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde anlaşmalı ödeme noktalarına ödemeniz halinde %25 indirim uygulanmaktadır. Bu durumda 315 TL olan trafik cezanızı indirim hakkınızı kullandıktan sonra 235.50 TL olarak ödeyebilirsiniz. 

İlgili Haber: Kırmızı Işıkta Geçme Cezası 2021

Sarı Işıkta Geçmenin Ceza Puanı 2021

Araç kullanırken kural ihlali yapmanız durumunda, ehliyet ceza puanınızdan puanlar silinmektedir. Sarı ışıkta geçmenin trafik ceza puanı 20 puandır. 20 ceza puanı, sarı ışıkta geçen araç sürücüsünün ehliyetine uygulanmaktadır. Sarı ışıkta geçme trafik cezası, eğer ki araç sürücüsü durdurulamamış ve aracın plakasına bu ceza yazılmışsa, araç sahibine herhangi bir ceza puanı uygulanmaz.

Sarı Işıkta Geçme Cezası Ehliyet İptali 2021

Trafikte araç kullanırken kural ihlali yapmanız durumunda ehliyetinize ceza puanı olarak işlemektedir. Sarı ışıkta geçerek, kırmızı ışık ihlalinden trafik cezası yazılan araç sürücüleri eğer ki 1 yıl içerisinde 3 defa kırmızı ışık ihlali yaparlarsa ve bu ceza 3 defa araç sürücüsünün, ehliyetine uygulanırsa araç sürücüsünün ehliyetine aşağıdaki ihlal durumlarına göre geçici olarak el konulacaktır. 

1 Yıl İçerisinde Kırmızı Işık İhlallerinde:

* 3. Defa 30 gün geçici iptal,

* 6. Defa 45 gün geçici iptal,

* 9. Defa 60 gün geçici iptal.

Önemli: 1 yıl içerisinde 2 ve 2' den fazla kez kırmızı ışık ihlalinden ehliyeti geçici iptal olanlar Psikoteknik değerlendirme raporu almaya ve psikiyatri uzmanının muayenesinden geçme zorunluluğuna tabi tutulurlar. Psikiyatri uzmanı, sürücü olmasına mani değildir raporu verirse ve adına yazılmış tüm trafik cezalarının ödenmiş olması şartıyla; ehliyetlerini iptal süresi sonunda teslim alabilirler. 

Trafik Cezası Nasıl Sorgulanır 2021

Trafik cezası sorgulama işlemini internet üzerinden yapmak için birkaç basit yöntem bulunuyor. Bu sorgulama işlemini yapmanız için kullandığınız aracın plaka numarasını ve T.C. kimlik numaranızı ya da vergi kimlik numaranızı giriş yapmanız yeterli olacaktır. Trafik cezası sorgulama işlemini gerçekleştirmek için, Emniyet Genel Müdürlüğü' nün web sitesine girerek, trafik cezası sorgulama işlemi yapmak için sayfada bulunan trafik cezası ve otopark sorgulama seçeneğine tıklayarak karşınıza gelen kısımda sizden istenilen kimlik bilgilerini doğru ve eksiksiz bir şekilde girmeniz gerekmektedir. E-devlet sistemi üzerinden' de trafik cezası sorgulama işlemini gerçekleştirmeniz mümkündür. Bu işlemi yapabilmek için bir e-devlet şifreniz olmalıdır. Daha sonra e-devlet sistemi üzerindeki trafik cezası sorgulama ile ilgili olan internet sayfasınıza giriş yapmalısınız. Karşınıza gelen sayfada "Kimliğimi Şimdi Doğrula" seçeneğine tıklayarak, yeni sayfa üzerinde T.C. kimlik numaranızı ve e-devlet şifrenizi yazaran kimlik bilgilerinizi doğrulayın. Karşınıza gelen yeni sayfada aracınız ile ilgili bilgileri yazdıktan sonra, "Sorgula" seçeneğine basarak aracınız üzerinde herhangi bir trafik cezası kaydı olup olmadığını öğrenebilirsiniz. 

Ehliyet araba ekibi olarak, internetteki bilgi kirliliğini önleyerek en yeni ve güncel bilgileri siz değerli kullanıcılarımıza ücretsiz olarak sunuyor. Bugün ki yazımızı inceleyerek sarı ışıkta geçme cezası 2021 konusu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sitemizi incelemek ve diğer haberleri okumak için TIKLA!