Reklam

Sigortasız Araç Kullanma Cezası 2020

Trafik sigortası olmayan araç kullanımında son günlerde inanılmaz derecede rekor bir artık gözlemlenmektedir. Türkiye'de yaklaşık olarak tam 4 milyon aracın trafik sigortası bulunmamaktadır. Peki trafik sigortası olmayan bir araç ile trafikte yakalanırsanız ne kadar ceza ödeyeceksiniz ? Hepsi ve daha fazlası haberin devamında.

Reklam
.
Sigortasız Araç Kullanma Cezası 2020

Zorunlu Trafik Sigortası Nedir ?

Türkiye'de milyonlarca motorlu araç sahibi bulunmaktadır, motorlu araç sahiplerinin ödemekle zorunlu olduğu herhangi bir kaza anında yada aracın hasar aldığı durumlarda başınıza gelecek herhangi maddi zararın güvence altına alındığı bir sigorta çeşididir. Zorunlu trafik sigortası yaptırmayan araçların trafiğe çıkması kesinlikle yasaktır. Zorunlu trafik sigortası olan araçlar kaza yaptığı zaman veya hasar aldığı zaman bu hasarın tamamını sigorta şirketi karşılamaktadır. Bu açıdan aracınızın zorunlu trafik sigortası yaptırılmış olması oldukça önemlidir. Burada karıştırmamınız gereken şey kasko ve trafik sigortasıdır, trafik sigortası kaza anında karşı tarafın zararını karşılar. Kaza yapan aracın ararını karşılamaz.

Zorunlu Trafik Sigortası Nasıl Hesaplanır ?

Zorunlu trafik sigortası olan aracınızı kullanırken kaza yaptınız ve ciddi hasarlar oluştu diyelim, zorunlu trafik sigortası kazada oluşan hasarın poliçede belirlenen belirli bir teminat miktarını baz alarak ödeme yapmaktadır. Ödeyeceği miktar ise hazine müsteşarlığı tarafından belirlenmektedir. Yani kaza yaptınız ve belirli bir hasar çıktı ortaya sigorta şirketleri hazine müsteşarlığının belirlemiş olduğu oranı dikkate alarak bir hesaplama yapıp ona göre ödeme yapıp hasarı karşılamaktadır. Burada sigorta şirketleri sadece hazine müsteşarlığının verdiği oranı baz almaz, sigorta şirketlerinin kendi istatistik verileride dikkate alıp vermiş oldukları ek hizmetleride hesaba katarak buna göre bir rakam ortaya koymaktadır.

Sigortasız Araç Kullanma Cezası Ne Kadar 2020

Zorunlu trafik sigortası yaptırmadan trafikte araç kullanırsanız eğer bunun sigortasız araç kullanma cezası 132 TL 'dir. Ama cezanın size tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içinde ödeme yaparsanız %25 indirimli olarak ödeme yaparsanız. Sigortasız araç kullanma cezası erken ödeme tutarı 99 TL'dir. Bunlardan hariç olarak çekici ücretleri farklılık göstermektedir, ortalama fiyatı 100 TL'dir. Otopark ücreti ise günlük 15 TL civarındadır. Yani trafik sigortasından harici olarak 200 TL gibi bir masraf ortaya çıkmaktadır.

Trafikte Sigortasız Araç İle Yakalanırsanız Ne Olur?

Zorunlu trafik sigortası yaptırmayan araç sahipleri bir çok stres ile karşı karşıya gelmektedir, bu stresi sadece ödeme noktalarında değil trafikte araç kullanırken trafik polisine yakalanıp yakalanmayacağının streside bir hayli yaşanmaktadır. Peki trafikte sigortasız araç kullanırken polise yakalandınız başınıza neler gelecek, polis ilk önce plakanızı sisteme girip bir sorgulama yapacaktır. Sistemde aracınızın trafik sigortası olmadığı polis ekiplerince tespit ediliyor, ve polis ekibi sigortası olmadan araç kullanıdığınız için size sigortasız araç kullanma cezası yazacaktır. Tabiki bununlada bitmiyor polis ekipleri daha sonrasında aracınızı otoparka çektirecektir. Ayrıca nerede yakalandığınızın hiç bir önemi yok yani polis otogarına çok yakın bir yerde bile yakalanmış olsanız aracı otoparka sürücünün götürmesine kesinlikle izin verilmiyor, çekici çağrılıyor ve o şekilde aracınızın polis otogarına götürülüyor. Ama bütün bunlardan önce aracınız çevirmeye yakalandığı zaman polis plakanızı sisteme sisteme girip işlemeden önce zorunlu trafik sigortası ödemesini yapabileceğinizi beyan ederseniz aracınızı bağlanmaktan kurtarabilirsiniz. Aracınız polis çevirmesine yakalandı ve ceza yazılıp aracınız çekildiyse bundan sonra yapacağınız ilk şey bir sigorta firması bulup en kısa sürede aracınıza zorunlu trafik sigortası yaptırmak olması gerekmektedir. Sigortanızı yaptırdıkdan sonra ilçe emniyet müdürlüğüne giderek belge almanız gerekmektedir, ruhsat sahibi dışında bu işlemleri başkası yürütemez.

Sigorta Kendi Aracımın Zararını Karşılar Mı?

Motorlu taşıtlarda zorunlu olan trafik sigortası olası kaza durumunda karşı tarafın zararını karşılar. Akıllarda sürekli soru işareti olan konu ise sigorta kendi aracımın zararını karşılar mı? Sigorta şirketleri sadece karşı tarafın zararını karşılamaktadır. Kendi aracınızın zararını karşılanması için belirli şartları sağlaması durumunda kasko yaptırıp olası zarar durumunda kendi aracınızın zararını kasko şirketine karşılatabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş