Sinyal Kullanmadan Şerit Değiştirme Cezası 2021

Trafikte yapılan kazaların birçoğu sinyal kullanmadan yapılan dönüşler yüzünden gerçekleşmektedir. Arkadan gelen kişi, sizin nereye döneceğinizi bilmediği için, sinyallerinizi aktif olarak kullanmak zorundasınız. Bugün sizler için sinyal kullanmadan şerit değiştirme cezası 2021, konusunu araştırıp derledik.

Sinyal Kullanmadan Şerit Değiştirme Cezası 2021

Trafik kuralları, toplumun can ve mal güvenliğini korumak için yasalarca belirlenmiş olan herkesin bu kurallara uymak ile zorunlu olduğu kurallardır. Trafikte araç kullanırken yasalarca belirlenmiş olan bu kurallara uymak zorundasınız. Eğer bir sürücü trafikte belirlenen kurallara uymayarak, ihlal yapar ise anında ceza işlemi uygulanmaktadır. Trafik kazalarının büyük bir kısmı, sürücülerin trafik kurallarını ihlal etmesinden kaynaklanmaktadır. Sürücüler kendi can ve mal güvenliğini korumak açısından Karayolları Trafik Yönetmeliği Kanununun belirlemiş olduğu kurallara uymak zorundadır. Günümüzde yaşanılan trafik kazalarının büyük bir kısmı, sürücülerin trafikte sinyal kullanmaması yüzünden gerçekleşiyor. Arkadanızdan gelen araç sizin ne yöne gideceğinizi bilmediği için sinyallerinizi aktif olarak kullanmak zorundasınız. Bugün sizler için sinyal kullanmadan şerit değiştirme cezası 2021 konusunu detaylarıyla anlatıyoruz. İşte detaylar.

Sinyal Kullanmadan Şerit Değiştirme Cezası 2021

Yeni yıla girdikten sonra, trafik cezalarına gelen zam oran güncellenmiştir. 11 Kasım 2017 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanan "Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğinde" Maliye Bakanlığınca yeniden değerleme oranı belirlenerek 1 Ocak 2021' den itibaren uygulanacak trafik cezası tutarları yeniden hesaplanmıştır. Alkollü araç kullanmak, araç takip mesafesini koruma, hatalı sollamalar yapmak, emniyet kemeri takmamak ve trafikte güvenli sürüş için belirlenen başlı trafik kuralları arasında yer almaktadır. Trafikte yaşanan kazaların birçoğu, sürücülerin sinyal kullanmamasından kaynaklanıyor. Sinyan kullanmadan şerit değiştirme cezası 2021, aksine bir işaret bulunmadıkça sürücülerin trafiği aksatacak veya tehlikeye sokacak şekilde ardı ardına birden fazla şerit değiştirmeleri yasaktır. Bu kurala uymayan sürücülere Kara Yolları Trafik Kanunu gereğince 46/2-g trafik cezası uygulanır. 2918 sayılı Kara Yolları Trafik Kanunun "Kara yollarında trafiğin akışı" başlıklı 46. Maddesine istinaden 46/2-g maddesindeki ceza işlemleri uygulanır. Bu trafik kuralını uygunsuz şekilde ihlal eden sürücülere yasalarca belilenmiş olan ceza tutarı 1228 Türk Lirasıdır. 

İlgili Haber: Plakadan Trafik Cezası Sorgulama 2021

Trafik Cezası Erken Ödeme İndirimi 2021

Yasalarca belirlenmiş olan trafik kurallarına, bütün sürücüler riayet etmek zorundadırlar. Eğer bir sürücü trafiğin düzenini bozacak bir davranışta bulunursa, anında tespit edilir ve para cezası uygulanır. Trafikte yapılan aksaklıklar ve yapılan kural ihlalleri için, almış olduğumuz cezaları indirimli olarak ödememiz mümkündür. Sürücülerin trafik cezaları kendisine tebliğ edildikten sonra, 15 gün içerisinde ödeme yapmaları durumunda cezalarına %25 indirim uygulanmaktadır. Ancak burada önemli olan husus, ceza size tebliğ edildikten sonra 15 gün içerisinde ödeme yapmanızdır. Eğer verilen süre geçer ve ödeme işlemini sonra yaparsanız indirim hakkınızı kaybedersiniz. 

 Ehliyet Ceza Puanı Nasıl Sorgulanır?

Aksine bir işaret bulunmadıkça sürücülerin; trafiği aksatacak veya tehlikeye sokacak şekilde ardı ardına birden fazla şerit değiştirmeleri, yani "46/2-g trafik cezası veya farklı trafik kural ihlalinden dolayı cezai işleme tabi olmuş olabilirsiniz ve sürücü belgenize bir yıl içerisinde birden fazla trafik cezası yazıldı ise ceza puanınızı öğrenmek için şunları yapabilirsiniz;

* Trafik Denetleme Şube Müdürlüklerine,

* Trafik Denetleme Büro Amirliklerine,

* Jandarma Trafik Tim Komutanlıklarına

Şahsen müracaatta bulunarak bilgi alabilirsiniz. Gelişen teknolojinin sağladığı imkanlardan'da bu işlemi yapabilirsiniz. E-devlet üzerinden sisteme giriş yaptıktan sonra ehlyiet ceza puanı sorgulayabilirsiniz.

Ehliyet araba ekibi olarak, internetteki bilgi kirliliğini önleyerek en yeni ve güncel bilgileri siz değerli kullanıcılarımıza ücretsiz olarak sunuyoruz. Bugün ki yazımızı inceleyerek Sinyal Kullanmadan Şerit Değiştirme Cezası 2021 konusu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sitemizi incelemek ve diğer haberleri okumak için TIKLA!