Ters Yönde Araç Kullanma Cezası 2021

Çoğu insanın kullandığı ve bir harika buluş olan motorlu araçların yeni gelen zamla beraber ters yönden aracı kullanmanın cezası ne kadar oldu yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Ters Yönde Araç Kullanma Cezası 2021

Trafikte ve halk arasında ters yönde araç kullanmak olarak tabir edilen ters yön cezasının başka bir söyleyişle hatta trafik ceza maddesindeki ismi 46/2-h dir. Bu ters yönde gitmenin cezası anlamına gelir. Her ne kadar da doğru olmadığı bilsek dahi 46/2-h maddesini bazı trafik müfettişleri ters yönde park etme cezası olarak uygulamaktadırlar. Yeni gelen güncelleme ve zam ile beraber ters yönde araç kullanmanın cezası belirlendi.

Ters Yönde Araç Kullanma Cezası 2021

Geçtiğimiz yıl 1228 TL iken yapılan 111 TL'lik zam ile beraber ters yönde araç kullanma cezası 2021 yılında 1339 TL olmuştur. Eğer bu cezayı yazılırsa %25 indirim ile ödemeniz mümkündür. %25'lik indirimden yararlanmanız için cezanın tebliğ tarihinden itibaren 15 iş günü içerisinde internet üzerinden veya PTT şubelerinden veya başka yerlerden yatırılırsa bu cezadan %25 lik indirim uygulanması ile birlikte 1005 TL ödenmesi gerekecektir. Bu cezayı yazıldığı takdirde para cezası hariç bir cezası bulunmamaktadır. Yani kısaca ehliyet ceza puanı mevcut değildir.

 Trafik levhalarına ve işaretlerine uymamak 144 TL'dir

 Ters yön levhasına uymamanın cezası ise 1339 TL'dir.

Yakın zamanda ters yönde araç kullanmak ile ilgili çoğu hadiselere tanık olmuşsunuzdur.  Çünkü taşıt giremez levhasının bulunduğu yollara girmekte olan araçlar Karayolları Müdürlüğüne göre ters yönden gitmiş olarak kabul edilmekte ve cezai işlem uygulanmaktadır. Burada ki en önemli nokta ise trafik işaret ve tabelalarıyla belirli bir tabela varken ne sebeple bu ceza maddesinin yazdığıdır.

46/2-h Kusur Oranı Yüzde Kaçtır?

Bu soruyu 46/2-h kusur oranı nedir gibi düşünebilirsiniz. Fakat bu yol kullanıcıları uymak mecburiyetinde olduğumuz 46/2-h maddesi hem ceza hem de kusura oranının bir parçası olduğunu bilmemizde fayda vardır. Eğer bu cezada birden fazla kusurlu taraf mevcut ise 46/2-h kusur yüzdesi %75 asli kusur olarak adlandırılır. Tabii ki doğal olarak her cezada itiraz hakkınızın olduğu gibi 46/2-h bu maddenin cezasında ise yine itiraz hakkınız doğal olarak mevcuttur. Ama itiraz ediyor olmanız sizin yapmış olduğunuz hatayı telafi etmez gerçekten suçluysanız itirazınız değerlendirmeden geçer ve gerçekte kusurlu siz gözükürseniz itirazınızın sonucu istediğiniz gibi sonuçlanmaz.