Tır Otoban Hız Sınırı 2021

Trafikte her araç için belirlenmiş olan hız sınırları bulunuyor. Eğer bir sürücü belirlenmiş olan hız sınırını aşar ise, ceza işlemi uygulanır. Günümüzde merak edilen konuların başında gelen tır otoban hız sınırı 2021 konusunu araştırıp derledik.

Tır Otoban Hız Sınırı 2021

Trafik kuralları, toplumun can ve mal güvenliğini sağlamak için yasalarca belirlenmiş olan kurallardır. Yasalarca belirlenmiş olan kurallara bütün sürücüler uymak zorundadır. Eğer bir sürücü trafikte kurallara aykırı hareket eder ise, anında tespit edilir ve ceza işlemi uygulanır. Özellikle otobanlarda bütün araçlar için belli hız sınırları bulunuyor. Siz araç kullanırken belirlenmiş olan hız sınırını aşarsanız, Elektronik Denetleme Sistemi (EDS) ile bu durum anında tespit edilir. Daha sonra sürücünün kullandığı aracın plakasına trafik cezası yazılır. Bugün sizler için tır otoban hız sınırı 2021 konusunu araştırıp derledik. İşte detaylar.

Tır Otoban Hız Sınırı 2021

Ülkemizde trafik kazalarının genel sebebi yüksek hızdan ve kontrolsüz sürücülerden kaynaklanmaktadır. Her yolun başlangıcında, ortasında mutlaka bir hız sınırı tabelası bulunmaktadır. Ülkemizde sadece hız limitlerini aştığınızda değil aynı zamanda belirli bir hızın altında araç kullandığınız zamanda ceza alma ihtimalini bulunuyoruz. Otoyollarda seyahat ederken ortalama hız sınırı 40 km/sa altında olmamalıdır. Normal çift yönlü yollarda bu sınır 15 km/s olarak belirlenmiştir. Tır otoban hız sınırı 2021, tırlar için yerleşim yerlerinde 50 km, çift yönlü karayollarında 80 km, bölünmüş yollarda 85 km, otoyollarda ise 90 km olarak belirlenmiştir. Hız sınırları günümüzde farklı yöntemlerle ölçülmektedir. Trafikteki azami hız limitini aşan araçları tespit etmek için yol üzerinde belirli noktalara yerleştirilen radarlar 1 ila 2 km arası bir mesafe içerisindeki hızınızı tespit edip, ihlal durumunda plakanız üzerinden ceza yazmaktadır. Elektronik denetleme sistemi EDS hız ihlallerini ölçmede uygulanan etkin sistemlerden bir diğeridir. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte otoban hız sınırı uygulaması hız koridoru radar tespit sistemiyle gerçekleşmektedir.

Tır Otoban Hız Sınırı 2021
Yerleşim yerinde 50 KM
Çift yönlü karayollarında 80 KM
Bölünmüş yollarda 85 KM
Otoyollarda 90 KM

İlgili Haber: Otoban Hız Sınırı 2021

Hız Sınırı Cezalarında Bilmeniz Gerekenler

Radar hız cezaları 3 ila 7 gün içerisinde e-devlet sistemine ve Emniyet Genel Müdürlüğü'nün sayfasına düşüyor. Radar cezanız olup olmadığını bu iki sistem üzerinden "Araç plakasına yazılan ceza sorgulama" bölümünden sorgulayabileceğiniz gibi PTT sayfasından ya da SMS üzerinden plaka sorgusu yaparak da öğrenebilirsiniz.

Radar cezaları ne zaman ödenir? sorusu da özellikle %25 oranındaki indirimden yararlanmak isteyenler açısından merak ediliyor. Hız cezası kişinin kayıtlı adresine 10-30 gün arasında tebliğ ediliyor. Ceza için 15 günlük erken ödeme süreci tebliğ aldığınız tarihten itibaren geçerli oluyor. İlk 1 ay içerisinde ödenmeyen cezalarda ise %5 oranında gecikme bedeli uygulanıyor.

2021 radar cezası ödeme için PTT, vergi dairesi ya da anlaşmalı bankaları kullanabilirsiniz. Ayrıca e-devlet sistmei üzerinden "Trafik para cezası sorgulama ve ödeme" sayfasından da hız cezalarını ödeyebilirsiniz.

Hız ihlali radar cezalarına itiraz için tebliğ tarihinden itibaren 15 günlük itiraz süreniz bulunuyor. İptal davası için ise Sulh Ceza Mahkemelerine müracaatta bulunmanız gerekiyor.

Ülkemizde her yolun başlangıcından itibaren yol boyunca uygulması gereken hız limit tabelaları bulunuyor. Limit ihlalleri yapanlar için uygulanan cezalar ile kurallara uyulması ve yollarda hem araçların hem de yayaların güvenliğinin sağlanması amaçlanıyor.

Ehliyet araba ekibi olarak, internetteki bilgi kirliliğini önleyerek en yeni ve güncel bilgileri siz değerli kullanıcılarımıza ücretsiz olarak sunuyoruz. Bugün ki yazımızı inceleyerek tır otoban hız sınırı 2021 konusu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. 

Sitemizi incelemek ve diğer haberleri okumak için TIKLA!