Trafik Cezası E Devlete Ne Zaman Düşer

Trafikte yapılan kural ihlali sebebiyle, trafik cezası alırız. Günümüzde birçok sürücü, erken ödeme imkanından yararlanabilmek için cezasının e-devlet sistemine ne zaman düşeceğini merak etmektedir. Bugün sizler için trafik cezası e devlete ne zaman düşer konusunu araştırıp derledik.

Trafik Cezası E Devlete Ne Zaman Düşer

Trafik kuralları, toplumun can ve mal güvenliğini korumak için yasalarca belirlenmiş olan yazılı kurallardır. Eğer bir sürücü yasalarca belirlenmiş olan trafik kurallarını ihlal eder ise, anında tespit edilip para cezası işlemi uygulanır. Günümüzde teknoloji oldukça geliştiği için, trafikte seyir halindeyken kural ihlali yapan sürüceler sistem tarafından anında tespit edilmektedir. Trafikte yapmış olduğumuz ihlaller yüzünden aldığımız cezaları, indirimli olarak ödememiz mümkündür. Ancak trafik cezası alan sürücülerin bu haktan yararlanabilmesi için, ceza kendisine tebliğ edildikten sonra 15 gün içerisinde ödeme yapması şarttır. Trafik cezalarının e-devlet sistemine ne zaman düştüğü birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Bugün sizler için trafik cezası e devlete ne zaman düşer konusunu araştırıp derledik. İşte detaylar.

Trafik Cezası E Devlete Ne Zaman Düşer

Trafik cezalarının nedeni trafik kurallarının ihlal edilmesidir. Trafik kuralları, toplumun can ve mal güvenliğini sağlamak amacıyla yasalarca belirlenmiştir. Kurallara uymayan bütün sürücülere ceza kesilmektedir. Ancak bazı durumlarda ceza yediğimizden emin olamayabiliyoruz. Örneğin, radar, kırmızı ışık, hatalı sollama, emniyet kemeri takmama gibi farklı ihlaller ceza sebebir, bir fark etmeden ya da emin olmadan tarafımıza kesilebiliyor. Böyle bir durumda ise sürücülerin kendilerine ceza kesilip kesilmediğinden emin olması için sorgulama yaparak takip etmeleri gerekiyor. E-devlet veya GİB üzerinden sorgulama yapılarak adımıza herhangi bir ceza varmı yokmu öğrenebilmemiz mümkündür. Trafik cezası e devlete ne zaman düşer tarafımıza kesilmiş olan bir trafik cezası e devlet sistemine yaklaşık olarak 3 iş günü içerisinde düşmektedir. Bunun için kendinize ceza kesildiğinden şüpheleniyorsanız 3 gün sonrasında kontrol etmeniz yararlı olacaktır. Ancak 3 gün içinde kesin olarak diye bir şey olmadığından dolayı bu süreç yoğunluğa göre bazen birkaç gün daha uzayabiliyor. Bu nedenle siz 10 gün içerisinde sık sık kontrol etmeniz daha sağlıklı olacaktır. 

İlgili Haber: Plakadan Trafik Cezası Sorgulama 2021

Trafik Cezaları Kaç Günde Gelir? 

Adınıza ya da plakanıza kesilmiş olan bir trafik cezasının size gelişi internetten çok daha uzun sürecektir. Bunun için aslında cezanın size ne zaman geldiği değil, tebliğ edildiği önemlidir. Çünkü cezalar tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde ödenmesi durumunda yüzde 25 indirimli olarak ödenebilir. Eğer trafik cezanız ehliyetinize yazılmışsa bu durumda zaten size tebliğ edilmiş olacağından dolayı elinizdeki makbuzla birlikte ödemenizi hemen gerçekleştirebilirsiniz. Ruhsata yazılan trafik cezaları PTT aracılığı ile ruhsat alırken hangi adresi vermişseniz o adrese gönderilir. Doğal olarak elinize ulaşma sürecide PTT'ye ve sizin aynı adreste oturup oturmadığınıza bağlı olarak değişebilir. 

Trafik Cezası Nasıl Sorgulanır?

Trafik cezalarını e-devlet üzerinden sorgulamak oldukça basittir. Size adım adım ceza sorgulamasını nasıl yapacağınızı anlatıyorum.

* T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile sisteme giriş sağlanmalıdır. E-devlet şifresi olmayan kişiler PTT şubelerinden 2 TL karşılığında T.C. kimlik kartı ile şifrelerini alabilir, mevcut şifresini unutan kişiler ise yine PTT şubelerine giderek 4 TL karşılığında şifrelerini yenileyebilirler,

* Başarılı bir şekilde giriş sağlandıktan sonra e-hizmetler bölümüne girilir,

* E-hizmetler kısmına "Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama" sekmesine girilir.

Trafik Cezası E Devlete Ne Zaman Düşer Kesinleşme Tarihi

Oldukça basit yoldan sorgulanan trafik cezaları, yukarıda maddeler halinde belirtilen aşamalardan sonra eğer son 1 yıl içinde kişinin adına tescil edilmiş ve plakaya yazılmış bir trafik cezası bulunuyor ise görüntülenebilmektedir. Fakat tam tersi bir şekilde son 1 yıl içinde adına ve plakasına yazılmış herhangi bir trafik cezası bulunmuyor ise "Son 1 yıl içerisinde adınıza kayıtlı araç plakasına yazılan bir ceza bulunamadı" notu ekranda gözükecektir. Aynı zamanda belirtmek gerekirse kişinin adına kayıtlı olmayan aracın trafik cezası görüntülenmek isteniyorsa bu durumda Emniyet Genel Müdürlüğünün (EGM) sorgulama işlemleri kullanılabilmektedir.

Trafik Cezaları Kaç Günde Kesinleşir?

Trafik Elektronik Denetleme Sistemi (TEDES) tarafından tespiti sağlanan trafik cezası bulunuyorsa bu ihlal Trafik Kuralı İhlal Tespit Formu ve Trafik İdari Para Cezası Tutanağına dönüştürülüp kişiye posta yolu ile gönderilmektedir. Posta aracılığıyla gönderilen cezalar ise, trafik cezasının tespit edildiği tarihten sonra 10 gün ile 30 gün içerisinde kişinin sistemde kayıtlı olan adresine gönderilmektedir. Fakat sisteme kayıtlı adreste herhangi bir kişi bulunmuyorsa trafik cezası kişiye tebligat yolu ile gönderilmektedir. Kişiye tebligat yolu ile gönderilen trafik cezasını, tebliğ tarihinden sonra 15 gün içerisinde ödenmesi durumunda kişi trafik cezasının indirim hakkından yararlanabilmektedir. Trafik cezası indirim oranı ise %25 olarak belirlenmiştir. Trafik cezası sonraki 15 gün içerisinde ödenecek ise taksitlendirme seçeneği de mevcuttur. Bu işlem için trafik cezasının tebliğ tarihinden itibaren 30 gün içerisinde bağlı olunan il veya ilçenin vergi dairesine başvurulur ve kişiye kesilen trafik cezası 4 taksit ile ödenebilmektedir. Ancak trafik cezası ilk bir ay içerisinde ödenmezse ceza tutarına ayda %5 oranında faiz uygulanmaktadır.

Ehliyet araba ekibi olarak internetteki bilgi kirliliğini önleyerek, en yeni ve güncel bilgileri siz değerli kullanıcılarımıza ücretsiz olarak sunmaktayız. Bugün ki yazımızı inceleyerek Trafik Cezası E Devlete Ne Zaman Düşer konusu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sitemizi incelemek ve diğer haberleri okumak için TIKLA!