Trafik Cezası Gününde Ödenmezse Ne Olur 2021


Trafik Cezası Gününde Ödenmezse Ne Olur 2021

Trafikte kural ihlali yapıp trafik ekiplerine yakalanan sürücülere cezai işlem uygulanır. Peki bu uygulanan trafik cezası gününde ödenmezse ne olur 2021 yılında güncel bilgilerle açıklanmıştır.

Trafik Cezası Gününde Ödenmezse Ne Olur 2021

Trafikte can ve mal güvenliğinin sağlanması amacıyla bazı yaptırımlar cezalarla uygulanmaktadır. Bu yaptırımlar sonucunda uygulanacak ceza para cezası ve hapis cezasıdır. Trafik cezalarında uygulanan indirimden faydalanmak için 15 gün içerisinde ödeme yapmak gerekmektedir. Peki 15 günü aştıktan sonra ne olur trafik cezasının son ödeme tarihinden geç ödenirse ne olur? Trafik cezasının yasal ödeme süresi kaç gündür diye merak edenler için bu yasal süre 30 gündür.

Trafik Cezası Gününde Ödenmezse Ne Olur 2021

 Trafik cezalarının yasal ödeme süresi 30 gündür bu yasal ödeme süresinin aşılması durumunda faiz uygulanmaktadır. Yasal ödeme süresinden sonraki her ay için trafik ceza tutarına oranla aylık %5 faiz uygulanır. Fakat trafik cezasını 15 gün içerisinde ödemeniz durumunda %15'lik indirimden faydalanabilirsiniz. Bu günler tebliğ tarihinden itibaren işlemeye başlar. Trafikte bütün cezalar için aynı gün değerlendirilmesi yapılmaktadır. Trafik cezası gününde ödenmezse ödenmeyen her ay için %5 faiz uygulanır. Örneğin kırmızı ışık kuralını ihlal eden sürücüye 314 TL para cezası uygulanır. %5 1 aylık gecikme faizi uygulandığı zaman 14 TL ekstra ödenerek 314+15=329 TL Ödenecektir. Bu hesaplamada dikkat edilmesi gereken şey diğer aylar toplam tutar üzerinden hesaplanır. Örnekte verdiğimiz 1 aylık gecikme için hesaplanmıştır. Aynı cezası 2 ay geciktirmeniz durumunda 329 TL üzerinden %5 zam hesaplanacaktır. Bu tarihte tebliğ tarihinden itibaren 30 gün sonrasında faiz işlemeye başlar.
 

İlgili Konu: 2021 Tüm Trafik Cezaları


Trafik Cezası Kaç Günde Bildirilir?

Trafik cezası tebliği nedir diye merak edenler trafik cezasının işlendiği gündür. Polis çevirmesinde ceza yazıldıysa tebliğ tarihi cezanın uygulandığı tarihtir. Yani cezanın elinize geçtiği tarihtir. Trafik cezası EDS tarafından yazıldıysa tebliğ tarihi kayıtlı adresinize ulaştığı tarihten itibaren işlemeye başlar.

Trafik Cezası Olan Araç Satılabilir Mi?

Trafik cezası olan aracın satış işlemi gerçekleştirilmemektedir. Satışın gerçekleşmesi için aracın bütün cezalarının faizleri ile birlikte ödenmesi gerekmektedir. Ceza haricinde aracın Motorlu taşıtlar vergisi dahi ödenmesi gerekmektedir. Bazı durumlarda satış yapılırken ödenmiş olan trafik cezası noter sistemine geç düşmektedir. Bu sebepten dolayı ödemeleri satıştan birkaç gün önce yapmanızda fayda vardır.

Trafik cezası sorgulama nasıl yapılır?

Adınıza ait araca trafik cezası varmı diye öğrenmek için en kolay yol e-devlet sistemine girerek vergi borcu kısmından öğrenebilirsiniz. GİB( İnternet Vergi Dairesinden) öğrenebilirsiniz. 


Başkaları şunları da okudu: Habere ulaşmak için tıklayınız;

Trafik Cezası Nereye Ödenir? 
YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • E-mail:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Hakaret edici ve aşağılayıcı cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter dışında yazılan , spam yorumlar ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum yazanlar tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 2 yorum mevcut

  • Danışma Birimi @KERİM Gürses 1 yıl önce yorumlandı

   merhaba kerim bey anlaşılan adınıza tarh edilen bir borç söz konusu borcun 5 yıl içerisinde silinmesi söz konusu değildir fakat belirli af dönemlerini takip ederek gecikme faizinin silinmesi ve %25 lik erken ödeme indirimi uygulanmasından sonra 95 tl olan borcunuzu 71 tl ödeyerek kapatabilirsiniz.

  • KERİM Gürses 1 yıl önce yorumlandı

   ben yurtdışında yaşıyorum içindeyken i̇standında araç kiralamıştım arabaya vurdular normal haklıyım ve araç sigortalıydı bana 95 tl si ceza yazılmış şimdi devamlı faiz işliyor caza 2017 temmuz ayinda yazılmış ödemezsem ne olur zaman aşımı olup affedilir mi yada ne yapmam lazım bilenler cevap yazsın selamlar

  
  
  Ehliyet Araba Ehliyet Araba
  2021 © Ehliyet Araba - Ehliyet Sınavı, Trafik Cezaları 2021