Trafik Cezası İtiraz İçin Gerekli Evraklar

Trafikte yapılan kural ihlalleri sebebiyle ceza işlemleri uygulanmaktadır. Eğer bir sürücü yasalarca belirlenmiş olan kuralları ihlal ederse, tespit edildiği zaman ceza işlemi uygulanır. Ancak almış olduğunuz cezayı haksız yere aldığınızı düşünüyor olabilirsiniz. Bugün sizler için trafik cezası itiraz için gerekli evraklar konusunu araştırıp derledik.

Trafik Cezası İtiraz İçin Gerekli Evraklar

Trafik kuralları, toplumun can ve mal güvenliğini korumak için yasalarca belirlenmiş olan kurallar bütünüdür. Bir sürücü trafikte seyir halindeyken yasalarca belirlenmiş olan kuralları, ihlal eder ise anında tespit edilip ceza işlemi uygulanmaktadır. Günümüzde en çok karşılaşılan olaylardan biri de sebepsiz yere kesilen trafik cezalarıdır. Tarafınıza kesilen trafik cezasının haksız yere kesilmiş olduğunu düşünüyorsanız buna itiraz hakkınız mevcuttur. Eğer haksız yere ceza aldığınızı düşünüyorsanız on beş gün içerisinde Sulh Ceza Mahkemesine itiraz etme hakkınız bulunuyor. Trafik cezası size tebliğ edildikten sonra 15 gün geçer ise, ceza kesinleşeceği için itiraz etme hakkınız ortadan kalkacaktır. KTK yönetmeliğinin 10. maddesinde belirtildiği gibi gıyapta kesilen veya elden teslim alınmayan tebliğler 10 gün içerisinde tebliğ edilmelidir. Gıyapta yazılan trafik cezaları bu 10 gün içerisinde kayıtlı adresine tebliğ edilir. İkametinizde, tebligatı teslim aldığınız zaman tebligat işlemi tamamlanır. Bu durumda tebligat gerçekleştiği için, 15 gün içerisinde cezaya itiraz etme hakkınız bulunuyor. Bugün sizler için trafik cezası itiraz için gerekli evraklar konusunu araştırıp derledik. İşte detaylar...

Trafik Cezası İtiraz İçin Gerekli Evraklar

Trafik cezaları, trafik kurallarına uymayan hatalı sürücüler hakkında uygulanan idari para cezalarını ifade etmektedir. Karayolları; trafiğin daha güvenli bir şekilde aksamadan işleyebilmesi ve sürücülerin kurallara uymasının sağlanması adına kolluk kuvvetleri tarafından sürekli olarak denetlemektedir. Denetlemeler trafik polislerinin karayollarının belirlenen noktalarında bulunması, karayollarının mobese ve radar cihazlarından takip edilmesi şeklinde uygulanmaktadır. Yapılan bu denetlemeler sonucunda kurallara uymayan sürücülere trafik cezası verilmektedir. Özellikle Elektronik Denetim Sistemi'nin aktif şekilde kullanılmaya başlamasıyla trafik cezalarının uygulanma sayısı oldukça artmıştır. Trafik cezasına itiraz işlemleri mahkemeler üzerinden yapılmaktadır. İtiraz talebi için belli ölçütler ve aranan belgeler vardır. Bu hususlara uygun bir itiraz ücretsiz olarak mahkemelere yapılmaktadır. Ancak mahkeme kusurlu olduğunuza karar verirse mahkeme masrafları tarafınızca karşılanır. Bu durum Kabahatler Kanunu madde 31'de "İdari yaptırım kararına karşı başvuru yolu harca tabi değildir. Kanun yoluna başvuru dolayısıyla oluşan bütün masraflar ve vekalet ücreti, başvurusu veya savunması reddedilen tarafça ödenir" düzenlemesiyle hüküm altına alınmıştır. Trafik cezasına itiraz edebilmeniz için bütün evrakları eksiksiz olarak hazırlamanız gerekiyor. Bugün sizler için trafik cezası itiraz için gerekli evraklar hangileridir konusunu araştırıp derledik. 

Trafik Cezası İtiraz İçin Gerekli Evraklar

* Dava dilekçesi (2 nüsha),

* Kesilen trafın cezasının karar tutanağının, tebligatının fotokopisi,

* Trafik cezası kesilen araca ait ruhsat fotokopisi,

* Şahsına trafik cezası kesilen kişiye ait ehliyet fotokopisi,

* Şahsına trafik cezası kesilen kişiye ait kimlik fotokopisi,

* Eğer trafik cezası ödenmiş ise ödemeye ait dekont gerekli evraklardır. 

İlgili haber: Plakadan Trafik Cezası Sorgulama 2021

Trafik Cezası İtirazı Nasıl Yapılır

Günümüzde teknolojinin oldukça gelişmesiyle birlikte trafik denetleme konusunda yenilikler gerçekleşmiştir. Radar sistemleri, Kent Güvenlik Yönetim Sistemleri (Mobese) ve EDS sistemleri gibi birçok denetleme araçları büyük kolaylık getirmiştir. Hız kontrolleri uzaktan takip edilerek sürücülere para cezası uygulanmaktadır. Ya da kırmızı ışıkta geçen sürücü anında tespit edilip yine para cezası uygulanabiliyor. Fakat elektronik sistemden kaynaklı bazen yanlışlıklar olabiliyor. Adınıza kayıtlı sizin işlemediğiniz bir trafik cezası varsa buna itiraz etme hakkınız bulunuyor. Trafik cezası itirazı nasıl yapılır 2021, itiraz işlemleri mahkameler üzerinden yapılmaktadır. İtiraz talebi için belli ölçütler ve aranan belgeler bulunmaktadır. Bu hususlara uygun bir itiraz ücretsiz olarak mahkemelere yapılmaktadır. Ancak mahkeme kusurlu olduğunuza karar verirse mahkeme masrafları, tarafınızca karşılanır. Bu durum Kabahatler Kanunu madde 31' de "İdari yaptırım kararına karşı başvuru yolu harca tabi değildir." diye belirtilmiştir. Kanun yoluna başvuru dolayısıyla oluşan bütün masraflar ve vekalet ücreti, başvurusu veya savunması reddedilen tarafça ödenir. Trafik cezasına itiraz etmek için öncelikle gerekli belgeler hazırlanmalıdır. Daha sonra ise görevli mahkemeye dilekçe yazılmalıdır. İtiraz süresine de riayet etmek koşuluyla kişi trafik cezasına itiraz edebilir. Karayolları Trafik Kanunu Hükümleri Gereğince Uygulanan İdari Para Cezalarının Tahsilinde ve Takibinde Uygulanacak Usul ve Esaslar ile kullanılacak alındılar, tutanaklar ve defterler hakkında yönetmelikte değişiklik yapılmasına dair yönetmelikte başvuru yolu 16. madde düzenlenmiştir. İlgili maddeye göre, "Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağına karşı, kararın tebliği tarihinden itibaren en geç 15 (on beş) gün içinde sulh ceza mahkemesine itiraz için başvurulabilir. Bu süre içinde başvurunun yapılmamış olması halinde idari para cezası kesinleşir."

Trafik Cezası İtiraz Dilekçesi

Trafik cezasına itiraz dilekçesi, cezanın kesildiği bölgedeki Sulh Ceza Mahkemesine hitap edilerek yazılmalıdır. Dilekçede itiraz edenin Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası, anne ve baba adı gibi açık kimlik bilgileri gösterilmelidir. Daha sonra ise cezaya itiraz sebepleri ayrıntılı olarak ifade edilmelidir. Ad ve soyadınızı yazıp imzanızı atarak dilekçe tamamlanmalıdır. Trafik cezası farklı sebeplerden dolayı kesilmektedir, itiraz sebepleri de bu duruma bağlı olarak değişmektedir. Ayrıca Sulh Ceza Hakimliği itirazı dosya üzerinden inceleme yaparak sonuçlandırmaktadır. Yani gerekli görülmediği takdirde duruşma yapılmamaktadır. Bu sebeple dilekçenin özenli ve ayrıntılı şekilde kaleme alınması son derece önemlidir. Dilekçe hazırlanırken hak kayıplarının oluşmaması ve sürecin daha olumlu işlemesi için mevzuata hakim, deneyimli bir avukattan destek almak daha doğru olacaktır. 

Ehliyet araba ekibi olarak, internetteki bilgi kirliliğini önleyerek en yeni ve güncel bilgileri siz değerli kullanıcılarımıza ücretsiz olarak sunuyoruz. Bugün ki yazımızı inceleyerek trafik cezası itiraz için gerekli belgeler konusu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sitemizi incelemek ve diğer haberleri okumak için TIKLA!