Trafik Cezası İtiraz Mahkeme Masrafları 2021

Trafikte yapmış olduğumuz kural ihlalleri sebebiyle, trafik cezası alırız. Ancak trafikten almış olduğunuz cezayı haksız yere aldığınızı düşünüyorsanız bu duruma itiraz edebilirsiniz. Günümüzde birçok sürücünün araştırdığı bir konu olan, trafik cezası itiraz mahkeme masrafları 2021 konusunu sizler için araştırıp derledik.

Trafik Cezası İtiraz Mahkeme Masrafları 2021

Trafik kuralları, toplumun can ve mal güvenliğini korumak için yasalarca belirlenmiş olan yazılır kurallardır. Eğer bir sürücü trafikte seyir halindeyken, yasalarca belirlenmiş olan kuralları ihlal eder ise ceza işlemi uygulanır. Ancak yazılan cezanın size haksız yere yazıldığını düşünüyorsanız, bu cezaya itiraz etme hakkınız bulunuyor. Almış olduğunuz cezaya itiraz edebilmeniz için, ceza size tebliğ edildikten sonra 15 gün içerisinde mahkemeye müracaat etmelisiniz. Eğer bir sürücü cezasını aldıktan sonra, 15 gün içerisinde herhangi bir işlem yapmazsa ceza kesinleşir. Günümüzde birçok araç sahibi trafik cezası itiraz için mahkeme masraflarının ne kadar olduğunu araştırmaktadır. Bugün sizler için, trafik cezası itiraz mahkeme masrafları 2021 konusunu araştırıp derledik. İşte detaylar.

Trafik Cezası İtiraz Mahkeme Masrafları 2021

Trafik kurallarını ihlal eden sürücüler ceza işlemi ile karşılaşmaktadır. Trafik cezası itiraz konusu ise birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Trafik cezasının kesilmesi, iki şekilde gerçekleşebilir:

* Gıyapta trafik cezası, diğer adı ile plakaya kesilen ceza,

* Bizzat trafik polisi tarafından kesilen ceza

Trafik cezası itiraz durumu da kesilen cezanın türüne göre farklılık gösterebilmektedir. Buna göre trafik cezası gıyaben kesilmiş ise yani plakaya kesilmiş ise trafik cezası itiraz süresi, cezanın tebliğinden itibaren başlayacaktır. Diğer bir ceza kesilme şekli olan, trafik polisinin ilgilinin yüzüne karşı cezayı kestiği hallerde ise trafik cezası itiraz süresi, aynı gün işlemeye başlayacaktır. Trafik cezasına itiraz etmek için bazı belgelerin eksiksiz olarak hazırlanması gerekiyor. Günümüzde birçok sürücü trafik cezasına itiraz için masrafların ne kadar olduğunu merak etmektedir. Trafik cezası itiraz mahkeme masrafları 2021, haklı olduğunuzu düşündüğünüz konularda mahkemeye dava açmanız durumunda herhangi bir ücret ödemeniz gerekmiyor. Ancak mahkeme kararının sonucunda sizin haksız olduğunuz anlaşılır ise, mahkeme masraflarını ödemekle yükümlüsünüz. Bu sebeple cezaya itiraz konusunda titiz davranmak gerekiyor. Cezaya itiraz için ilk aşama, itiraz dilekçesi hazırlamaktır. Hukuk otoriteleri tarafından tavsiye edilen husus ise, diğer tüm dilekçelerde olduğu gibi trafik cezası itiraz dilekçesinde de profesyonel bir avukattan destek alarak gerekli dilekçeyi hazırlamaktır. Gereken dilekçe hazırlandıktan sonra son aşama ise bu dilekçenin mahkemeye verilmesidir. Kabahatler Kanunu uyarınca belirlenen 15 günlük sürenin kaçırılmaması kaydı ile dilekçe, Trafik Mahkemelerine, bu mahkemelerin bulunmadığı yerlerde ise Sulh Ceza Mahkemelerine verilmesi ile itiraz süreci işlemeye başlayacaktır. 

İlgili haber: Trafik Cezası Nereye Ödenir 2021

Trafik Cezası İtiraz İçin Hangi Belgeler Gereklidir?

Trafik cezası itiraz için belirli birkaç evrağın hazırlanarak mahkemeye sunulması gerekmektedir. Bu evraklardan ilki, yukarıda detaylıca ele aldığımız dilekçedir. Dilekçe mahkemeye sunulurken;

* Trafik cezasına itiraz eden ve dilekçeyi hazırlayan ilgiliye gönderilen tutanağın fotokopisi,

* İlgilinin kimlik fotokopisi,

* Ruhsatın ve ehliyetin fotokopisi,

Dilekçenin ekine konularak mahkemeye sunulmalıdır. Mahkemeye sunulacak dilekçede bazı hususlara dikkat etmek gerekmektedir. Öncelikle dilekçenin kime hitap edeceği dikkatlice belirlenmelidir. Trafik cezasına itiraz edilirken yetkli ve görevli mahkeme tayini doğru yapılmalıdır. Yetki konusunda, trafik cezası nerede kesildiyse oranın yer mahkemesi yetkilidir. Burada bahsedilen hitaptan kast edilen, yetkili mahkemedir. Görevli mahkeme ise yukarıdaki başlıkta değindiğimiz üzere Sulh Hukuk Mahkemesidir. Dilekçede ele alınacak konu ise başlıca itiraz sebepleridir. Dilekçe içerisinde, trafik cezasının niçin iptal edilmesi gerektiği açıklanmalıdır. Bu açıklamalar, üst mahkemenin geçmişte verdiği emsal kararlar ve somut deliller ışığında etraflıca ele alınmalıdır. Son olarak dilekçe; içerisine isim, imza ve diğer gerekli hususlar eklenerek mahkemeye sunulmalıdır. 

Trafik Cezası İtiraz Usulü

Trafik cezası itiraz durumunda mahkeme, itirazı usulden kabul ederse ilgili tarafından hazırlanarak mahkemeye sunulmuş dilekçenin bir kopyasını, cezaya itiraz edilecek kuruma tebliğ eder. Dilekçe örneği kendisine tebliğ edilen kamu kurumu, mahkemenin tebliğinden itibaren en geç 15 gün içerisinde mahkemeye cevabını iletir. Cezaya mahkum olan tarafından gerçekleştirilen ve konusu idari yaptırım olan işlem dosyasının tümünün bir örneği, kamu kurumu tarafından dilekçe ile beraber olarak mahkemeye verilir. Mahkeme eğer gerek görürse, kendisine bir örneği gönderilen dosyanın orjinalini de ilgili kamu kurum ve kuruluşundan talep edebilir. 

Beraberinde mahkeme, itiraz başvurusunda bulunan kişi veya kişilere, kamu kurum ve kuruluşu tarafından mahkemeye sunulan cevap dilekçesinin bir örneği gönderir. Aynı zamanda mahkeme, kendisine yapılacak bir talep doğrultusunda ya da re'sen hareket etmek sureti ile berlirli gün ve saatte ilgilileri çağırarak dinleyebilir. Ancak dikkat edilmelidir ki mahkeme tarafından yapılacak tebligat ile tarafların dinleneceği gün arasında en az 1 haftalık süre bulunmalıdır. Mahkemenin tarafları dinlendiği sırada, tarafların avukatları ile duruşma salonunda hazır bulunmalıdır. Tarafların mazereti bulunmadığı halde mahkeme salonunda bulunmaması ise yokluklarında karar verilmesine engel teşkil etmez. Bu detay, tebligatta belirtilecektir. Duruşma sonucunda cezaya mahkum olan araç sahibi cezanın iptalini kendisine atfedilen ihlali veya ihlalleri yapmadığını gösteren kanıtlar ile trafik cezası itiraz sürecini lehinde sonuçlandırılabilecek ve ceza iptal olabilecektir. 

Kesilen Trafik Cezası Nereden Öğrenilir?

Trafik cezası itiraz için öncelikle cezanın kesilip kesilmediğini doğru tayin etmek gerekmektedir. Cezanın kesildiğini anlamanın en doğru yolu tebligattır. Kanun gereğince trafik cezası kesildikten sonra ilgililere bu ceza tebliğ edilir. Bunun haricinde vatandaşlar, e-devlet üzerinden, kesilen trafik cezalarını görebilmektedir. E-devlet ile aynı şekilde sanal ortamdan kesilen trafik cezalarını görebilmektedir. E-devlet ile aynı şekilde sanal ortamdan kesilen trafik cezalarını öğrenmek mümkündür. 

* Emniyet Genel Müdürlüğü sitesi,

* Gelir İdaresi Başkanlığı sitesi,

* PTT sitesi,

Vatandaşlar, sayılan bu siteler üzerinden de trafik cezalarını görebilmektedir.

Trafik Cezası Ödeme Yolları

Trafik cezası itirazın mümkün olmadığı veya itirazın kabul edilmediği durumlarda kişi, cezayı ödemeye mahkum olabilir. Trafik cezası ödemenin çeşitli yolları bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de internet üzerinden online ödeme yöntemidir. Kredi kartı veya banka kartı kullanarak, trafik cezasını kolaylıkla ödeyebilirsiniz. İnternetten online ödeme yöntemi dışında da birçok çeşitli yöntem bulunmaktadır. Bunlara değinecek olursak:

* Vergi dairelerinden,

* Anlaşmalı bankaların şubeleri,

* PTT şubeleri,

Aracılığı ile trafik cezasını ödemek mümkündür. 

Ehliyet araba ekibi olarak, internetteki bilgi kirliliğini önleyerek en yeni ve güncel bilgileri siz değerli kullanıcılarımıza ücretsiz olarak sunuyoruz. Bugün ki yazımızı inceleyerek Trafik Cezası İtiraz Mahkeme Masrafları 2021 konusu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sitemizi incelemek ve diğer haberleri okumak için TIKLA!