Trafik Cezası İtirazı Nasıl Yapılır 2021

Trafikten almış olduğunuz cezaları haksız aldığınızı düşünüyorsanız, itiraz etme hakkınız bulunuyor. Trafik cezası itirazı nasıl yapılır 2021 bütün detaylarıyla haberimizin devamında anlatılmıştır.

Trafik Cezası İtirazı Nasıl Yapılır 2021

Trafik kuralları, toplumun mal ve can güvenliğini sağlamak amacıyla Karayolları Trafik Yönetmeliği Kanunu tarafından hazırlanmıştır. Trafik kurallarına aykırı davranan sürücülere, ceza işlemleri uygulanmaktadır. Günümüzde son zamanlarda trafik cezalarında ciddi oranda bir artış görülmektedir. Bunun sebebi ise, sürücülerin trafik kurallarına aykırı davranması ve bu davranışların kamera ve radar sistemi ile tespit edilmesidir. Ancak aldığınız trafik cezasını, haksız yere aldığınızı düşünüyorsanız itiraz etme hakkınız bulunuyor. Trafik cezası itirazı nasıl yapılır 2021 bütün detaylarıyla haberimizin devamında anlatılmıştır. 

Trafik Cezası İtirazı Nasıl Yapılır 2021

Günümüzde teknolojinin oldukça gelişmesiyle birlikte trafik denetleme konusunda yenilikler gerçekleşmiştir. Radar sistemleri, Kent Güvenlik Yönetim Sistemleri (Mobese) ve EDS sistemleri gibi birçok denetleme araçları büyük kolaylık getirmiştir. Hız kontrolleri uzaktan takip edilerek sürücülere para cezası uygulanmaktadır. Ya da kırmızı ışıkta geçen sürücü anında tespit edilip yine para cezası uygulanabiliyor. Fakat elektronik sistemden kaynaklı bazen yanlışlıklar olabiliyor. Adınıza kayıtlı sizin işlemediğiniz bir trafik cezası varsa buna itiraz etme hakkınız bulunuyor. Trafik cezası itirazı nasıl yapılır 2021, itiraz işlemleri mahkameler üzerinden yapılmaktadır. İtiraz talebi için belli ölçütler ve aranan belgeler bulunmaktadır. Bu hususlara uygun bir itiraz ücretsiz olarak mahkemelere yapılmaktadır. Ancak mahkeme kusurlu olduğunuza karar verirse mahkeme masrafları, tarafınızca karşılanır. Bu durum Kabahatler Kanunu madde 31' de "İdari yaptırım kararına karşı başvuru yolu harca tabi değildir." diye belirtilmiştir. Kanun yoluna başvuru dolayısıyla oluşan bütün masraflar ve vekalet ücreti, başvurusu veya savunması reddedilen tarafça ödenir. Trafik cezasına itiraz etmek için öncelikle gerekli belgeler hazırlanmalıdır. Daha sonra ise görevli mahkemeye dilekçe yazılmalıdır. İtiraz süresine de riayet etmek koşuluyla kişi trafik cezasına itiraz edebilir. Karayolları Trafik Kanunu Hükümleri Gereğince Uygulanan İdari Para Cezalarının Tahsilinde ve Takibinde Uygulanacak Usul ve Esaslar ile kullanılacak alındılar, tutanaklar ve defterler hakkında yönetmelikte değişiklik yapılmasına dair yönetmelikte başvuru yolu 16. madde düzenlenmiştir. İlgili maddeye göre, "Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağına karşı, kararın tebliği tarihinden itibaren en geç 15 (on beş) gün içinde sulh ceza mahkemesine itiraz için başvurulabilir. Bu süre içinde başvurunun yapılmamış olması halinde idari para cezası kesinleşir."

İlgili Haber: Plakadan Trafik Cezası Sorgulama 2021

Trafik Cezasına İtiraz Dilekçesi

Trafik cezasına itiraz dilekçesi, cezanın kesildiği bölgedeki Sulh Ceza Mahkemesine hitap edilerek yazılmalıdır. Dilekçede itiraz edenin Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası, anne ve baba adı gibi açık kimlik bilgileri gösterilmelidir. Daha sonra ise cezaya itiraz sebepleri ayrıntılı olarak ifade edilmelidir. Ad ve soyadınızı yazıp imzanızı atarak dilekçe tamamlanmalıdır. Trafik cezası farklı sebeplerden dolayı kesilmektedir, itiraz sebepleri de bu duruma bağlı olarak değişmektedir. Ayrıca Sulh Ceza Hakimliği itirazı dosya üzerinden inceleme yaparak sonuçlandırmaktadır. Yani gerekli görülmediği takdirde duruşma yapılmamaktadır. Bu sebeple dilekçenin özenli ve ayrıntılı şekilde kaleme alınması son derece önemlidir. Dilekçe hazırlanırken hak kayıplarının oluşmaması ve sürecin daha olumlu işlemesi için mevzuata hakim, deneyimli bir avukattan destek almak daha doğru olacaktır. 

Trafik Cezası İtirazı İçin Gerekli Belgeler

Trafik cezasına itiraz edebilmeniz için, gerekli belgeleri eksiksiz olarak hazırlamak zorundasınız. Trafik cezasına itiraz etmek için aranan belgeler şu şekildedir:

1- Dava dilekçesi (2 nüsha),

2- Kesilen trafik cezasının karar tutanağının/tebligatının fotokopisi,

3- Trafik cezası kesilen araca ait ruhsat fotokopisi,

4- Şahsına trafik cezası kesilen kişiye ait ehliyet fotokopisi,

5- Şahsına trafik cezası kesilen kişiye ait kimlik fotokopisi,

6- Trafik cezası ödenmiş ise, ödeme dekontu gereklidir. 

Trafik Cezası Nasıl Sorgulanır 2021

Trafik cezasına itiraz edebilmek için öncelikle idari para cezası niteliğindeki bu cezanın kesilip kesilmediğini, hangi nedenle cezanın kesildiğini bilmek gerekiyor. Trafik cezanızı öğrenmek için ise belgelerin tebliğ edilmesine gerek yoktur. Kişinin trafik cezası bilgisini öğrenebileceği platformlar bulunmaktadır. Bunlar ise sırası ile şu şekildedir:

1- E-devlet sitesi,

2- PTT sitesi,

3- EGM sitesi,

4- Gelir İdaresi Başkanlığı' nın sitesi olmak üzere dört adetten oluşmaktadır.

Trafik Cezasını Ödeyen Kişi Trafik Cezasına İtiraz Edebilir mi?

Trafik cezasına itiraz edilmeden önce cezanın ödenmesi daha doğrudur. 5326 sayılı Kabahatler Kanunun 17. Maddesinin 6. Fıkrasına göre, idari para cezasına itiraz etmeden ödeyen kişiden cezanın dörtte üçü tahsil edilir. Yani ceza alan kişilere %25 indirim hakkı sunulmaktadır. Ayrıca fıkranın devamında peşin ödemenin trafik cezası kararına karşı itiraz hakkını etkilemeyeceği düzenlenmiştir. Kişi 15 günlük itiraz süresinde hem ceza bedelini online ödeme yolu ile ya da vergi dairesine, anlaşmalı banka şubesine, PTT şubesine ödeyebilir hem de trafik cezasına itiraz edebilir. Kişinin bu yolla itiraz etmesi daha hesaplıdır. Çünkü %25' lik bir indirimin yanında kişiye gecikme zammı, gecikme cezası, gecikme faizi gibi ek ödemelerden kurtarır. Kişi önce itiraz yoluna başvurup cezası kesinleşirse peşin ödeme indiriminden yararlanamaz ve gecikme zammı, gecikme cezası, gecikme faizi gibi ek ücretleri de ödemek zorunda kalabilir. Bu sebeple ilk yola göre ödeyeceği ceza miktarı artmış olur. Eğer ceza ödendikten sonra itiraz yoluna başvurup olumlu sonuç alınır ise, yatırmış olduğunuz bedel size Vergi Dairesi aracılığı ile iade edilmektedir. 

Ehliyet araba ekibi olarak, internetteki bilgi kirliliğini önleyerek en yeni ve güncel bilgileri siz değerli kullanıcılarımıza ücretsiz olarak sunuyoruz. Bugün ki yazımızı inceleyerek Trafik Cezası İtirazı Nasıl Yapılır 2021 konusu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sitemizi incelemek ve diğer haberleri okumak için TIKLA!