Trafik Cezası Kaç Günde Belli Olur

Trafik kuralları, toplumun can ve mal güvenliğini korumak için oldukça önemlidir. Eğer bir sürücü trafikte kural ihlali yapar ise, anında tespit edilerek ceza işlemi uygulanır. Bugün sizler için trafik cezalarının kaç günde kesinleştiği konusunu araştırıp derledik. Trafik cezası kaç günde kesinleşir işte bütün detaylar.

Trafik Cezası Kaç Günde Belli Olur

Trafikte araç kullanırken yapmış olduğumuz ihlaller sebebiyle, trafik cezası işlemine maruz kalırız. Bütün sürücüler yasalarca belirlenmiş olan kurallara uymak zorundadırlar. Eğer bir sürücü yasalarca belirlenmiş olan kuralları ihlal eder ise, anında tespit edilip ceza işlemi uygulanır. Haksız yere bir trafik cezası aldığınızı düşünüyorsanız buna itiraz etme hakkınız bulunuyor. Trafik cezasına itiraz dilekçesi, cezanın kesildiği bölgedeki Sulh Ceza Mahkemesine hitap edilere yazılmalıdır. Dilekçece itiraz edenin Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası, anne ve baba adı gibi açık kimlik bilgileri gösterilmelidir. Daha sonra ise cezaya itiraz sebepleri ayrıntılı olarak ifade edilmelidir. Ad ve soyadınızı yazıp imzanınızı atarak dilekçe tamamlanmalıdır. Ancak bu işlemi yapabilmeniz için cezanızın kesinleşmiş olması gerekiyor. Trafik cezası kaç günde kesinleşir konusunu sizler için araştırıp derledik. İşte detaylar...

Trafik Cezası Kaç Günde Belli Olur

Trafik kurallarını ihlal eden sürücüler, trafik cezaları ile karşılaşmaktadır. Hatalı sollama, emniyet kemeri takmama, kırmızı ışıkta geçme ve alkollü araç kullanma gibi nedenler ile kesilen trafik cezaları, pek çok sürücü tarafından fark edilmemektedir. Çünkü günümüzde trafik cezaları, sadece polis çevirmesi sonucu kesilmez. Artık trafik ihlalleri, sık kullanılan MOBESE ve EDS kameralar aracılığıyla da tespit edilebilmektedir. Cezaların bu şekilde kesilebilmesi nedeniyle sürücülerin aklında, trafik cezası kaç günde gelir ve cezanın ne zaman ödenmesi gerekir gibi sorular oluşmaktadır. MOBESE ve EDS gibi kameralar ile tespit edilerek sonradan gönderilen cezalar, yakın döneme kadar birçok sürücü tarafından araç satışı sırasında fark edilmekteydi. Bu da cezaların faizi ile ödenmesine neden olmaktaydı Ancak artık trafik cezaları internet üzerinden görülebilmektedir. Trafik cezası kaç günde kesinleşir, Trafik Elektronik Denetleme Sistemi (TEDES) tarafından tespit edilen bir trafik ihlaliniz söz konusu ise bu ihlal; Trafik Kuralı İhlal Formu ve Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağı'na dönüştürülerek tarafınıza posta yolu ile gönderilir. Posta ile gönderilen cezalar, trafik cezasının tespit edildiği tarihten sonra 10 ile 30 gün içerisinde sistemde kayıtlı olan adresinize gönderilerek tebliğ edilecektir. Sürücülerin bir diğer merak ettiği konu ise, trafik cezasının internet sistemine ne zaman düşeceği konusudur. Bilişim teknolojilerinde yaşanan gelişmeler ile birlikte sürücüler, trafik kuralı ihlali nedeniyle kesilen trafik cezalarını internet üzerinden de görebilmektedir. Çünkü trafik cezaları 3 ile 7 gün içerisinde internet sistemine düşmektedir. E-devlet üzerinden adınıza kayıtlı olan aracın sorgulamasını anında gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için e-hizmetler bölümüne girmeli ve "Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama" sekmesine tıklamalısınız. Bu işlem sonrasında eğer 1 yıl içerisinde adınıza tescil edilmiş ve plaka yazılmış bir trafik cezası söz konusu ise görebilirsiniz. Eğer son bir yıl içerisinde adınıza herhangi bir trafik cezası tebliğ edilmediyse, bu durumda karşınıza "Son 1 yıl içerisinde adınıza kayıtlı araç plakasına yazılan bir ceza bulunamadı" açıklaması çıkacaktır.

İlgili Haber: Trafik Cezası Kaç Yılda Silinir 2021

Plakadan Trafik Cezası Sorgulama

Trafikte kural ihlali yapılması durumunda trafik ekipleri tarafından denetimler sırasında veya elektronik sistemlerden ceza yazılır. Plakadan ceza sorgulama işlemini aralıklı yapılması durumunda yazılan cezayı erken ödeme indiriminden faydalanarak ödemek mümkündür. Kurallara uyarak hem ceza uygulanmaz hem de sizin ve çevredeki vatandaşların can ve mal güvenliğini korumuş olursunuz. Plakdan trafik cezası sorgulama 2021, trafikte yaptığınız kural ihlali sebebiyle almış olduğunuz cezaları plaka ile sorgulamak için e-devlet sitesini kullanabilirsiniz. E-devlet şifreniz ile sisteme giriş yaptıktan sonra, trafik cezası sorgulama yazarak trafik cezası borçlarınızı sorgulayabilirsiniz. Olası ceza yazılması durumunda sorgulama işlemi yaparak cezanın yazıldığını daha erken fark edip erken ödeme indiriminden faydalanırsınız. Kural ihlali yaptığınızı düşünüyorsanız aşağıda verdiğimiz bağlantıdan plakadan trafik cezası sorgulama 2021 işlemi yaparak cezadan daha erken haberdar olup erken ödeme indiriminden faydalanırsınız.

E-Devlet Trafik Cezası Sorgulama

* E-devlet Sitesi (https://turkiye.gov.tr/) adresine giderek, sayfanın sağ üst bölümünde yer alan "Giriş Yap" bağlantısına tıklayınız,

* Kimlik Doğrulama Sistemi ekranı açılacaktır, bu bağlantı sizi T.C. Kimlik Doğulama Sistemi sayfasına yönlendirir. Bu kısımda adres satırında https://giris.turkiye.gov.tr adresinin bulunduğundan ve güvenli bağlantı simgesinin aktif olduğundan emin olunuz,

* Kullanmak istediğiniz kimlik doğrulama yöntemine tıklayarak, gerekli aşamalardan sonra giriş yapınız,

* Kullanacağınız hizmetin adı "Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama"dır. Arama butonundan yazarak kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

EGM Trafik Cezası Sorgulama

* Emniyet Genel Müdürlüğü web sitesini ziyaret ediniz. (egm.gov.tr)

* "Ceza ve Otopark Sorgulama" bağlantısını açarak ad, soyad ve T.C. kimlik numarası gibi istenen bilgileri yazınız.

* Yapacağınız arama sonrasında son bir yıla ait trafik cezalarını göreceksiniz.

Trafik cezaları 3 ile 7 gün arasında e-Devlet'de, 7 gün içerisinde ise EGM'de görünür.

EGM trafik cezası sorgulama 2021: Trafik cezası nasıl öğrenilir? #1

Ehliyet araba ekibi olarak, internetteki bilgi kirliliğini önleyerek en yeni ve güncel bilgileri siz değerli kullanıcılarımıza ücretsiz olarak sunuyoruz. Bugün ki yazımızı inceleyerek Trafik Cezası Kaç Günde Kesinleşir konusu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sitemizi incelemek ve diğer haberleri okumak için TIKLA!