Trafik Cezası Kaç Günde Tebliğ Edilir

Adınıza veya aracınıza kesilen trafik cezasını erken ödeyip %25 erken ödeme indiriminden faydalanmak için cezasın size tebliğ edilmesini bekliyorsanız. Trafik cezası kaç günde tebliğ edilir konumuzda cezanın size kaç günde bildirileceğini öğrenebilirsiniz.

Trafik Cezası Kaç Günde Tebliğ Edilir

Trafikte sürücülerin veya çevredeki halkın can ve mal güvenliğini sağlamak amacıyla yaptırımlar uygulanmaktadır. Bu yaptırımlar ilk etapda para cezasıdır. Örneğin alkollü araç kullanma cezası sürücünün alkol durumuna göre para cezası veya ehliyetine el koyma cezası daha sonra yakalanması durumunda hapis cezasına göre ağır yaptırımlar uygulanarak çevre halkın can ve mal güvenliğini tehlikeden korumak amacıyla uygulanmaktadır. Bu cezalar arasında radar cezası veya kırmızı ışık cezasının plakaya yazıldığı komusunda şüpheye giren sürücüler e-devlet sisteminden veya EGM(Emniyet Genel Müdürlüğü) sayfasından öğrenebilirler. Trafik cezası e-devlete ne zaman düşer, trafik cezası kaç günde gelir, trafik cezası kaç günde tebliğ edilir sorularının cevabı haberimizde detaylı olarak anlatılmıştır.

Trafik Cezası Kaç Günde Tebliğ Edilir

Trafik cezası tebliğ edilmesi sizin beklentinize göre değişmektedir. Bu sebepten dolayı aklınızda soru işareti kalmaması için detaylı olarak açıklık getirilecektir. Elden tebliğ durumundan başlamak gerekirse trafik ekiplerince yol çevirmelerinde cezai duruma maruz kalırsanız cezanın tebliği elden yapılacaktır. Fakat radar cezası kırmızı ışık cezası gibi cezalar mobese kameraları veya radar tespit araçları sayesinde tespit edildiklerinden dolayı kural ihlali yaptığınız zaman aracınıza ceza yazılıp yazılmadığını araç ruhsat sahibiyseniz E-Devlet uygulamasına girerek vergi borcu sorgulama kısmından direkt olarak öğrenebilirsiniz. Online sistemden duyurulduktan sonra 10 gün ile 30 gün içerisinde araç sahibinin ikamet adresine posta yolu ile gönderilir. Fakat araç sizin adınıza değilse e-devlet uygulamasından cezayı öğrenmeniz mümkün değildir bu durumda plakadan trafik cezası sorgulama işlemi yaparak araç sahibine ulaşmadan veya gecikme zammı uygulanmadan ödeme yapabilirsiniz.

==>Plakadan trafik cezası sorgulama için tıklayınız <==

Bütün trafik cezaları için tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde ödenmesi durumunda %25 erken ödeme indirimi uygulanmaktadır. Örneğin kırmızı ışık cezası yazılan bir sürücü normalde 288 TL ceza ödemesi gerekmektedir fakat 15 gün içerisinde erken ödeme indiriminden faydalanırsa 288*0,25=72 TL indirim uygulanarak 288-72=216 TL ödeyerek cezadan kurtulmuş olabilir.