Trafik Cezası Olan Araç Muayeneden Geçermi

Günümüzde bir çok araç sahibinin merak ettiği şeylerden olan trafik cezası olan araç muayeneden geçebilirmi sorusunun cevabına ve bütün detaylarını haberimizin sonunda öğrenmiş olacaksınız. Aracınızın lastiklerini yenilediniz, farları falan herşeyi uygun muayeneye gireceksiniz ama aracınızın trafik cezası var muayeneden geçebilirmi ? Hepsini ve daha fazlasını haberimizin devamında öğrenmiş olacaksınız...

Trafik Cezası Olan Araç Muayeneden Geçermi

Her araç sahibi araçlarını belli bir zaman sonra  muayeneye götürerek aracınının harhangi eksiği olup olmadığını tespit ettirirler, eksiği bulunan aracın eksikliği giderilerek trafiğe çıkabilir ruhsatlarını almaları gerekir. Aracını muayeneye götürmek isteyen araç sahiplerinin muayeneye götürmeden önce yapması gereken zorunlu şeyler bulunmaktadır. TÜVTÜRK günümüzde muayenede eksikliği bulunan araç sahiplerinin gözünün yaşına hiç bakmıyor, direk muayeneden bırakıyor.Peki aracınızı muayeneye götürmeden önce yapmanız gereken şeyler nelerdir ?

Araç Muayene İstasyonuna Gitmeden Önce Yapılması Gerekenler 

Öncelikle aracını muayeneye götürecek olan sürücülerin ilk olarak yapması gereken şey randevu almak olacaktır. Randevu almak isteyen araç sahipleri bu işlemlerini çeşitli yollarla yapabilmektedirler. Muayene almak için www.tuvturk.com.tr sitesine giriş yaparak kolayca randevu alabilirsiniz, bir diğer yöntem ise 0850 222 8888 numarasını arayarak hızlıca ve ücretsiz bir şekilde randevu işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Büyükşehirlerde yoğun istasyonlardan randevu alıyorsanız eğer tüm muayene süresi için en az bir kaç saat ayırmanızı öneririm. Planınızı ona göre yapınız yoğunluktan dolayı işinizin süresi uzayabilir. TÜVTÜRK internet sitesinden veya çağrı merkezinden aldığınız randevu saati muayenin başlangıç saati  değildir, size verilen randevu saati müşteri kabul işlemlerinin başlayacağı saattir. Araç muayene işlemleri istasyonun yoğunluğuna göre bir kaç saat olarak değişmektedir özellikle büyükşehirlerde iki saati bulabilmektedir.

Trafik Cezası Olan Araç Muayeneden Geçermi?

Trafik Ceza Kanununun belirlemiş olduğu kanun ile muayene alma öncesinde ve muayene aldıktan sonra aracınız için borç sorgulaması yapılmaktadır. Bu yapılan sorgulamada köprü ve otoyol borcunuzun olup olmadığı, trafik para cezası ve motorlo taşıt vergisinin ödenip ödenmediği sorgulanmaktadır. Araç sahiblerinin randevu alma sırasında borcunun olduğunu öğrenmeleri halinde borcunuzu mutlaka ödemeniz gerekmektedir. Araç sahiplerinin borcu olup olmadığını www.gib.gov.tr adresinden kolay ve hızlı bir şekilde sorgulayıp ögrenebilmektedirler. Borcunuzu ödedikten sonra randevu işlemlerine devam edebilmektesiniz.

 

Araç Muayene Ücretleri Ne Kadar 2020

Öncelikle araç muayene ücretleri her yıl düzenlenme yapıldığı için her yeni yıl fiyatı değişmektedir.

1-Otomobil,kamyonet, özel amaçlı taşıt,römork,arazi taşıtı, yarı römörk için 2020 yılında belirlenen tutar 342,20 Türk Lirasıdır.

2-Traktörler için römorklu veya römorksuz, motosiklet ve motorlu bisiklet için 2020 yılında belirlenen tutar 174,64 Türk Lirasıdır.

3-Kamyon,otobüs,çekici tanker için 2020 yılında belirlenen bu tutar 462,56 Türk Lirasıdır.

Araç Muayene Ücreti Kredi Kartıyla Ödenilir Mi?

Araç muayene ücretlerinin her yıl ilgili makamlarca düzenlenmesi yapılmaktadır. Burada dikkat etmeniz gereken şey yanınızda nakit para bulundurmak olacaktır, çünkü ödemelerin tamamı nakit şekilde yapılıyor kredi kartı vs kabul edilmemektedir.

Egzoz Emisyon Ölçümü

Egzoz emisyon ölçümü çok önemli bir kusur olarak görülmektedir, muayeneye gitmeden önce hatta randevu almadan önce aracınızın egzoz emisyon ölçümünü mutlaka yaptırmış olmanız gerekmektedir. Çünkü muayenede bu eksiğin tespit edilmesi ağır kusur olarak değerlendirilmektedir. Egzoz emisyon ölçümünü araç muayene istasyonlarının tamamında yaptırabilirsiniz.

Muayeneye giden aracın ruhsatın yanınızda olması gerekmektedir

Randevu oluşturup birçok şeyi hallettikten sonra muayeneye gitmeniz kalmaktadır geriye,aracınızı muayene götürürken mutlaka kimlik, ruhsat vb önemli şeylerin aslını mutlaka yanınızda götürmeniz gerekmektedir.

Yetkili kişiler tarafından yapılan muayene işlemlerinin sonunda aracınıza kusurlu,hafif kusurlu, ağır kusurlu veya kusursuz olarak rapor oluşturulmaktadır. Raporu muayeneden hemen sonra teslim alabilirsiniz. Ama aracınızın traifk cezası vergi borcu gibi cezalarının bulunması halinde aracınızın heryeri kusursuz bile olsa muayeneden geçemezsiniz.

Paylaş: