Trafikte Alkol Sınırı Kaç Promil 2021

Trafikte araç kullanırken herkes kurallara uymakla zorunludur. Kural ihlali yapan sürücülere ağır yaptırımlar uygulanmaktadır. Trafikte alkol sınırı kaç promil 2021 bütün detaylarıyla haberimizin devamında anlatılmıştır.

Trafikte Alkol Sınırı Kaç Promil 2021

Trafik kuralları toplumun mal ve can güvenliği korumak için yasalarca belirlenmiş zorunlu kurallardır. Trafik kurallarının en büyük amacı herkesin güvenli bir şekilde gideceği yere ulaşmasını sağlamaktır. Karayolları Trafik Yönetmeliği Kanunu sürekli güncellemeler yaparak kurallara uymayan sürücülere ağır yaptırımlar uygulamaktadır. Trafikte araç kullanırken alkollü olmak kesinlikle yasaktır ve cezası oldukça ağırdır. Ülkemizde yaşanan en ölümcül kazaların başında alkollü araç kullanmak gelmektedir. Alkollü olan kişi kendinde olmadığı için sürekli olarak kural ihlali yaparak kazalara sebebiyet vermektedir. Trafikte araç kullanırken alkollü olduğunuz tespit edilirse ceza tutarı alkol promiline göre değişiklik göstermektedir. Eğer trafik kurallarına uymayarak ceza alırsanız bu cezayı indirimli olarak ödemeniz mümkündür. Ceza size tebliğ edildikten sonra 15 gün içerisinde ödeme yaparsanız %25 indirim hakkı kazanırsınız. 15 gün geçmesine rağmen ödeme yapmayan araç sahipleri indirim haklarını kaybedeceklerdir. Günümüzde en çok araştırılan ve merak edilen konuların başında gelen trafikte alkol sınırı kaç promil 2021 bütün detaylarıyla haberimizin devamında anlatılmıştır. 

 

Trafikta Alkol Sınırı Kaç Promil 2021

Trafikte araç kullanırken kurallara uymakla zorunluyuz hepimiz. Özellikle alkollü bir şekilde araç kullanmak oldukça tehlikeli ve yasaktır. Karayolları Trafik Yönetmeliği Kanunun belirlediği kurallara uymayan sürücülere ağır yaptırımlar uygulanmaktadır. Ülkemizde ki en ölümcül kazaların başında alkollü bir şekilde araç kullanmak yer alıyor. Alkollü şekilde araç kullanmanın cezası promil oranına göre değişmektedir. Trafikte herhangi cezanız var ise ve aracınızın muayenesi yaklaştıysa mutlaka borcunuzu ödemelisiniz. Çünkü trafik cezası olan aracın muayeneden geçmesi imkansızdır. Trafikte alkol sınırı kaç promil 2021, yeni yıla girmemizle birlikte ticari araç kullanan ve kamu hizmetinde çalışanların alkol kullanmaları tümüyle yasaklanmıştır. Diğer araç sahipleri için ise bir litre kanda yarım gram alkole eşit olan 0,50 promil olarak belirlenmiştir. Alkollü araç kullanmak oldukça tehlikeli ve yasaktır. Karayolları Trafik Yönetmeliği Kanunu bu konuda oldukça acımasızdır. Trafikte alkollü araç kullanan sürücülerin ehliyetine el konularak para cezası uygulanmaktadır. İlk seferde alkollü araç kullananların ehliyetine 6 ay el konulmaktadır. Aynı şekilde alkollü araç kullanırken yakalanan sürücünün ehliyetine 2 yıl süreyle el konulamaktadır. Aynı suçu üçüncü kez tekrarlayan sürücülerin ehliyetine 6 yıl el konulmaktadır. Alkollü araç kullanmanın cezası 2021 yılında 1339 TL' dir. Aynı suçu ikinci kez gerçekleştiren sürücüye verilen ceza 1679 TL' dir. Üçüncü kez alkollü olarak yakalanan sürücülere 2698 TL para cezası uygulanmaktadır. Trafik cezasını tebliğ tarihinden itibaren ödeyen kişiye %25 indirim uygulanmaktadır. 15 gün içerisinde ödeme yapmayan sürücüler indirim hakkını kaybetmektedir. 

 

İlgili Haber: Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası 2021

 

Hususi Otomobil Alkol Sınırı 

 

Ticari araç kullananların ve kamuya hizmet edenlerin alkollü araç kullanması kesinlikle yasaktır. Kendi şahıs aracı olan sürücüler içinde alkollü araç kullanmak oldukça tehlikeli ve yasaktır. Ancak ticari taksiler kendileri hariç başkalarına hizmet verdikleri için alkol kullanmaları kesin olarak yasaklanmıştır. Polis denetiminde alkollü olduğu tespit edilen araç sahiplerine oldukça ağır yaptırımlar uygulanmaktadır. Hususi otomobil alkol sınırı ise günümüzde 0,50 promil olarak belirlenmiştir. Bu sınırı aşan herkese alkollü araç kullanmaktan ağır cezalar uygulanacaktır. Trafikte alkol sınırına aşan araç sahibine hem para cezası hemde ehliyetine el konulma cezası uygulanmaktadır. Ehliyetine el konulan sürücü ehliyetini yeniden alana kadar trafiğe çıkamayacaktır. Ehliyeti olmadığı halde trafiğe çıktığı tespit edilen araç sahibine daha ağır cezalar uygulanacaktır.

 

Bir Bira Kaç Promil ?

 

Alkol promil oranları içtiğiniz miktara göre değişiklik göstermektedir. Karayolları Trafik Yönetmeliği Kanununca belirlenmiş olan alkol promil sınır 0,50 olarak belirlenmiştir. Bu sınırı aşan araç sahiplerine alkollü araç kullanma cezası uygulanmaktadır. Alkol promoli aldığınız içki çeşitine göre farklılık göstermektedir. Aşağıdaki tabloyu incleyerek hangi alkol kaç promil öğrenebilirsiniz.

- 33' lük 1 şişe bira : 33 promil

- 33' lük 2 şişe bira : 69 promil

- 33' lük 5 şişe bira : 1.73 promil

- 50' lik 1 şişe bira : 53 promil

- 50' lik 2 şişe bira : 10.5 promil

- 50' lik 5 şişe bira : 2.63 promil

- % 12 alkol oranı 1 kadeh şarap : 40 promil

- % 12 alkol oranı 3 kadeh şarap : 1.21 promil

- % 12 alkol oranı 5 kadeh şarap : 2.02 promil

- % 40 alkol oranı 3 duble rakı, viski, vodka : 1.26 promil

Yukarıdaki bilgiler 2021 yılı için geçerli olup güncel ve yeni bilgilerdir.

 

Sitemizi incelemek ve diğer haberleri okuma için TIKLA.