Uygunsuz Plaka Kullanma Cezası 2021

Trafikte özgürce araç kullanabilmemiz için, aracımızın trafik standartlarına uygun halde olması gerekiyor. Günümüzde birçok sürücü uygunsuz plaka kullanma cezası 2021 konusunu araştırmaktadır. İşte detaylar.

Uygunsuz Plaka Kullanma Cezası 2021

Trafik kuralları, toplumun can ve mal güvenliğini korumak için yasalarca belirlenmiş olan ve her sürücünün bu kurallar uyması zorunlu olan kurallardır. Yasalarca belirlenmiş olan kurallara uymayan sürücüler tespit edilerek ceza işlemi uygulanır. Trafik cezaları, Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığınca belirlenen yeniden değerleme oranına göre yeni yılda %9,11 zamlı uygulanmaktadır. Resmi Gazete' de 28 Kasım tarihinde Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği'nde Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığınca yeniden değerleme oranının yüzde 9,11 olarak belirlenmesinin ardından uygulanacak trafik ceza miktarlarıda güncellenmiştir. Bu durumlar baz alındığı zaman, günümüzde en düşük ceza, taşıma sınırı üstünde yolcu alan sürücülere 113 TL olarak kesilmektedir. En yüksek ceza ise 35.699 TL ile işletme şartlarına uymadan araç muayene etmeyi üçüncü kez tekrarlayanlar için uygulanacaktır. Birçok sürücü uygusuz plaka kullanma cezası 2021 konusunu araştırmakdatır. İşte detaylar.

Uygunsuz Plaka Kullanma Cezası 2021

Plakalar arabaların kuşkusuz en önemli parçalardan birisidir. Çünkü günümüzde yapılan trafik kuralı ihlalleri, genellikle plakalar üzerinden tespit edilerek ceza işlemi uygulanmaktadır. Ayrıca Karayolları Trafik Yönetmeliği Kanunu belirlemiş olduğu kurallar arasında, plakasız araç kullanma kuralını koymuştur. Trafikte plakasız araç kullanmak yasak ve cezası vardır. Trafikte özgürce araç kullanabilmeniz için, aracınızın trafik standartlarına uygun halde olması gerekiyor. Trafik standartlarına aykırı olduğu tespit edilen araçlara ceza işlemi uygulanmaktadır. Uygunsuz plaka kullanma cezası 2021, araçlarına nitelik veya ölçülere aykırı plaka takan, öngörülen sayıda tescil plakası takmayan, farklı okunması veya okunmamasını sağlayacak şekilde tescil plakasında değişiklik yapan sürücülere 551 TL ceza işlemi uygulanmaktadır. Tehlikeli veya zararlı maddeleri, ağırlık ve boyutları bakımından taşınması özel izne bağlı eşyayı izin almadan taşıyan ve taşıttıranlara 607 TL ceza uygulanmaktadır. Hız sınırlarını yüzde 30'dan yüzde 50'ye kadar aşan, takograf ve taksimetre kullanmayan, yaya veya okul geçitleri ile kavşak giriş ve çıkışlarına yaklaşırken yavaşlamayan ve buralardan geçmek üzere olan yayalara öncelik vermeyenlere 652 TL ceza uygulanmaktadır. Kış lastiği kullanma zorunluluğu bulunan yolcu ve eşya taşımacılığı yapan araçlarda bu kurala uymamanın cezası 835 TL olacak. 

İlgili Haber: Plaka Yenileme Ücreti 2021

Plaka Değiştirme Ücreti 2021

Plaka yenileme ve plaka değiştirme ücreti 2021 konularının birbirinden farklı olduğunu bilmenizde fayda var. Bu işlem süreçlerinin tamamlanabilmesi için ödenen masraf kalemleri de birbirinden farklılık göstermektedir. Birçok sürücü plaka değiştirme ücreti konusunu merak etmekte ve araştırmaktadır. Günümüzde yasalarca belirlenmiş olan plaka değiştirme ücreti 2021 yılında 340 TL olarak belirlenmiştir. Bu ücret plaka yenileme ücreti için geçerli olmayabilir. Çünkü plaka yenileme işlemi ile, plaka değiştirme işlemi farklı işlemlerdir. 

Plaka Değişikliği Şartları 2021

Plaka değişikliği yapabilmeniz için bazı şartların kurallara uygun olması gerekiyor. Plaka değişim işlemleri kişilerin isteğine göre değil, bir takım koşulların yerine getirilmesinden sonra başlayabilen bir süreçtir. Plaka değişikliği için gereken şartlar aşağıda belirtilmiştir.

* Plaka değişikliği ikinci el araç satın alan kişiler için uygulanmaktadır. Plaka dğeişimi için ikinci el bir araç satın alıyor olmanız gerekiyor,

* Bulunduğunuz ilden farklı bir ile ikametgahınızı aldırmanız plaka değiştirme işlemlerini başlatabilmenize neden bir durumdur,

* Plaka değişikliği yapılacak aracın MTV borcunun bulunmaması,

* Söz konusu aracı geçmiş tarihli herhangi bir muayenesinin olmaması gerekiyor,

* Son olarak gerekli evrakları tamamlamalısınız. 

Plaka Değişikliği İçin Gerekli Evraklar Neler?

Plaka değişikliği yapabilmeniz için gerekli evrakları eksiksiz hazırlamanız gerekiyor. Plaka değişikliği sürecinde ihtiyacınız olan bir takım belgeler vardır bu belgeler sürecin sağlıklı sonuçlanabilmesi için kurumlar tarafından talep edilmektedir. Evrakların herhangi birisinin eksik olması süreci sıkıntıya sokacaktır. Plaka değişikliği için gerekli evraklar:

* Üzerinde bulunan bilgilerin okunaklı olması şartıyla nüfus cüzdanı,

* Söz konusu araca ait zorunlu sigorta poliçesi,

* Plakası değiştirilecek aracın trafikte bulunabilmesini sağlayan belgeler, ön ve arka olmak üzere iki adet plakası,

* Şoförler odasından alınan evrakları hazırlamanız gerekiyor.

Ehliyet araba ekibi olarak, internetteki bilgi kirliliğini önleyerek en yeni ve güncel bilgileri siz değerli kullanıcılarımıza ücretsiz olarak sunuyoruz. Bugün ki yazımızı inceleyerek Uygunsuz Plaka Kullanma Cezası 2021 konusu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. 

Sitemizi incelemek ve diğer haberleri okumak için TIKLA!