Yasaklı Yerden U Dönüşü Cezası Ne Kadar

Yeni gelen güncelleme ile ceza tutarlarında artış gösteren trafik cezaları herkesin korkulu rüyası haline büründü yasaklı yerden U dönüşü yapmanın cezası 2020 yılında ne kadar oldu azımızın devamında bulabilirsiniz.

Yasaklı Yerden U Dönüşü Cezası Ne Kadar

Karayollarında motorlu araçlar için faaliyet gösteren yol üstünde var olan U harfi sembolü olan levhanın ismine ve o şekilde U harfini andıracak biçimde dönüş yapmaya U DÖNÜŞÜ adı verilir. U harfinden de anlayacağınız üzere çok keskin bir dönüş olduğundan ve dönerken çizilen şekilden dolayı U dönüşü adı verilmektedir. Bazı yerlerde U dönüşü yasak değildir baı yerlerde ise yasaktır ve yasak olan yerde bu dönüşü yapmanız halinde cezaya maruz kalırsınız. Eğer tabela üzerinnde sadece "U" sembolü varsa rahat olun orada U dönüşü yasak değildir ve dönüş yapabilirsiniz. Eğer ki tabela üzerinde "U" sembolü ve onun üstünde yatay bir çizgi varsa orada U dönüşü yapmak yasaktır anlamına gelir. Çoğu zaman yola çıktığımız zaman geldiğimiz yerde bişey unuttuğumuz anda U dönüşü yapıp geri dönmemiz gerekmektedir. Eğer U dönüşü yasak levhası varsa başka bir yol bulmalısınız. Her ne kadar yol boş olsa da yasaksa U dönüşü yapmayın çünkü bu sizde alışkanlık haline gelir ve daha sonra tekrar yapmanız halinde trafiğin güvenliğini risk altına atmış olursunuz. 

 

Yasaklı Yerden U Dönüşü Cezası Ne Kadar?

Trafik cezalarının ücretinin fazla olduğu yerlerden birisi de TÜRKİYE'dir. Özellikle her geçtiğimiz yıl boyunca bu cezalara zam gelmektedir. Bu zamlar bir bakımdan çoğu sürüünün dikkatli olmasını ve kaza saysını en az riske indirmeye faydalıdır. Bu zamlar ne kadar yüksek olsa da sürücüler tarafından hoş karşılanmasada dediğimiz gibi daha dikkatli olunacağından kaza riski ve sayısı en aza inecektir. Trafik cezalarının kesimi yapılırken teknolojik aletlerden yararlanılır. Günümüzde kullanılan EDS sistemi (Elektronik Denetleme Sistemi) her hangi bir trafik ihlali esnasında çektiği fotoğraflar sayesinde plaka araştırılır plaka kimin üzerine ise o kişinin kayıtlı oldğuğu ikametgah adresine ceza gönderilir. 2020 yılında yeni gelen zamlarla beraber yasak olan yani "U dönüşü yasaktır" tabelasının bulunduğu yerden dönüş yapmanın cezası 132 TL'dir. Bunun gibi bir çok ceza vardır araç kullanırken dikkatli olmanızı öneriyor hayırlı yolculuklar diliyoruz.