Yayalara Yol Vermeme Cezası 2021

Trafikte her hatanın bir cezası olduğu gibi yaya yolunu işgal etmenin yani yayalara yol vermenin de belli bir cezası vardır bu yazımızda yayalara yol vermeme cezasının 2021 yılındaki ceza tutarının ne kadar olduğunu kural ihlali yapan sürücülerin ehliyetlerine ne kadar ceza puanı yansır?Haber detayımız da detaylı olarak anlatılmıştır.

Yayalara Yol Vermeme Cezası 2021

 

Ülkemizde yayaları pek fazla önemsemiyoruz. Çoğu araç sahibi sürücüler yayalara yol vermiyor araba olan benim kendisi beklesin gibi bir düşünceye kapılıyor ve bu düşünce çoğu kez kaza ile sonuçlanıyor kimi zaman bu kazalar maddi hasarla sonuçlanırken kimiside can kaybı gibi kötü bir durum ile bizi karşı karşıya bırakmaktadır. Devlette yaşanan bu kötü ve tatsız olayların önüne geçmek amaçlı yayalara yol vermeyen, yayaları düşünmeyen ve hem sürücüyü hem de yayayı risk altına atan kişilere yaptırım uygulamaktadır. İçişleri bakanlığı tarafından geçtiğimiz 2019 yılını "YAYALARA ÖNCELİKLİ TRAFİK YILI" olduğunu duyurdu. Bu olayla beraber bazı trafik yasalarını ve cezai işlemleri yeniden düzenlemeye başladı. Alınan tüm bu kararları 81 ilin hepsine gönderdi ve bu olay resmiyet kazandı. 

Yayalara Yol Vermeme Cezası 2021

Geçtiğimiz yakın bir zamanda TBMM de ayarlanan ceza yasalarıa göre, yayaya yol vermeme cezası maddi anlamda en çok artış gösteren ceza durumuna geldi tamı tamına %9,11 lik bir artış gösterdi. Zamdan önce yayalara yol vermeyen sürülere 488₺ ceza kesilirken bu tutar 2021 yılında %9,11 zamlanarak 532 TL tutarında para cezası ve ehliyetinizden 20 ceza puanı olarak cezalandırılırsınız. Cezaların kısa sürede bir düzenli olarak zamlanması hem sürücülerin hem de yayaların kurallara uymasını sağlamaktadır. Her cezada olduğu gibi yayalara yol vermeme cezasının da erken indirim bedeli vardır. Bu indirimden yararlanmanız için yapmanız gereken ceza kağıdının elinize geçtiği andan itibaren , tam 15 iş günü içerisinde ödendiği takdirde kesilen cezanın 4/1 i yani %25 indirim yapılmaktadır. Her cezada olmasa da bazı cezalarda, para cezası dışında ehliyetten puan silme veya düşme cezası da vardır.