Yolcu Emniyet Kemeri Takmama Cezası 2020

Trafikte seyir halindeyken sürücülerin emniyet kemeri takması zorunludur. Fakat bilinmeyen bir diğer bilgi ise sürücünün haricinde araçta bulunan yolcunun da emniyet kemeri takması zorunludur. Emniyet kemeri takmayan sürücü ve yayalara para cezası uygulanır. Yolcu emniyet kemeri takmama cezası ne kadar? Haber detayımız da

Yolcu Emniyet Kemeri Takmama Cezası 2020

Trafikte düzeni sağlamak amacıyla getirilen kuralların diğer amacıda can ve mal güvenliğini sağlamaktır. Kurallara uymayan sürücülere idari para cezası uygulanmaktadır. Kuralları tekrar ihlal eden sürücülere daha ağır yaptırımlar uygulanmaktadır. Bazı cezalar yaygın olarak halk arsında bilinmektedir örneğin emniyet kemeri takmanın zorunlu olduğunu çocuğundan büyüğüne kadar herkes bilmektedir fakat emniyet kemeri takmanın sadece şoför için zorunlu değildir.Sürücü haricinde yolcuların emniyet takmasının zorunlu olup olmadığını merak eden okurlarımız için bu haberimizde detaylı olarak yolcu emniyet kemeri takmama cezası kime yazılır? Yolcu emniyet kemeri takmama cezası ne kadar? Emniyet kemeri takmak yapılan testler sonucunda şüphesiz can güvenliğini hat safaya çıkarmaktadır. Emniyet kemeri takmayan sürücüler kaza esnasında araçtan dahi dışarı fırlamaktadır. Can güvenliğinin sağlanması amacıyla emniyet kemeri takmayan sürücüler trafik ekiplerince tespit edilmeleri durumunda direkt cezai işleme tabi tutulurlar.

Yolcu Emniyet Kemeri Takmama Cezası 2020

Seyir halinde bulunan motorlu taşıtlarda araç içerisinde bulunan herkes emniyet kemeri takmak zorundadır. Karayolları Genel Müdürlüğü Trafik Ceza Kanunu'nun 78/1-a bendinde belirtildiği gibi emniyet kemeri takmayan sürücülere 132 TL cezanın tebliğ edilmesinden itibaren 15 gün içerisinde ödenmesi durumunda %25 indirimle 99 TL ödenecektir ve ehliyete 15 ceza puanı yansıtılmaktadır. Emniyet kemeri takmayan yolculara 108 TL para cezası uygulanır. Cezanın tebliğ edilmesinden itibaren 15 gün içerisinde ödenmesi durumunda %25 erken ödeme indirimi ile birlikte 81 TL ödenmesi gerekmektedir.

Emniyet kemeri kontrolleri araç muayene istasyonlarında muayeneye giden araçlarda hepsi tek tek kontrol edilmektedir. Emniyet kemeri sorunlu araçlar ağır kusurlu olarak muayeneden geçmemektedir. Trafik cezaları arasında para cezası olarak diğer cezalara oranla düşük oranda olsa da denetlemede affedilmeyen kusurlar arasında yer almaktadır. Emniyet kemeri takmak tamamen araç içerisinde bulunanların can güvenliğini sağlamak amacıyla uygulanmakta olan kuraldır. Bu sebepten dolayı yolcu emniyet kemeri takmama cezası takmayan kişiye direkt yazılır. Diğer cezalar trafiğin düzenini sağlamak çevre halkın can ve mal güvenliğini sağlamak olsa da cezalar arasında sadece emniyet kemeri takmak araç içindekilerin güvenini sağlamak için uygulanmaktadır.

Ehliyet Ceza Puanı Biterse Ne Olur ?

Kural ihlali yapıldı ve trafik ekiplerince tespit edilmesi durumunda yazılan para cezalarının haricinde ehliyetten 100 puan üzerinden yapılan ihlale göre ceza puanı düşürülür. 1 yıl içerisinde 100 ceza puanına ulaşılırsa ehliyete 2 ay süreyle el konulur. 1 yıl diye verilen süre ilk cezanın yazıldığı tarihten itibaren 365 günü kapsamaktadır. Aynı yılın yılbaşında iptal edilmez.

Paylaş: