Yolcu Emniyet Kemeri Takmama Cezası 2021

Trafikte seyir halindeyken sürücülerin emniyet kemeri takması zorunludur. Fakat bilinmeyen bir diğer bilgi ise sürücünün haricinde araçta bulunan yolcunun da emniyet kemeri takması zorunludur. Emniyet kemeri takmayan sürücü ve yayalara para cezası uygulanır. Yolcu emniyet kemeri takmama cezası 2021 konusunu sizler için araştırıp derledik. İşte detaylar.

Yolcu Emniyet Kemeri Takmama Cezası 2021

Trafik kuralları, toplumun can ve mal güvenliğini korumak için yasalarca belirlenmiş olan yazılı kurallardır. Yasalarca belirlenmiş olan bu kurallara uymayan kişilere, ceza işlemleri uygulanmaktadır. Günümüzde ölümcül kazaların çoğu emniyet kemeri takmamaktan kaynaklanmaktır. Emniyet kemeri kaza anında, kişinin araca kafasını çarpmasını ve araçtan dışarıya fırlamasını önler. Dolayısıyla araç kullanırken emniyet kemeri takmak oldukça hayati önem taşıyor. Emniyet kemeri takmayan kişiler tespit edildikleri zaman, ceza işlemi uygulanmaktadır. Bugün sizler için, yolcu emniyet kemeri takmama cezası 2021 konusunu bütün detaylarıyla araştırıp derledik.

Yolcu Emniyet Kemeri Takmama Cezası 2021

Trafikte seyir halindeyken, yasalarca belirlenmiş olan kuralları dikkate almak oldukça önemlidir. Çünkü günümüzde trafik kazalarında ciddi artışlar görülmektedir. Bunun en büyük sebebi ise, sürücülerin yasalarca belirlenmiş olan trafik kurallarını ihlal etmesidir. Kaza esnasında emniyet kemeri takmadığınız zaman çok daha ağır hasarlar almanız kaçınılmazdır. Dolayısıyla emniyet kemeri kullanımı, sürücüler için bir tercih değil zorunluluktur. Emniyet kemeri takmamanın cezası vardır ve her yıl trafik cezaları listesinde yer alır. Emniyet kemeri takmama cezası, sürücülerin güvenliği sağlama ihtiyacından uygulanmaktadır. Emniyet kemeri takmama cezası, bir tek sürücüler için geçerli değildir. Yolculuk esnasında yolcularında emniyet kemeri takmaları zorunludur. Yolcu emniyet kemeri takmama cezası 2021, trafikte araç kullanırken yolcuların emniyet kemeri takmadığı tespit edilir ise, yasalarca belirlenmiş olan ceza tutarı 144 Türk Lirasıdır. Trafikte almış olduğumuz cezaları indirimli olarak ödememiz mümkündür. Trafik cezasını indirimli olarak ödeyebilmeniz için, ceza size tebliğ edildikten sonra 15 gün içerisinde ödeme işlemini gerçekleştirmelisiniz. Ceza tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde ödeme yapan kişilere yüzde 25 erken ödeme indirimi uygulanır. 

Araçlara Göre Emniyet Kemeri Takma Zorunluluğu

Emniyet kemeri cezası, kullanma zorunluluğundan kaynaklanır. Bazı araçlar ve kişiler için emniyet kemeri zorunluluğu bulunmuyor. Karayolları Trafik Kanununa göre emniyet kemeri kullanmak zorunda olmayan araç ve kişiler şöyledir:

* Yerleşim yeri içerisinde ticari amaçla yolcu taşımacılığı yapan minibüs ve otobüsler ile dolmuş yolcuları,

* Geri gitme veya park etme yerlerinde 25 km/s hızını geçmeyen sürücüler,

* Ambulanslarda hasta veya yaralılara müdahale nedeniyle özel pozisyonlarda bulunan kişilerin, emniyet kemeri takma zorunluluğu yoktur.

Hergün binlerce kazanın yaşandığı ülkemizde pek çok insan emniyet kemerini kullanmadığı için yaşamını kaybetmektedir. Hen bu kayıpların önüne geçecek, hem de emniyet kemerinin önemini pekiştirecek uygulamaya önem verilmeli, emniyet kemeri takma zorunluluğunu ihlal etmeden kurallara uyulmalıdır. 

İlgili Haber: 2021 Trafik Cezaları Listesi

Emniyet Kemeri Cezasına Nasıl İtiraz Edilir?

Kesilen trafik cezalarına kişiler itiraz etme hakkına sahiptirler. Şahsa ya da plakaya haksız ceza kesilmesi üzerine Sulh Ceza Mahkemelerine cezanın yazıldığı tarihten itibaren, 15 gün içerisinde itiraz etme hakkınız bulunuyor. Ancak mahkeme tarafından suçlu görülürseniz, mahkeme masraflarını karşılamanız gerekir. Emniyet kemeri cezasına itiraz etmek için gerekli olan belgeler aşağıdaki gibidir:

* Araç sahibinin kimlik fotokopisi ve ehliyeti,

* Trafik cezası kesilen aracın ruhsat fotokopisi,

* Trafik idari para cezası karar tutanağı fotokopisi,

* Sulh Ceza Hakimliği'ne yazılan dava dilekçesi,

* Ceza ödendiyse ödemeyi belgeleyen banka dekontu itiraz için gerekli belgelerdir.

Emniyet Kemeri Cezası Ne Zaman Gelir?

Emniyet kemeri takmadığınızda karşınıza çıkacan olan emniyet kemeri cezasını incelemek için, internet üzerinden sorgulama yapabilirsiniz. Bunun için E devlet şifreniz ve TC kimlik numaranız ile işlem yapabilirsiniz. Bununla birlikte TEDES (Trafik Elektronik Denetleme Sistemi) ile tespit edilen trafik cezası bulunuyorsa bu ihlal tutunağa dönüştürülüp kişiye posta yolu ile gönderilmektedir. Trafik cezasının tespit edilmesinin ardından ise 1030 günün içinde kişinin sistemde kayıtlı olduğu adrese gönderilmektedir. Trafik cezası ilk 1 ay içerisinde ödenmediği takdirde ise ceza tutarına yüzde 5 oranında faiz uygulanmaktadır.

Aynı zamanda emniyet kemeri cezalarını:

* EGM sayfasından,

* PTT şubelerinden,

* Online Bankacılık Hizmetleri üzerinden ödeyebilirsiniz.

Tüm vatandaşlarımız için, emniyet kemeri takmayı gerektiren yasa 2918 sayılı Kara Yolları Trafik Kanunun 78. maddesinde aşağıda belirtilen şekilde ceza miktarı açıklanmıştır.

Emniyet kemeri takmama ceza maddesi:

Madde 78 - Belirli sürücülerin ve yolcuların, araçların sürülmesi sırasında koruyucu tertibat kullanmaları zorunludur. Kullanma ve yolların özelliği gözetilerek hangi tip araçlarda sürücülerinin ve yolcularının şehir içi ve şehirlerarası yollarda hangi şartlarda hangi koruyucu tertibatı kullanacakları ve koruyucuların nitelikleri ve nicelikleri ile emniyet kemerlerinin hangi araçlarda hangi tarihten itibaren kullanılacağı yönetmelikte belirtilmiştir. 

Bu koruyucu tertibat kullanılması zorunlu olduğu açıklanmıştır. Kanun Yönetmeliği atıfta bulunmuş ve Karayolları Trafik Yönetmeliğinde kemer takma zorunluluğu 150. Madde'de açıkça anlatılmıştır. Belirli sürücülerin ve yolcuların, araçların sürülmesi sırasında koruyucu tertibat kullanmaları mecburidir. Otomobiller, arazi araçları, kamyonetler, çekiciler, kamyonlar, minibüs ve otobüslerin bütün koltuklarında emniyet kemeri takılması zorunludur demektedir.

2021 Yılı Trafik Cezaları Ve Miktarları

2021 Yılı Trafik Cezaları ve Miktarları aşağıdaki gibidir:

* Sahte plaka: 6.687 TL,

* Emniyet şeridi ihlali: 1.228 TL,

* Hatalı park etme: 144 TL,

* Makas atmak: 1.340 TL,

* Ehliyetsiz araç kullanmak: 2.698 TL,

* Ehliyeti yanında bulundurmamak: 314 TL,

* Ters şeride girmek: 1.228 TL,

* Trafik işaretlerine uymama: 314 TL,

* Hız sınırını %10-%30'den fazla aşmak: 314 TL,

* Hız sınırını %30-%50'den fazla aşmak: 652 TL,

* Hız sınırını %50'den fazla aşmak: 1.228 TL'den 1.340 TL.

Hususi araçları 0.50 ticari araçları ise 0.20 promilin üzerinde alkollü kullanmak;

* İlk yakalanmada 1.228 TL (Erken ödeme durumunda 751,50 TL)

* İkinci yakalanmada 1.540 TL (Erken ödeme durumunda 942 TL)

* Üçüncü ve sonrasında yakalanmalarda 2.474 TL (Erken ödeme 1.513,5 TL)

Alkollü olarak yakalanan sürücünün Geriye doğru 5 sene içinde;

* İlk yakalanmasında 6 ay,

* 2. yakalanmada 2 sene,

* Üçüncü ve fazlası yakalanmalarında ise 5 yıl ehliyetine el konulur.

Ehliyet araba ekibi olarak, internetteki bilgi kirliliğini önleyerek en yeni ve güncel bilgileri siz değerli kullanıcılarımıza ücretsiz olarak sunuyoruz. Bugün ki yazımızı inceleyerek yolcu emniyet kemeri takmama cezası 2021 konusu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sitemizi incelemek ve diğer haberleri okumak için TIKLA!