Yolcu Emniyet Kemeri Takmama Cezası Kime Yazılır

Sürücülerin can güvenliğini sağlamak amacıyla yapılan uygulamalardan olan emniyet kemeri takma zorunluluğu aynı şekilde yolcular içinde geçerlidir. Yolcu emniyet kemeri takmama cezası kime yazılır diye merak eden okurlarımız haberin detayında cevap bulacaktır.

Yolcu Emniyet Kemeri Takmama Cezası Kime Yazılır

Trafik cezaları halkın can ve mal güvenliğini sağlamak trafikte düzeni sağlamak amacıyla tüm Dünya'da uygulanmakta olan uygulamadır. Konulan kurallara uymayan sürücü ve yayalara tespit edilmeleri durumunda gereken cezai işlem uygulanır. Uygulanmakta olan cezalar arasında yer alan emniyet kemeri takma zorunluluğu şüphesiz araç içerisindeki sürücü ve yolcuların güvenliğini sağlamaktadır. Trafik kazalarında emniyet kemeri takan sürücü ve yolcular takmayanlara oranla çok daha fazla zarar görmektedir. Güvenlik donanım açısından en güvenlikli olan araç markalarında bile emniyet kemeri takılmadığı zaman hayati risk oranı çok yüksek risktedir. Yapılan deneyler veya kameralara yansıyan kazalarda emniyet kemeri takmayan sürücü ve yolcular camdan araç dışına fırlayarak ölümle burun buruna gelen hatta hayatını dahi kaybeden sayısı oldukça fazladır. Trafikte kural ihlali yapan sürücüler tespit edilmesi durumunda cezalar direkt olarak kural ihlali yapan sürücüye veya araç plakasına yazılmaktadır. Akıllarda soru işareti oluşturan yolcu emniyet kemeri takmama cezası kime yazılır sorusunu kimi okurlarımız ön koltuk emniyet kemeri takmama cezası kime yazılır olarakta arama yapmaktadır.

 

Yolcu Emniyet Kemeri Takmama Cezası Kime Yazılır

 

Emniyet Genel Müdülüğü'nün resmi sayfasında trafik ceza kodlarının 78/1-a bendinde yer alan bilgilere göre Emniyet kemeri bulundurulması zorunluluğu olan araçlarda emniyet kemeri bulundurmamak veya kullanmayan sürücülere 132 TL emniyet kemeri takmayan yolculara ise aynı şekilde 132 TL para cezası uygulanır. Ön koltukta emniyet kemeri takmayan yolculara da ceza yazılır. Trafik cezası yazılan sürücü ve yolcular tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde ödemeleri durumunda %25 erken ödeme indiriminden faydalanarak 99 TL ödemeleri gerekecektir. 

Emniyet kemeri takma zorunluluğu herkes için geçerlidir. Denetlemelerde de en çok dikkat edilen takılmadığı takdirde affı olmayan kusurlar arasındadır. Araç muyane istasyonlarında da emniyet kemeri bulunmayan veya arızalı olan araçlar ağır kusurlu sayılara muyaneden geçememektedir. Sürücü belgesi alacak sürücü adayları da ehliyet direksiyon sınavına girdikleri zaman bazı hataları yapmaları durumunda affedilerek sınavı başarıyla tamamlamaktadırlar fakat emniyet kemeri takmadan aracı hareket ettiren sürücü adayları sınavdan geçirilmemektedirler. Emniyet kemeri takma zorunluluğunun hassasiyetini bu örneklerle anlayabiliriz.