Araç Cam Değişimi Kaskoyu Bozar mı?

Trafikte seyir halindeyken başımıza çeşitli kazalar gelebilir. Trafik sigortası ve kaskosunu aksatmadan düzenli olarak yatıran araç sahipleri, kaza sonucunda yaşanacak maddi kayıptan kurtulsalar da kaza sonucunda bu kaza bedelini karşılar mı ya da cam değişiminde kasko bozulur mu soruları sıklıklar karşımıza çıkmaktadır. Bugün sizler için araç cam değişimi kaskoyu bozar mu sorusuna yanıt aradık. İşte bütün detaylar.

Araç Cam Değişimi Kaskoyu Bozar mı?

Trafik kuralları, toplumun can ve mal güvenliğini sağlamak ve korumak için yasalarca belirlenmektir. Eğer bir sürücü yasalarca belirlenmiş olan kuralları ihlal eder ise, ceza işlemi uygulanır. Özellikle son zamanlarda ülkemizde trafik kazalarında ciddi artışlar görülmektedir. Bunun sebebi ise, sürücülerin sık sık olarak kural ihlali yapmasıdır. Trafikte geçirdiğimiz kazalar sonucunda aracımızın camı kıralabiliyor. Bu sebep ile birçok sürücü camı kırıldığı için, cam değişiminin kaskoyu bozup bozmadığını araştırmaktadır. Bugün sizler için bütün detaylarıyla araç cam değişimi kaskoyu bozar mı konusunu araştırıp derledik. İşte detaylar...

Araç Cam Değişimi Kaskoyu Bozar mı?

Bir motorlu kara taşıtı sigortası olan kasko, sigortayı yaptıran araç sahibinin ve aracının uğrayabileceği zararların karşılanmasını temin eder. Kasko yaptıran araç sahibi, kendisini ve aracını trafikte karşılacabileceği zararlara karşı güvence altına alır. Kasko sigortasının amacı: sigorta sahibine ait motorlu aracın uğrayabileceği zararları tazmin etmektir. Kasko yaptırılması kanunlarla zorunlu tutulan bir sigort türü değildir. Kasko yaptırıp yaptırmamak araç sahiplerine bağlıdır. Ancak trafikte karşılaşılabilecek muhtemeler riskler göz önüne alındığında kasko sigortası, araç ve araç sahipleri için sunduğu teminatlar sayesinde büyük önem arz etmektedir. Bununla birlikte ek teminatlar sunulan araç sahiplerine kasko sigortası tercihinde esneklik sağlanarak özel kasko planları oluşturulabiliyor. Kısacası kasko sigorta sahibini ve aracını trafikte karşılaşabileceği her türlü riske karşı güvence altına alan bir sigorta türüdür. Bu sebep ile kimse kaskosunun bozulmasını istemez. Araç cam değişiminin kaskoyu bozup bozmadığı birçok sürücü tarafından merak edilmektedir. Araç cam değişimi kaskoyu bozar mı, kasko firması bu tür durumlarda karşı tarafın kırılan camının hasarını karşılayabilmektedir. Ancak bütün kasko şirketleri farklı olduğu için, bu konu hakkında en doğru bilgiyi almak için kasko yetkilerinizden birisiyle görüşmeniz en doğrusu olacaktır. Yapılan sigortanın çeşidine ve kapsadığı durumlara göre değişmekle birlikte cam değişimini sigortanın karşıladığı bazı durumlar vardır. Araçların çarpışması bir cisme ya da bir araca çarpması ve araca çalınma teşebbüsü nedeniyle, meydana gelen cam değişimi hasarları genellikle sigorta şirketleri tarafından yılda bir kez bellirli bir hasara kadar teminat altına alınıyor. 

Cam Değişiminde Kasko İçin İstenen Belgeler Neler?

Kasko firmasının uygulamasına bağlı olarak istenen belgelere değişiklik görülebilir. Ancak genel itibariyle istenen belgeler aşağıda ki gibidir. Sizden istenen bu belgeleri eksiksiz ve tam olarak götürmeniz gerekiyor:

* Matbu evrak ibra sigortalı imzalı olmalı,

* Matbu evrak beyan ehliyet sahibi imzalı olmalı,

* Kasko poliçesi,

* Ehliyet,

* Ruhsat,

* Hasar beyanı belgeleri

Yukarıda belirtilen tüm belgelerin eksiksiz şekilde teslim edilmesinin ardından kırılan camın boyutları ölçülür sonra cam siparişi gerçekleştirilir. Camın gelmesiyle birlikte aracınıza montajı yapılır ve test sürüşü gerçekleştirilir. Araç cam değişimi kaskoyu bozar mı? Sorusunun cevabı kısaca kasko şirketine göre değişiklik gösterebilmekle beraber yılda bir kereye kadar hayırdır. 

Kasko Avantajları Neler?

Daha öncesinde de bashettiğimiz gibi kasko zorunlu olmayan bir sigorta türüdür. Ancak yaptırılması oldukça önemlidir ve birçok avantajı bulunmaktadır. Kaskonun konusu sigorta sahibi ve aracı olduğu için zorunlu trafik sigortanız karşı tarafın hasarını karşılarken, sizin hasarınız da kapsamı dahilinde kaskonuz tarafından karşılanmaktadır. Bu sebep ile kendisini ve sahibi olduğu aracı güvence altına almak isteyen her bireyin yaptırması gerekiyor. Birçok açıdan sigortalısına büyük avantajlar sunan kaskonun yaptırılmaması durumunda başınıza gelebilecek bir kaza veya aracınızla ilgili yaşayacağınız bir sorun sizi yüksek maliyetlere karşı karşıya bırakarak çok zo bir durumda kalmanıza sebep olacaktır. Bu tarz durumlar ile karşılaşmamak için kaskonun avantajlarını sizler için maddeler halinde aşağıda sunduk.

* Trafik sigortası yalnızca karşı taraftan kaynaklı kazalarda meydana gelebilecek hasarları karşılarken, kasko sizden kaynaklı meydana gelen kazalarda da aracınızda ortaya çıkan zararı kısmen veya tamamen karşılar.

* Meydana gelen kazalarda veya bir arıza yaşanması durumunda araç hareketsiz hale gelebilir ya da sigorta hizmetinden yararlanmada sorun yaşamamak için aracın hareket ettirilmesi koşulu aranabilir. Bu durumlarda çekici hizmetine başvurulması gerekiyor. Kaskolar ise belirli durumların poliçe kapsamına girmesi halinde çekici hizmetini ücretsiz olarak sunmaktadır. 

* Eğer herhangi bir kaza, arıza ve benzeri bir durum sebebiyle aracınız onarım sürecinde olduğu için kullanamıyor olabilirsiniz. Bu durumda sigorta şirketiniz size aracınız çıkana kadar, bir araç verebilmektedir. 

* Deprem, yangın, dolu, toprak kayması gibi doğal afetler nedeniyle aracınızın zarar görmesi durumunda bu zararlar kasko tarafından karşılanır.

* Kasko teminatlarına ekleyebileceğimiz sağlık hizmetleri ile kaza sonucunda meydana gelebilen yaralanma ve ölüm gibi durumlar sigorta şirketi teminatı altına alınır.

* Ayrıca kaskonuza farklı türlerde ek teminatlar ekleyebilir, poliçenizde yer alan teminatları kendi ihtiyaçlarınız doğrultusunda düzenleyebilirsiniz.

Kasko Ve Trafik Sigortası Arasındaki Fark Nedir?

Kasko yaptırılması zorunlu olmayan ve araç sahiplerinin isteğine bağlı bulunan bir sigorta türüdür. Trafik sigortası ise, trafiğe çıkan her araç için yaptırılması kanunlarca zorunlu kılınmış bir sigorta türüdür. Kasko yaptırmamanın bir yaptırımı bulunmazken, trafik sigortası yaptırmamak para cezası, trafikten men gibi ceza almanıza sebep olmaktadır. Kasko, sigortayı yaptıran araç sahibini ve aracını güvence altına alırken trafik sigortası, üçüncü kişilere verebileceğiniz maddi veya fiziki zararları teminat altına alan bir sigortadır. Trafik sigortası prim sınırı devlet tarafından belirlendiği için standarttır. Kaskoda ise tutar, poliçenin kapsamına göre belirlenmektedir. Buradaki belirleyici faktör, sigorta sahibinin tercihleri olur. Kaskonun kapsamı daha geniş olduğu için trafik sigortasına oranla daha yüksek maliyetlidir.

Kasko Teminatları:

* Çarpma çarpışma,

* Devrilme, düşme ve yuvarlanma,

* Yanma,

* Hırsızlık

* Asıl anahtarın çalınması sonucu hırsızlık,

* Anahtar kaybı,

* Kötü niyetli hareketler,

* Terör,

* Deprem,

* Sel seylap,

* Aracın yetkisiz kişilerce çekimi,

* Sigar ve benzer madde zararları,

* Kemirgen teminatı,

* Hasarsızlık koruma,

* İhtiyari mali sorumluluk,

* Koltuk ferdi kaza,

* Acil sağlık ambulans hizmeti,

* Hukuksal koruma,

* Mini onarım hizmeti,

* Yol yardım hizmeti,

* İkame araç hizmeti olarak sıralanabilir.

Ehliyet araba ekibi olarak, internetteki bilgi kirliliğini önleyerek en yeni ve güncel bilgileri siz değerli kullanıcılarımıza ücretsiz olarak sunuyoruz. Bugün ki yazımızı inceleyerek araç cam değişimi kaskoyu bozar mı sorusuna yanıt bulabilirsiniz. 

Sitemizi incelemek ve diğer haberleri okumak için TIKLA!