Kazadan Sonra Sigorta Ne Kadar Artar

Trafik kazaları, hayatın önemi ve sık karşılaşılan risklerin başında gelmektedir. Bu sebep ile kazalardan doğan birçok maddi hasar ortaya çıkmaktadır. Kasko sigortası başta kazalar olmak üzere araçların karşılaşacağı risk durumlarına karşı güvence sağlayan bir sigorta türüdür. Bugün sizler için kazadan sonra sigorta ne kadar artar konusunu araştırıp derledik.

Kazadan Sonra Sigorta Ne Kadar Artar

Kazasız geçilen üçüncü yılın sonunda sürücü, 7 basamağa yükselerek yüzde 40'a varan oranda hasarsızlık indirimi almaktadır. Kazaya karışan sürücüler ise ilk olarak 3. hasar basamağına düşürülerek trafik sigortası poliçesinde yüzde 50 artış uygulanıyor. Sürücünün 3 yıl arka arkaya kazaya karışması durumunda ise hasar basamağı 1. basamağa düşürülürken poliçe primi 7. basamakla kıyaslağında ciddi artışlar görülmektedir. Bugün sizler için kazadan sonra sigorta ne kadar artar konusunu araştırıp derledik. İşte detaylar.

Kazadan Sonra Sigorta Ne Kadar Artar

Normal şartlarda her araç için teminat içeriği ve limitler fiyat açısından aynı olarak belirlenmektedir. Fakat trafik sigorta priminin fiyatını yukarı veya aşağı çeken bazı durumlar bulunmaktadır. Özellikle aracın sahip olduğu plaka en önemli faktörlerden birisidir. Araç plakasının bulunmuş olduğu trafiğin yoğun olması ve bundan kaynaklı riskin daha fazla olabileceğinden dolayı prim tutarı daha fazla olmaktadır. Diğer önemli husus ise aracın daha önce kazaya karışıp karışmadığıdır. Eğer daha önce kaza yapılmışsa yine aynı şekilde sigorta primi yüksek çıkacaktır. Bununla birlikte kaza sonrası sigorta priminin ne kadar artacağı soru işareti olarak vatandaşların karşısına çıkmaktadır. Karşılaşılan kaza durumu böyle bir durumda primi etkileyen en önemli faktördür. Yasalaşmış ve zorunlu olan trafik sigortası araç sahiplerine maddi anlamda ciddi destekler sağlamaktadır. Aracınızla bir kazaya karışmanız durumunda karşı tarafta bir hasar oluşmuşsa karşı tarafın maddi kaybını trafik sigortası karşılar, bu durumda sizin cebinizden bir kayıp oluşmaz. Yapılan kazadan sonra sigorta priminin ne kadar artacağını birçok kişi merak etmekte ve araştırmaktadır. Kazadan sonra sigorta ne kadar artar, araçta oluşan hasar durumların ve sigorta şirketlerinin prosedürlerine göre poliçe fiyatlarında değişiklikler olabilir. Kazadan sonra sigorta primi genel olarak sürücülerin hasarlı bir kaza sonrasında yeni dönemde ödeyecekleri prim tutarlarında %20 ile %70 arasında artış yaşanabilir. Şehirlerde ya da şehirler arası trafiklerde araçların güvenliğini sağlamak sürücü ve yolcuları güvence altına almak araç sigortaları ile mümkündür. Karayolları Trafik Yönetmeliği Kanunu kapsamında zorunlu bir sigorta ürünü olan trafik sigortası, araçları kaza durumlarına karşı güvence altına almaktadır. Bu sigorta ürününü yaptırmanın herhangi bir zorunluluğu bulunmaz, ancak güvenli bir trafik ortamı için şarttır. Kaza sonrasında kasko sigortası primlerinde artış yaşanabilmektedir. Araçta oluşan hasar durumlarına ve sigorta şirkerlerinin prosedürlerine göre poliçe fiyatlarında farkılık olabileceğini unutmamalısınız. 

İlgili Haber: Trafik Kazası Tazminat Alma Şartları 2021

Kazadan Sonra Prim Artış Miktarı Neye Bağlıdır?

Prim artışı aracın kazaya karışıp karışmadığına bağlı olarak değişir bunun yanında eğer araç kazaya karışmış ise bu kaza durumunun kaçıncı kez yaşandığına yani kaza sayısına bakılmaktadır. Eğer ki birde fazla kazaya karışma durumu var ise ödenecek prim yükselecektir, bu sebep ile hasarsızlık indiriminden kişi yararlanamayacaktır. 

İlk Kazada Poliçe Yüzde 50 Zamlanır

İlk defa trafiğe çıkan sürücülerin 4. hasar basamağında kabul edildiğini belirtmişlerdir. "Kazasız geçilen üçüncü yılın sonunda sürücü, 7. basamağa yükselerek yüzde 40'a varan oranda hasarsızlık indirimi alıyor. Kazaya karışan sürücler ise ilk olarak 3. hasar basamağına düşürülerek trafik sigortası poliçesinde yüzde 50 artış uygulanıyor. Sürücünün 3 yıl arka arkaya kazaya karışması durumunda ise hasar basamağı 1. basamağa düşürülürken poliçe primi 7. basamakla kıyaslandığında yüzde 400'e kadar artıyor. Sigorta şirketleri hasar basamağı 1. ya da 2. seviyede olan sürücüleri kaza yapma riskini yüksek görerek trafik sigortası işlemlerini yapmaktan kaçınıyor. Zorunlu olan trafik sigortasının bu nedenlerler yapılmaması sürücüleri mağdur etmektedir. Hasar geçmişini ifade eden 1. ve 2. basamaktakilere göre yaklaşık 7 kat daha yüksek" demiştir. 

* Hafif ticari araçların trafik sigortaları binek araçlara göre yüzde 30 daha fazla:

Hafif ticari araçların da trafik sigortasında ek maliyetler oluşturduğunu belirtmişlerdir. "Kullanımı hususi olmasına rağmen ruhsatta kamyonet olarak belirtilen hafif ticari araçların her yıl muayene zorunluluğu bulunmaktadır. Ayrıca bu araçların trafik sigortası tavan fiyatları incelemelerimize göre binek otomobillere kıyasla yaklaşık yüzde 30 daha fazladır. Otomobiller ve aynı hasar basamağında yer alan araçlar için temel olarak iller arasında trafik sigortası fiyatları değişmezken İstanbul'da trafik sigortası fiyatları diğer illere kıyasla yüzde 5-10 daha yüksek seyrediyor" diye açıklanmıştır.

Kazadan Sonra Artan Prim Miktarı Ne Zamana Kadar Geçerlidir?

Araç kullanıldığı sürece yani satılana kadar kazaya karışmış olma durumu ya da hasarsız olma durumu devam edecektir. Fakat aracınızı satmanız durumun da bu durum değişmektedir. Aracı satın alan kişi için ise trafik sigortası yaptıracak kişiyi geçmiş dönemde yapılan kaza durumu bağlayıcı değildir. Dolayısı ile aracı satın alan kişinin zorunlu trafik sigortası prim ödemesi belirlenirken geçmişteki prim arttırımı oranı veya hasarsızlıktan dolayı uygulanan hasarsızlık prim indirim olayı dikkate alınmayacaktır. 

Ehliyet araba ekibi olarak, internetteki bilgi kirliliğini önleyerek en yeni ve güncel bilgileri siz değerli kullanıcılarımıza ücretsiz olarak sunuyoruz. Bugün ki yazımızı inceleyerek kazadan sonra sigorta ne kadar artar konusu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sitemizi incelemek ve diğer haberleri okumak için TIKLA!