Trafik Kazası Tazminat Hesaplama 2021

Trafik kazalarında son zamanlarda ciddi artışlar görülmektedir. Birçok kişi, trafik kazası tazminat hesaplama 2021 konusunu araştırmaktadır. İşte bütün detaylar.

Trafik Kazası Tazminat Hesaplama 2021

Trafik kazalarında son zamanlarda ciddi şekilde artışlar görülmektedir. Durum böyle olunca, birçok kişi trafik kazası tazminatının nasıl hesaplandığını araştırmaktadır. Öncelikle kaza tazminatı hesaplanırken birçok kriterin göz önünde bulundurulduğunu bilmekte fayda var. Trafik kazalarında tazminat hesaplaması her yıl teminat limitleri dahilinde değişiklik göstermektedir. Trafik kazası tazminat hesaplama 2021 detaylarıyla haberimizin devamında anlatılmıştır. 

Trafik Kazası Tazminat Hesaplama 2021

Trafik kazalarında tazminat hesaplamaları her yıl taminat limitleri dahilinde değişiklik göstermektedir. Kazalarda tazminat hesaplanırken birçok kriter göz önünde bulundurulmaktadır. Yaralamalı trafik kazalarında kusur, maluliyet, yaş ve maaş göz önünde bulundurulurken, ölümlü kazalarda, yaş, maaş, kusur ve geride kalanların yaşı ile birlikte destek payları değerlendirilerek tazminat hesaplaması yapılıyor. Trafik kazası tazminat hesaplama 2021, maluliyete uğrayan bireyin maluliyet oranının %60 olduğu kabul edildiğinde, maluliyete uğrayanın kazadaki kusur oranının %20, yaşının 30, maaşının 3 bin TL olduğu elde alınır ise, tazminat miktarının hesaplamasındaki veriler elde edilmiş olacaktır. Bu durumda 3.000 TL maaş alan mağdurun kusur oranı olarak verilen %20 maaştan düşülmesi, çıkan miktar %60 maluliyet oranı ile çarpılmalıdır. Yukarıdaki somut verile üzerinden 3000 TL maaş - %20 kusur oranına tekabül eden değer= 2400 TL X 60/100= 1440 TL aylık iş gücü ve gelir kaybı olarak hesaplanır. Bu tutarın yıllık bazda hesabı ise 17.280 TL olacaktır. Hesaplamanın son adımında 30 yaşındaki bir kişinin 7 yıl pasif çalışma hakkı yaşına eklenerek, yıllık gelir kaybı ile çarpılmalıdır. Bu kapsamda 17.280 X 37 yıl işleminden 639.360 TL maddi tazminat rakamı hesaplanmaktadır. 2021 hesaplama kriterleri ile birlikte trafik kazalarında meydana gelen zararlar aktüer uzmanlar tarafından değerlendirilmektedir. Ancak şunu bilmenizde fayda var, trafik kazaları ya da iş kazaları fark etmez zarar gördüğünüz herhangi bir olay' da olabilir. Alacağınız tazminat hesaplaması kurumlara göre değişiklik gösterebilir. Birçok tazminat hesaplama förmülü bulunmaktadır. Sizin olayınzda kabul edilen förmülün hangisi olduğunu yine bu işin uzmanlarına danışarak öğrenebilirsiniz. 

Sigorta Dosyanızda Tazminat Hesaplatmak Ne İşinize Yarar?

Trafik kazası ya da iş kazası geçirdiğinizde ilgili sigorta şirketi henüz zarar meydana geldiği andan itibaren hareket geçer ve sizinle anlaşma yoluna giderek dosyayı kapatmak isteyebilir. Bu aşamada ne kadar tazminat alırım sorusunu sormanız oldukça önemlidir. Tazminat hesaplaması yaparak ne kadar tazminat alacağınızı bilirseniz gelen teklifleri daha sağlıklı değerlendirebilirsiniz. 

Trafik Kazası Tazminatı Almak İçin Gerekli Belgeler 2021

Trafik kazasında tazminat alabilmeniz için ortada bir zarar olması gerekmektedir. Eğer kazada herhangi bir zararınız yok ise, tazminat almanız mümkün değildir. Ayrıca trafik kazasında %100 olarak siz suçluysanız yine tazminat alma hakkınız bulunmayacaktır. Yaralanmalı kazalarda Sağlık Kurulu üzerinden aldığınız raporlarda maluliyet oranınızın olması gerekmektedir. Yani heyet raporundan sıfır çekmemeniz gerekiyor. Ölümlü kazalarda ise sürücü için tazminat alınacaksa kusur oranına bakılmaktadır. Hakılık payınız var ise tazminat alabilirsiniz. 

Trafik Kazasında Pskolojisi Bozulan Tazminat Alabilir mi?

Trafik kazalarında bedeni hasarın yanında pskolojik durumunuzda etkilenmeler var ise bu durumda tazminat alma sebebidir. Örneğin panik atak oldunuz ya da artık araçlardan korkuyorsunuz ve arabaya binemiyorsunuz. Bunların hepsi sizin olaydan etkilendiğinizi gösteren belirtilerdir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda en az 6 ay uzman desteği almanız gerekiyor. Devlet hastanesi, üniversite hastanesi, eğitim araştırma hastaneleri de olabilir, bu hastanelerden bir tanesinin psikiyatri bölümünde muayene olarak tedavi almanız gerekiyor. Sağlık durumunuz ve hastalığınıza göre bir tedavi programı uygulanacaktır. Tazminat alabilmeniz için e az 6 ay bu tedaviye devam etmelisiniz. İlaç tedavisi uygulanıyorsa reçetelerinizi ve ilgili evraklarınızı saklamalısınız. Birebir seanslar düzenleniyorsa bunun içinde yine evrak talep etmelisiniz. Tedavi ve hastane süreçleri tamamlanmışta olabilir, devam ediyor da olabilir, önemli olan sigorta yasasının ön gördüğü süreyi tamamlamaktır. O süre tamamlandıktan sonra sağlık kurulundan randevu alarak kalıcı rahatsızlığınızı tespit ettirmeniz gerekiyor. 

Psikiyatri Raporuna Göre Tazminat Hesaplaması 2021

Devlete bağlı sağlık kurulları ya da adli  tıp birimlerinden aldığınız psikolojik rahatsızlığınıza ilişkin puanların hepsinin tazminat olarak bir karşılığı bulunuyor. Ancak bedeni hasara ilişkin raporlarla aynı oranda hesaplaması yapılmıyor. Yine bir örnek üzerinden anlatalım. Bedeni hasara ilişkin raporunuz yüzde 23, psikiyatri raporunuz ise yüzde 30 olduğunu varsayalım. Bedeni hasar tazminat hesaplama ile yapılacak tazminat tutarı hesaplaması yüzde 23 üzerinden yapılır. Ancak yüzde 30' luk psikiyatri raporunuz ortalama yüzde 22 üzerinden hesaplanacaktır. Trafik kazalarında tazminat almak için sigorta şirketine ilgili evrakları toplayarak teslim etmeniz gerekiyor. İlgili evraklar ise sırasıyla şu şekildedir:

1- Kaza tespit tutanağı,

2- Epikrizler,

3- Araçların ruhsat sigorta bilgileri,

4- Sürücülerin ehliyetleri,

5- Vukuatlı nüfus kayıt örneği,

6- Alkol raporu,

7- İfade tutanakları,

8- Sağlık kurulu raporu istenmektedir.

Ölümlü Trafik Kazalarında İstenilen Belgeler

1- Yaralanmalı trafik kazasında saydığımız evraklara ek olarak,

2- Ölüm belgesi,

3- Adli tıp raporu (ölüme ilişkin)

4- Mirasçılık belgesi

* Bu evraklar tamamlandıktan sonra sigorta size ilgili dosya hakkında ödeme yapmak zorundadır. 

Trafik kazası tazminat hesaplama 2021, yeni bir değişiklik söz konusudur. Üst yargının aldığı yeni bir karar ile hesaplamalar tamamen değişmiştir. Üst yargı Karayolları Trafik Yönetmeliği Kanununun sigortaya ilişkin 3 maddesini iptal etmiştir. Bu sebeple sigortadan alınacak tazminat kalemlerine ilişkin değişiklikler meydana geldir. Önceki hükümlere göre yapılan hesaplamalar ve yeni hükümlere göre yapılan hesaplamak oldukça farklıdır. Yeni hesaplamalar neredeyse yüzde 20 oranından daha fazla çıkmaktadır. Trafik kazası tazminat hesaplaması geçtiğimiz yıla göre, yapılan bir tazminat hesaplaması ile 2021 yılında yapılan hesaplama arasında rakamlar üzerinden örnek verecek olursak. Tabi bu durum dosyaya göre değişiklik göstermektedir. Örneğin geçen yıla göre yapılan hesaplamada 100 bin lira olarak çıkan bir dosya 2021 yılında yeniden hesaplandığında 130-130 lira arasında bir tutar ortaya çıkmakktadır. 

Ehliyet araba ekibi olarak internetteki bilgi kirliliğini önleyerek, en yeni ve güncel bilgileri siz değerli kullanıcılarımıza ücretsiz olarak sunmaktayız. Bugün ki yazımızı inceleyerek trafik kazası tazminat hesaplama 2021 konusu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. 

Sitemizi incelemek ve diğer haberleri okumak için TIKLA!

İlgili Haberler:

Trafik Kazası Tazminat Alma Şartları 2021

Trafik Kazası Tazminatı Ne Kadar 2021