Trafik Kazası Tazminatı Ne Kadar 2021

Trafik kazaları sonucunda belli bir tutarda tazminat alma hakkınız olabiliyor. Günümüzde birçok kişi trafik kazası tazminatı ne kadar 2021 konusunu araştırmaktadır. İşte detaylar.

Trafik Kazası Tazminatı Ne Kadar 2021

Günümüzde trafik kazalarında ciddi artışlar görülmektedir. Bunun sebebi ise, sürücülerin trafik kurallarını ihlal etmesinden kaynaklanmaktadır. Karayolları Trafik Yönetmetliği Kanunu toplumun can ve mal güvenliğini sağlamak için, kural ihlali yapanlara ciddi yaptırımlar uygulamaktadır. Eğer sizde trafikte kaza yaptıysanız, ne kadar tazminat alacağınızı merak ediyorsunuzdur. Trafik kazası tazminatı ne kadar 2021 bütün detaylarıyla haberimizin devamında anlatılmıştır. 

Trafik Kazası Tazminatı Ne Kadar 2021

Trafik kazalarındaki oranın ciddi şekilde artmasıyla birlikte, birçok kişi trafik kazası tazminatının ne kadar olduğunu, araştırmaya başlamıştır. Trafik kazası tazminatı hesaplaması, desteklenen yoksun kalma, hasarlı araç kazası tazminatı ve ölüm tazminatına ilişkin hesaplama tiplerini kapsamaktadır. Ölümlü trafik kazaları halinde ölenin desteğinden mahrum kalanların zararlarını karşılam amacıyla sunulan teminat, sigorta poliçesi üzerinde yer alan esaslara dayanır. Ölen kişinin yakınları tarafından elde edilen tazminat hakkı hesaplamasında ise ölen kişi esas alınmaktadır. Trafik kazası tazminatı ne kadar 2021, maluliyete uğrayan bireyin maluliyet oranının %60 olduğu kabul edildiğinde, maluliyete uğrayanın kazadaki kusur oranının %20, yaşının 30, maaşının 3 bin TL olduğu elde alınır ise, tazminat miktarının hesaplamasındaki veriler elde edilmiş olacaktır. Bu durumda 3.000 TL maaş alan mağdurun kusur oranı olarak verilen %20 maaştan düşülmesi, çıkan miktar %60 maluliyet oranı ile çarpılmalıdır. Yukarıdaki somut verile üzerinden 3000 TL maaş - %20 kusur oranına tekabül eden değer= 2400 TL X 60/100= 1440 TL aylık iş gücü ve gelir kaybı olarak hesaplanır. Bu tutarın yıllık bazda hesabı ise 17.280 TL olacaktır. Hesaplamanın son adımında 30 yaşındaki bir kişinin 7 yıl pasif çalışma hakkı yaşına eklenerek, yıllık gelir kaybı ile çarpılmalıdır. Bu kapsamda 17.280 X 37 yıl işleminden 639.360 TL maddi tazminat rakamı hesaplanmaktadır. Kaza tazminatını alabilmeniz için prosedürleri yerine getirmek ve belirtilen süre içinde başvuru yapmanız oldukça önemlidir. Doğru şekilde sunulan başvurular sonunda başvurudan çok kısa süre sonra tazminat almaktadır. Herhangi bir uyuşmazlık durumunda ise dava açma hakkı bulunuyor. Trafik kazası tespit tutanağında yazan kusur oranına dikkate almak gerekiyor. Çünkü tazminatın hesaplanması belirtilen kusur oranına göre yapılır. Tamamen kusurlu olan bir kişinin tazminat hakkı bulunmamaktadır. 

Yaralanmalı Trafik Kazası Tazminatı 2021

Yaralanmalı trafik kazası tazminatı, kazada tamamen kusurlu olmayan ve yaralanan kişinin kaybını karşılamak amacıyla ödenmektedir. Yaralanmalı trafik kazası teminatı, mağdurun yaşı, doğum yılı, maaş değeri, kaza ardından oluşan sakatlık oranı ve kazadaki haklılık payı gibi veriler ele alınarak yapılır.

Ölümlü Trafik Kazası Tazminatı 2021

Ölümlü trafik kazası tazminatı, kazada kusurlu bulunmayarak vefat eden kişinin destekten mahrum kalan yakınlarının hakkı olan tazminat çeşididir. Bu tazminat, ölen kişinin yaşı, doğum yılı, kazadaki haklılık payı, maaşı ve pasif çalışma yılı verileri baz alınarak hesaplanmaktadır. 

Tek Taraflı Trafik Kazası Tazminatı 2021

Tek taraflı trafik kazasında araç içinde yolcu olarak bulunan ve kaza sonunda yaralanan kimseler, araç sürücüsünün kusuruna bakılmaksızın her halükarda sigortadan tazminat talep etme hakkına sahip olurlar. 

Kırıklı Trafik Kazası Tazminatı 2021

Sigortalı aracın kazası ardından yolcu veya sürücünün herhangi bir yerinin kırılması halinde, kazadaki haklılık oranı, kişinin maaşı, kaza tarihi, poliçe üzerindeki düzenlemeler baz alınarak hesaplanır. 

Trafik Kazası Tazminat Davası Dilekçesi 2021

Trafik kazası tazminat davası dilekçe örneği, tazminattan yararlanılamayan ve itiraz edilmek istenilen anda dava için sunulması gereken başvuru evraklarından biridir. Dilekçe örneği, talep eden, vekil, sigortalı bilgileri, poliçe numarası, kaza konusu hakkında bilgilerin sayfanın ilk giriş kısmında sıralı şekilde yazılması ve açıklamalar kısmında kazaya ait tüm detaylardan kişinin maaşından, doğum yılından ve itiraz talebinden metin formunda söz edilmesi ile hazırlanmaktadır. 

Trafik Kazası Tazminat Açma Zaman Aşımı 2021

Trafik kazası tazminat davaları bir yıl ile üç yıl arasında sonuçlanmaktadır. Kazaya ilişkin farklı etmenler ve mahkeme yoğunluğu ile davalar 4 yılı bulabiliyor.

Trafik Kazası Tazminat Davasına Hangi Mahkeme Bakıyor?

Trafik kazası tazminat davasına Asliye Hukuk Mahkemesi bakmaktadır. Kaza yapan araç yük veya yolcu taşıyor ise tazminat davasına Ticaret Mahkemesi bakar.

Zorunlu Trafik Sigortası Teminat Limitleri 2021

2021 yılında zorunlu trafik sigortası teminat limitleri şu şekildedir:

1- Araç başına maddi giderler için 43.000 bin TL,

2- Kaza başına maddi giderler için 86.000 bin TL,

3- Kişi başına sağlık giderleri için 430.000 TL,

4- Kişi başına sakatlanma ve ölüm için 430.000 TL,

5- Kaza başına sakatlanma ve ölümde 2.150.000 TL,

Trafik Kazasından Doğan Maddi Zarar Nedir?

Trafik kazası tazminat davalarının konusu olan kazaların sebep olduğu ve kişinin malvarlığında bir eksilmeye sebep olan maddi zararın oluşması için gereken bazı unsurlar bulunmaktadır. Bu unsurlar ise şunlardır:

1- Malvarlığı,

2- Malvarlığının eksilmesi,

3- Malvarlığındaki eksilmenin irade dışı meydana gelmesidir.

Zarar gören kişinin ekonomik geleceğinde yer alacak kazanç ve gelirleri (örneğin; çalışma ve faaliyetleri sonucunda gelecekte elde edecekleri) de kişinin malvarlığının kapsamına girmektedir. Azalmanın irade dışılığı, zarar görene yönelik bir unsurdur. Trafik kazası sonucu meydana gelen zararda, zarar gören kişinin kusuru ve bu zarar yönelik bir isteği bulunmamalıdır. Zara görenin tamamında olmamakla beraber bazı sonuçların oluşmasında kusuru olması ihtimalinde ise, zarar gören kişinin açtığı tazminat davasında, yalnızca kusuru olmaksızın oluşan zararlara yönelik olan talepleri kabul edilmektedir. Örneğin, trafik kazası sonucu tedavi amaçlı lüks sayılabilecek bir hastaneye gitmesi durumunda zarar gören kişinin açtığı trafik kazası tazminat davası sonucunda yalnızca ortalama gider masraflarının tarafına ödenmesine karar verilecektir. 

Trafik Kazasından Doğan Maddi Zarar Çeşitleri Nelerdir?

Trafik kazası tazminat konusu olan trafik kazalarından doğan maddi zararlar, eşya ve hayvanlara ilişkin ve insana ilişkin zararlar olarak ikiye ayrılmaktadır. 

Eşyaya ve hayvanlara ilişkin zararlar şu şekildedir:

1- Kullanılamaz hale gelme zararı,

2- Onarım giderleri zararları,

3- Onarılmış eşyalarda değer kaybı zararı,

4- Gelir yoksunluğu zararı,

5- Özel aracın onarım süresince kullanılamamasından doğan zararlardır.

Ehliyet araba ekibi olarak internetteki bilgi kirliliğini önleyerek, en güncel ve doğru bilgileri siz değerli kullanıcılarımıza ücretsiz olarak sunmaktayız. Bugün ki yazımızı inceleyerek trafik kazası tazminatı ne kadar 2021 konusu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. 

Sitemizi incelemek ve diğer haberleri okumak için TIKLA!

İlgili haber:

Trafik Kazası Tazminat Alma Şartları 2021