Araba İçin Hangi Ehliyet Şartları Nelerdir

Motorlu taşıtlar içerisine giren otomobil kullanmak için ehliyet yani sürücü belgesi olması zorunludur. Aksi takdirde para cezası uygulanmaktadır. Araba kullanabilmek için hangi ehliyete sahip olmak gerekir...

Araba İçin Hangi Ehliyet Şartları Nelerdir

Trafikte araç kullanmak için ehliyet sahibi olmanız zorunludur. Ehliyetler kendi aralarında sınıflara ayrılmıştır. Bu sınıflar motor hacmine göre, tekerlek sayısına göre vatandaşların yaş durumuna göre engel durumuna göre verilmektedir. Araba ehliyeti hangi sınıf alabilmeniz için hem yazılı sınava hemde direksiyon sınavına girmeniz gerekmektedir. Yazılı sınavdan 100 puan üzerinden en az 70 puan almanız durumunda başarılı sayılıp direksiyon sınavına girmeye hak kazanırsınız. 35 dakika sürecek direkiyon sınavı için daha önce sürücü kursunda eğitim alırsınız. Aldığınız eğitim sonucunda sınava gireceksiniz. Sınava eğitim aldığınız sürücü kursu aracıyla girersiniz. 35 dakikalık sınavda park etme, anarya geri geri 25 metre gitme, rampada kalkma gibi parkuları geçerek sınavda başarılı sayılmanız durumunda ehliyet almaya hak kazanırsınız.

Araba İçin Hangi Ehliyet

Bütün taşıtlar ehliyet sınıflarına ayrıldığı gibi araba içinde ehliyet sınıfı B sınıfıdır. Aşağıdaki atbloyu inceleyerek B sınıfı ehliyet alma şartlarına bakabilirsiniz.

 

 

B1 Sınıfı Sürücü Belgesi
Kullanılacak Araç 4 Tekerlekli Motosiklet
( Net motorgücü 15 kilovatı, net ağırlığı 400 kilogramı, yük taşımacılığında kullanılanlar için ise net ağırlığı 550 kilogramı geçmeyen dört tekerlekli motosikletler )
Diğer Araçları Kullanma Yetkisi M
Yaş Şartı 16 Yaşını Bitirmiş Olmak
Tahsil Durumu En Az İlkokul Mezunu Olmak
B Sınıfı Sürücü Belgesi
Kullanılacak Araç Otomobil ve Kamyonet
Diğer Araçları Kullanma Yetkisi M - B1 - F
Yaş Şartı 18 Yaşını Bitirmiş Olmak
Tahsil Durumu En Az İlkokul Mezunu Olmak


Yukarıdaki tabloyu inceleyerek B sınıfı ehliyet şartlarına bakabilirsiniz. Bir başka önemli bilinmesi gereken bilgi de daha önce A sınıfı ehliyete veya başka bir ehliyete sahipseniz B sınıfı ehliyet almak için tekrar yazılı sınava girmenize gerek yok sadece direksiyon sınavına girerek B sınıfı ehliyetinize sahip olabilirsiniz. 

Motor ehliyeti almak için hangi sınıf gerekiyor?