Ehliyet Değişimi İçin Sağlık Raporu Nereden Alınır

Ehliyetinizi yenilemek istiyorsanız ehliyet değişimi için sağlık raporu nereden alınır diye merak edebilirsiniz. Bu sayfadan ehliyet için sağlık raporu nasıl alınır sorusuna yanıt bulabilirsiniz.

Ehliyet Değişimi İçin Sağlık Raporu Nereden Alınır

Bir çok kişi ehliyet için sağlık raporu nasıl alınır diye merak etmektedir. Biz de ehliyet sitesi olarak araştırmamızı yaparak bu sayfamızı sizlere hazırladık. Öncelikle sağlık raporunun zorunlu olup olmadığına bakacak olursak sağlık raporu hazırlanması gereken evraklar arasında zorunlu olan evraklar arasındadır. Sürücü olabileceğinize dair sağlık raporunu sunmadığınız takdirde ehliyet almanız mümkün değildir. Sağlık raporunu sadece yeni ehliyet alacaklar değil ehliyet yenileme, ehliyet sınıf ekleyenler, kayıp-zayi, ilk defa ehliyet alanlar sağlık raporu almak zorundadır. Eski ehliyetinizi yeni çipli ehliyet ile yenilemek için hazırlanması gereken evraklar arasına sağlık raporuda eklenmesi gerekmektedir. Sürücü olmanıza herhangi bir sağlık sorununuzun olmadığını bildiren sağlık raporu nereden alınır.Ehliyet Değişimi İçin Sağlık Raporu Nereden AlınırBakanlıkça belirtildiği şekilde aşağıdaki kurum ve kuruluşlardan sağlık raporu almanız mümkündür.

-Bakanlığa bağlı üniversitelere bağlı sağlık tesisleri,

-Özel hastaneler,

-Aile sağlığı merkezleri(sağlık ocakları),

-Özel tıp merkezleri,

-Özel poliklinikler,

-Özel muayenehaneler.

Belirtildiği üzere devlet hastanelerinden, aile hekimlerinden alabileceğiniz gibi özel sağlık kuruluşlarına başvurunuzu yaparak sağlık raporunuzu alabilirsiniz.
 

Ehliyet Randevusu Nasıl Alınır? Tıkla Öğren !

 

Sağlık Raporu İçin Ücret Alınıyor mu?


Ehliyet almanıza engel teşkil eden bir durum sözkonusu değilse ücretsiz olarak aile hekiminizden sağlık raporunuzu alabilirsiniz. Aile hekimi devlet hastanesine yönlendirilmesi durumunda tek hekim ücreti 50 TL, Üniversite ve Eğitim araştırma hastanesi gideceğiniz tek hekim ücreti 75 TL olarak uygulanmaktadır.
Eğer sağlık kuruluna girmeniz gerekiyorsa Devlet Hastanesi için bu ücret 200 TL'dir. Eğitim araştırma veya üniversite hastanesinde ücret 300 TL olarak uygulanmaktadır. (Ciddi bir sağlık probleminiz varsa ve bunun ileri tetkikler gerektirecek durum varsa kararını sağlık kurulu verecektir). Toplanan kurulda 5 ayrı alanında uzman hekim bulunmaktadır. Özel sağlık hizmetlerinin verecekleri hizmet fiyatları farklılık gösterebilir. Ücretleri sağlık raporu almak istediğinizi bildirerek fiyat bilgisi alabiliriniz. Fiyatlar farklılık gösterebilir.
 

Sağlık Raporu Almak İçin Gerekli EvraklarKan grubu kartınız varsa yanınıza alınız. (Eski ehliyetinizde kan grubunuz yazıyorsa ekstra belgeye ihtiyacınız yok.)
2 adet fotoğraf yanınızda bulundurmanız gerekmektedir.
Gözlük veya lens kullanıyorsanız yanınıza almayı unutmayın. Protez kullanıyorsanız bunu bildirin.
Sürekli kullandığınız ilaç ve sürekli rahatsızlığınız varsa mutlaka bildirmeniz gerekmektedir.

Ehliyet Gruplarına Göre Sağlık Raporları

1.Grup sağlık raporları: M, A1, A2, B, BE,ve F sınıfı ehliyet alacakları kapsamaktadır ve bu sınıfta taşıt kullanan sürücüler ehliyetlerini 10 yılda bir sağlık raporuyla yenilemeleri gerekmektedir. Bu ehliyet sınıfları hafif araç sürücüleri için geçerlidir.


2.Grup sağlık raporları: C1, C1E, C, CE, D1, D1, D, DE ve G sınıfı ehliyet alacakalrı kapsamaktadır. Bu sınıftaki sürücüler 5 yılda bir ehliyetlerini yenilemeleri gerekmektedir. Bu sınıfa sahip taşıt sürücüleri ağır araç ve ticari araç sürücüleridir.

Not: Uzman tabipler tarafından alınan sağlım raporlarında sürücü olabilir kısmı işaretlendiyse bu sağlık raporu her iki grup için geçerlidir. Bu sayfadaki bilgilerden yararlanarak siz de ehliyet için sağlık raporu nereden alınır sorusunun yanıtını bulabilir ve aile hekiminizden ücretsiz olarak sağlık raporunuzu alarak ehliyet değişimini yapabilir ve yeni ehliyetinizi kullanmaya başlayabilirsiniz.

Ehliyet Yenileme Ücreti Hangi Bankaya Yatırılır? Tıkla Öğren!